Študijo so izdelali avstralski raziskovalci z univerze RMIT v Melbournu, objavljena pa je bila v Journal of Cleaner Production, je poročala španska tiskovna agencija EFE.
Avstralce je spodbudila želja poiskati inovativen način za uporabo velikih količin kavnih odpadkov v gradbenih projektih in dati kavi “dvojno priložnost za življenje”, je povedal raziskovalec Rajeev Roychand.
Skupaj s svojo ekipo inženirjev je kavno usedlino pretvoril s pirolizo, nizkoenergijskim postopkom, ki vključuje segrevanje organskih odpadkov brez kisika pri 350 stopinjah Celzija, v biooglje.
Raziskovalci verjamejo, da bo raziskava, ki je sicer šele v začetni fazi, prispevala k boju proti podnebnim spremembam, zlasti proti izpustom toplogrednih plinov, ki izhajajo iz odpadkov mlete kave. Te vsako leto na planetu nastane 10.000 milijonov kilogramov.
“Odstranjevanje organskih odpadkov predstavlja okoljski izziv, saj sprošča velike količine toplogrednih plinov, vključno z metanom in ogljikovim dioksidom, ki prispevata k podnebnim spremembam,” je sklenil Roychand.