
Ob nizkih jutranjih temperaturah te dni v nevarnosti cvetoče drevje
Zbudili smo se v mrzlo jutro s temperaturami pod lediščem. Nizke temperature lahko prizadenejo sadno drevje, ki marsikje, predvsem pa na Primorskem, že cveti.
Zbudili smo se v mrzlo jutro s temperaturami pod lediščem. Nizke temperature lahko prizadenejo sadno drevje, ki marsikje, predvsem pa na Primorskem, že cveti.
Druga ocena stanja kmetijskih kultur po nizkih temperaturah in snegu v zadnjih dneh kaže, da so škodo utrpeli predvsem sadjarji in vinogradniki, pri čemer so poškodovani zlasti nasadi v izpostavljenih zatišnih legah. Po podatkih Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) je prizadeto tudi jagodičevje. Prizadeto je bilo območje vse Slovenije.
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano glede na vremensko napoved agencije za okolje za prihodnje dni opozarja na možnost jutranje pozebe in s tem povečano tveganje za morebitne poškodbe na kmetijskih rastlinah. Svetuje preverbo informacij in tehnoloških navodil za preventivno ravnanje pred pozebo.
Pri večini sadnih vrst v intenzivnih in ekstenzivnih nasadih je bila letina v lanskem letu zaradi spomladanske pozebe in intenzivnih padavin zelo slaba. Podpovrečna je bila letina grozdja v vinogradih. V medletni primerjavi je bil manjši tudi pridelek pšenice, letina koruza pa se je povečala, je danes sporočil državni statistični urad.
Mestna občina Slovenj Gradec začenja z zbiranjem vlog oškodovancev, ki so utrpeli škodo na trajnih nasadih zaradi pozebe od 3. do 7. aprila 2023.
Minula noč je bila po večini države najhladnejša v tem tednu, s temperaturami pod lediščem. Najnižjo so po podatkih Arsa izmerili na Blokah, minus osem stopinj Celzija. Ponekod bi pozeba lahko ogrozila cvetoča sadna drevesa, so opozorili na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS). Škodo bodo sicer lahko ocenili po enem do dveh tednih.
Vremenoslovci ob jasni noči napovedujejo najnižje jutranje temperature od -8 do -1 stopinje Celzija. Možno je pričakovati povečano tveganje za morebitne poškodbe zaradi pozebe na kmetijskih rastlinah, so opozorili na Agenciji RS za okolje (Arso). Čez dan bo pretežno jasno, najvišje dnevne temperature pa bodo od 9 do 13 stopinj Celzija.
Agencija RS za okolje (Arso) pred pričakovano četrtkovo slano, ki bi lahko dosegla bolj izpostavljene predele, opozarja na morebitno nevarnost pozebe. Ta bo lahko pustila posledice na jesenskem cvetju, v nevarnosti so lahko tudi zelenjadnice. Plodove, denimo paprike in bučke, se splača pobrati ali pa dobro zaščititi, svetujejo na Arsu.
Preteklo noč nas je pred pozebo varovala oblačnost in tudi veter. V prihodnjih dveh nočeh bo nad nami še vedno mrzel zrak, veter se bo polegel, oblačnost pa se bo razkrojila. Temperature bodo padle pod ledišče, zato bo marsikje ponovno udarila pozeba, opozarjajo na spletni strani Neurje.si.
Današnje jutro je bilo ponekod najhladnejše v tej zimi, marsikje pa najhladnejše aprilsko jutro zadnjih 70, verjetno pa več kot 100 let, so sporočili z Arsa. Najnižjo temperaturo so izmerili v Novi vasi na Blokah, minus 20,6 stopinje, kar je nov uradni slovenski rekord za april. Prejšnji s te lokacije je minus 18 stopinj, izmerjen 4. aprila 1970.