Po navedbah organizatorjev sta glavna namena akcije promocija planinarjenja in spodbujanje k aktivnemu preživljanju prostega časa v hribih in gorah, hkrati pa tudi ozaveščanje o varnosti pri planinarjenju in odgovornem ravnanju do gorskega sveta. Letošnja akcija je posebej posvečena družinam, saj je lahko planinarjenje izjemno pozitivna oblika kakovostnega preživljanja družinskega prostega časa, navajajo organizatorji.
Planinske koče bodo lahko uporabniki prek spletnega portala Siol ocenili na podlagi treh kriterijev – urejenosti, gostoljubnosti in ponudbe. Za vsakega izmed njih je mogoče koči dodeliti od ene do treh točk, skupno pa lahko vsaka prejme največ devet točk. Planinci lahko za svojo najljubšo planinsko kočo glasujejo na spletnem portalu Siol – na podstrani Naj planinska koča.
Na koncu bosta zmagali planinski koči, ki bosta v skupnem seštevku prejeli najvišje število točk oziroma najvišjo skupno oceno. Kot so pojasnili organizatorji akcije, lahko uporabnik za posamezno planinsko kočo glasuje le enkrat med celotnim glasovanjem, lahko pa na drugi strani glasuje za več različnih planinskih koč.
Ob koncu glasovanja bosta za zmagovalki razglašeni dve planinski koči, ena planinska koča in ena visokogorska planinska koča, ki bosta v skupnem seštevku prejeli najvišje število točk oziroma najvišjo skupno oceno.
Posebno pozornost bodo v letošnji sezoni akcije Naj planinska koča namenili območjema Koroške in Zgornje Savinjske doline, ki so ju avgusta lani najbolj prizadele poplave. Določeni odseki planinskih poti so namreč na območju še danes zaprti. V namen podpore tem območjem Planinska zveza Slovenija letošnji Dan slovenskih planincev organizira na Koroškem, in sicer 15. junija v Črni na Koroškem.
Lani je bila naj visokogorska planinska koča 2023 zavetišče v Hudičevem borštu, naj planinska koča pa koča na Sv. Jakobu.
Vir: STA