Search
Close this search box.

Ste vedeli? Sladke pijače uničujejo otroške nasmehe (FOTO)

Sladkor v prevelikih količinah škoduje tako splošnemu zdravju kot ustnemu. Največjo težavo predstavljajo enostavni sladkorji, ki jih dodamo v čaj in druge pijače, ali sladkorji v bonbonih, čokoladah … Bakterije, ki jih imamo v ustih predvsem v zobnih oblogah, te sladkorje prebavljajo v kisline, zaradi katerih se začne zobna sklenina raztapljat. Če ne odstranimo zobnih oblog in s tem bakterij, se proces nadaljuje in lahko pripelje do izgube zoba, hitreje mlečnega kot stalnega, opozarjajo na UKC Ljubljana, kjer so pripravili nekaj dodatnih informacij o škodljivosti uživanja sladkih pijač.

FOTO: UKC Ljubljana

Nevarne sladke pijače

Sladke pijače so lahko še bolj nevarne kot čokolade in druge sladkarije, ker se ljudje premalo zavedajo dejstva, da je praktično v vsaki pijači sladkor. Otroci jih imajo večkrat na razpolago kot sladkarije, saj nas skrbi njihova dehidracija. V resnici te pijače stalno vplivajo na zobe, saj bakterije sladkor predelujejo in kisline so vedno prisotne. Ob tem nekatere pijače že same po sebi vsebujejo kisline, to so gazirane pijače, ki topijo zobe, tudi če ne vsebujejo sladkorja, dodajajo strokovnjaki iz UKC Ljubljana.

FOTO: Pixabay

Obisk zobozdravnika lahko prepreči najhujše

Bolezen se začne tako, da se na zobeh pokažejo bele lise, ki so posledica izgube mineralov iz sklenine, vendar se bolezen tu lahko ustavi. Če napreduje v dentin, se zdravi s plombami. Če bolezen napreduje še naprej do pulpe in je razširjena že preko pulpe v kost, moramo tak zob endodontsko zdraviti, mlečnega pa večinoma odstraniti.

A lahko higiena izniči slabo prehrano ali pitje sladkih pijač?

Redno in dobro umivanje zob ter redni obiski zobozdravnika zmanjšujejo tveganje, ki ga povzročita pitje sladkih pijač in nezdrava prehrana. Če starši dobro umijejo otrokom zobe zjutraj in zvečer, lahko tudi po kosilu, mogoče tudi kakšna sladica ali pijača ob obroku ne bo škodila. Če je tega preveč ali se ne pazi na to, kaj otrok dela, bo imel karies. Držimo se pravila 5 obrokov dnevno, kar pomeni, da med obroki lahko uživa le vodo ali nesladkan čaj.

FOTO: Pixabay

VIR: Spletna stran UKC Ljubljana, asist. dr. Tanja Tomaževič, dr.dent.med.

Dogodki