V Avstriji je doslej umrlo 48 ljudi, ki so bili nedavno cepljeni proti covidu-19, od tega je 46 ljudi prejelo cepivo Pfizerja, po eden pa Moderne in AstraZenece. Pri osmih primerih še preučujejo točne razloge, pri večini drugih pa so bili bodisi cepljeni med inkubacijsko dobo po okužbi s sars-cov-2, ki je bila nato vzrok smrti, ali pa so imeli predhodna huda obolenja, ki so bila najverjetneje vzrok smrti, povzema poročilo urada avstrijska tiskovna agencija APA.
Glede stranskih učinkov v poročilu izpostavljajo, da je moralo 112 cepljenih oseb na zdravljenje v bolnišnico, od tega je 66 oseb prejelo cepivo Pfizerja, 41 cepivo AstraZenece in pet cepivo Moderne. Vsi so že ozdravljeni. Do priprave poročila je bilo elektronsko vnesenih več kot 981.000 cepljenj.
Več držav je v zadnjih dneh začasno prekinilo cepljenje z AstraZeneco, potem ko so se pojavila ugibanja, da bi bili lahko s cepivom povezani krvni strdki. Avstrijski minister za zdravje pa je danes zagotovil, da bodo za zdaj nadaljevali cepljenje z AstraZeneco in ga morebiti zaustavili v četrtek po odločitvi Evropske agencije za zdravila.
V Avstriji je sicer burna razprava o zamujenih priložnostih pri nabavi cepiv proti covidu-19. Potem ko naj bi zamudili priložnost za naročilo dodatnih 100.000 odmerkov Pfizerjevega cepiva, so danes mediji poročali, da bi lahko država naročila tudi dodatne odmerke cepiva ameriškega proizvajalca Johnson & Johnson. Avstrija bi lahko v okviru dogovora Evropske unije naročila 3,9 milijona odmerkov, zagotovila pa si jih je le 2,5 milijona.
Ministrstvo za zdravje je potrdilo poročanje medijev, za APA pa je pojasnilo, da so odločitev sprejeli jeseni, ko so skušali zagotoviti čim bolj raznoliko dobavo cepiv, ki so bila takrat še v razvojni fazi.
V Avstriji so sicer v zadnjem dnevu potrdili 2521 novih okužb, kar je 110 okužb več kot pred enim tednom. Umrlo je še 33 ljudi. Na 100.000 prebivalcev je covid-19 v Avstriji terjal 100,3 življenja. V bolnišnicah se zdravi 1844 ljudi, od tega 383 na intenzivni negi.
Več upanja na boljšo prihodnost zbujajo tudi rezultati nove študije prisotnosti protiteles, te so namreč potrdili tudi 11 mesecev po okužbi. V Avstriji naj bi bila čredna imunost trenutno pri več kot 25 odstotkih, je ocenil profesor Dennis Ladage, ki je vodil študijo.
V okviru študije so vključili 824 oz. 58,7 odstotka stalnih prebivalcev kraja Weissenkirchen v Spodnji Avstriji in 463 drugih prebivalcev te dežele, ki so preboleli covid-19. Ocenili so, da je bilo od 25 do 29 prebivalcev omenjenega kraja v stiku z okužbo. Pri 76 odstotkih prebivalcih, ki so bili do junija lani pozitivni na sars-cov-2, pa je imelo 11 mesecev po okužbi še protitelesa. Večina tistih brez protiteles je imela blažji potek bolezni oz. brez simptomov, poroča časnik Kronen Zeitung.
Glede na ugotovitve v okviru študije ocenjujejo, da ima v Avstriji 18 odstotkov prebivalcev razvito zadostno število protiteles, skupaj s številom cepljenih ocenjujejo, da jih je imunih več kot 25 odstotkov prebivalcev.