Slovenska odbojka v tem letu praznuje 100-letnico. Ob tej priložnosti se je v Ljubljani odvila slovesna prireditev, ki je združila ljubitelje odbojke, športne delavce, nekdanje in sedanje igralce in igralke ter ugledne goste iz Slovenije in tujine.
V sklopu dogodka so bila podeljena tudi posebna priznanja posameznikom, ki so imeli velik vpliv na razvoj slovenske odbojke. Prejeli so jih Branko Dolenc, Edi Dolinšek, Janko Goleš, Viktor Krevsel, Anica Mihorko in Adolf Urnaut.
Prireditev je bila poklon stoletni tradiciji in uspehom slovenske odbojke, hkrati pa je ponudila priložnost za pogled v prihodnost tega športa. Zbrane odbojkarske zanesenjake in ugledne goste, med njimi predsednico Republike Slovenije Natašo Pirc Musar, predsednika Svetovne odbojkarske zveze Fabia Azeveda, predsednika Evropske odbojkarske konfederacije Roka Sikirića, nekdanjega predsednika Evropske odbojkarske konfederacije Aleksandra Boričića, predsednika Olimpijskega komiteja Slovenije Franja Bobinca, ministra za gospodarstvo, turizem in šport Republike Slovenije Matjaža Hana in mnoge druge, je nagovoril predsednik Odbojkarske zveze Slovenije Metod Ropret in poudaril pomen spoštovanja zgodovine in zavezanosti k nadaljnjemu razvoju odbojke v Sloveniji: “Posamezna obdobja so bila različno naklonjena športu in odbojki. A vendar so odbojkarski navdušenci s svojo voljo in energijo uveljavljali in razvijali našo prelepo športno panogo. V zahtevnih okoliščinah so predano sledili svojim ciljem, čeprav ni bilo lahko biti pionir odbojke. Zato je spoštljivo, da cenimo njihove napore in trud. Samostojnost in lastna država sta prinesli možnost, da sanjamo več in višje. Danes je lepo biti del slovenske odbojkarske družine. Poučeni z izkušnjami preteklih generacij smo samozavestno stopili ob bok največjim. Naši fantje so posegli v sam svetovni vrh. Vztrajno jim sledijo tudi naša dekleta. Veselili smo se prvih medalj na največjih tekmovanjih. Prvič smo sodelovali na olimpijskih igrah. S sodelavci smo v okviru zveze sprejemali drzne odločitve in v Slovenijo pripeljali tekmovanja najvišje ravni. Za vedno zapisani v zgodovino so dogodki ter trenutki, ki smo jih doživljali ob uspehih in prepevanju slovenske himne v naši dvorani Stožice. Prepričan sem, da nikogar niso pustili ravnodušnega. In izjemni rezultati seveda štejejo, a občutki, ko se zaveš, kako zelo odbojka povezuje in združuje Slovence, so nepozabni in neprecenljivi.«
Dogodek je bil priložnost tudi za pogovore o viziji nadaljnjega razvoja odbojke pri nas, ki temelji na vključevanju mladih, širjenju prepoznavnosti športa ter organizaciji največjih mednarodnih tekmovanj v Sloveniji.
Slovenska odbojka danes sicer beleži rekordno število klubov, rekordno število mladih igralcev in igralk, ki se odločajo za igranje odbojke in številne vrhunske rezultate. Stoletnica je dokaz, da tradicija, vztrajnost in predanost prinašajo izjemen napredek in dosežke.
V letošnjem letu ob slovesu 100-letnice OZS je slovenska moška reprezentanca igrala v elitni ligi narodov. Redni del lige je končala na prvem mestu z 11 zmagami na 12 tekmah in si po zaslugi teh zagotovila vstopnico za premierni nastop na olimpijskih igrah. Na svojem prvem nastopu na OI so v skupinskem delu navduševali in se po treh zmagah prebili v izločilne boje. A v četrtfinalu je bila premočna Poljska, Slovenija pa je igre kot najmanjša država v zgodovini olimpijskih odbojkarskih turnirjev sklenila na petem mestu.
Tako bo Slovenija v prihodnjem letu prvič v zgodovini zastopana na svetovnih prvenstvih tako s člansko žensko kot tudi moško reprezentanco.
Iskrene čestitke vsem prejemnikom priznanj, še posebej Adolfu Urnautu.
Adolf-Adi Urnaut je profesor športne vzgoje, nekdaj tudi sam aktiven odbojkar, je leta 1957 prvič nastopil za jugoslovansko mladinsko reprezentanco in za tem dobro desetletje (1959–1971) igral za jugoslovansko člansko reprezentanco. Na skupno 320 tekmah in mednarodnih turnirjih je osvojil tri zlate medalje na sredozemskih igrah (1963, 1965 in 1967), bronasto odličje na univerzijadi (1965) in bil kapetan reprezentance med letoma 1967 in 1971. Svojo klubsko športno pot je začel pri Odbojkarskem klubu Fužinar, nekaj časa je igral za mariborski Branik, kot gost tudi za zagrebško Mladost in beograjski Železničar, aktivno odbojkarsko kariero pa je sklenil pri OK Kvarner na Reki, kjer je začel delati kot trener. Adi Urnaut je bil večkrat proglašen za najboljšega igralca v ekipi in tudi turnirja, prepotoval je Evropo po dolgem in počez, igral med drugimi tudi proti Japoncem, Kitajcem, Brazilcem in Korejcem, bil v Tunisu, Izraelu, nastopil na evropskih in sredozemskih prvenstvih, na univerzijadi in trikrat na najvišjem možnem tekmovanju, na svetovnem prvenstvu – leta 1962 v Moskvi, leta 1966 v Pragi in leta 1970 v Sofiji.
Po prihodu na Gimnazijo Ravne na Koroškem je več kot štirideset let deloval kot trener in organizator. V tem času je vodil številne šolske ekipe v odbojki in odbojki na mivki, treniral ženske in moške mladinske in članske ekipe ter reprezentance v odbojki, odbojki na mivki in invalidske ekipe v odbojki sede. Kot inštruktor za odbojko sede je dejaven tudi pri Svetovni organizaciji za odbojko invalidov, poleg tega je dolgoletni član strokovnega sveta Odbojkarske zveze Slovenije.
Vir: Odbojkarska zveza Slovenije