Vzdrževanje in čiščenje keramičnih ploščic

Keramične ploščice so priljubljena izbira zaradi svoje vzdržljivosti, estetskega videza in enostavnega vzdrževanja. Kljub temu lahko sčasoma izgubijo svoj sijaj zaradi nabiranja umazanije, vodnega kamna in ostankov čistil. Pravilno čiščenje in vzdrževanje sta ključna za ohranjanje njihovega videza in podaljšanje življenjske dobe.

Keramične ploščice so narejene iz keramike, naravnega materiala, ki izvira iz zemlje, zaradi svojih izjemnih lastnosti pa ima praktično neomejene možnosti estetske dodelave. Ravno zaradi tega so keramične ploščice eden izmed najbolj zaželenih materialov opremljanja domov.

Lastnosti keramičnih ploščic

Vsako ploščico sestavljata dva dela. Osnova je glina, žgana pri izredno visokih temperaturah. Ta del je običajno svetlo sive barve, saj glino sestavljajo primesi aluminijastega oksida. Če je ta del rdeče barve, pomeni, da glina vsebuje železo. Čedalje bolj v uporabi so tudi ploščice, pri katerih je glineni osnovi dodan agregat zrnatega peska. Te ploščice so precej bolj obstojne.

Drugi del keramične ploščice je glazura, torej prevleka glinene osnove. Prevleka je lahko mat ali ima videz visokega sijaja, dodane pa so ji tudi svinčene spojine.

Pri izbiri keramičnih ploščic je vedno dobro poznati njihove lastnosti, ki so:

  • vpojnost: vpojnost glinene osnove določa, koliko vode lahko vpije keramična ploščica. Boljša kvaliteta ploščice je pogojena z manjšo odpornostjo. Zunanje ploščice morajo imeti vpojnost nižjo kot 3 %, medtem ko je pri notranjih, na primer kuhinjskih ploščicah ta odstotek lahko nekoliko višji.
  • trdota glazure: trdota glazure se izrazi z enoto PEI. Večja trdota je pogojena z večjo obstojnostjo ploščice. Običajno je vrednost PEI med 2 in 3 primerna za stanovanjske objekte, medtem ko je za javne objekte primeren višji PEI in sicer okrog 5.
  • protizdrsnost: protizdrsnost glazure je označena s črko R in določa naklonski kot pri katerem bi osebi s predpisano obutvijo zdrsnilo. Slednje je zelo pomembno pri javnih objektih, kot so avle, čakalnice ter stopnice. Prav tako je protizdrsnost pomembna pri domači uporabi ploščic, še posebej, če so slednje položene v mokrih prostorih, kot je kopalnica.

Kako se lotiti čiščenja keramičnih ploščic?

Redno vzdrževanje in čiščenje keramičnih ploščic s pravimi čistilnimi sredstvi sta ključ do obstojnosti emajl sloja in brezhibnega videza keramičnih ploščic. Redno čiščenje bo zagotovilo, da bodo ploščice čiste in brez bakterij, vi pa boste uživali v čistih površinah in čistem domu.

Čiščenje keramičnih ploščic zahteva le malo truda in pozornosti, pri tem upoštevajte naslednje:

  1. Redno brisanje in sesanje prahu

Keramične talne ploščice je treba prav tako kot ostale talne površine redno posesati ali pomesti. To je priporočljivo storiti vsaj dvakrat tedensko.

Sesanje je obvezno tudi pred vsakim pomivanjem, ki je priporočljivo vsaj enkrat tedensko. Nikar ne pozabite dobro posesati tudi fug, saj se tu pogosto nabere precej prahu.

  1. Redno odstranjujte madeže

Včasih se ploščice umažejo ali pa se po njih kaj polije. Pomembno je, da se umazanija takoj očisti, kajti madeži bodo postali trdovratnejši dlje, ko jih boste pustili stati.

Madeže odstranjujte z mehko krtačo, ki ste jo namočili v toplo vodo.

  1. Čistite glede na vrsto ploščic, ki jih imate

Da bodo vedno videti kot nove, lahko enkrat mesečno izvedete globinsko čiščenje. Uporabite neabrazivno čistilno tekočino, jo nanesite na ploščice in preden se površina popolnoma posuši zdrgnite s krpo, ki ste jo navlažili z vročo vodo. Uporabite lahko tudi toplo vodo, ki ji dodate nekaj kapljic pomivalnega sredstva.

Uporabite čistilec z resami ali pa uporabite običajno krpo, oboje pa preden se lotite tal ali stene, dobro ožemite. Umazano vodo redno menjujte s čisto, ploščice pa takoj po pomivanju posušite – torej pobrišete do suhega. S tem se boste izognili, da bi ostanki kapljic pustili madeže. Uporabite čisto suho krpo, najbolje iz mikrovlaken.

Keramične ploščice so precej enostavne za nego, sploh v primerjavi z naravnimi materiali kot sta marmor ali granit.

  1. Čiščenje fug

Na ta del nikakor ne smete pozabiti, kajti ravno v fugah se radi pojavljajo madeži. Talne ploščice lahko zdržijo mnogo let, običajno pa do njihove odstranitve pride ravno zaradi tega, ker so fuge tako umazane, da izgledajo stare. Z rednim čiščenjem se boste temu izognili.

Lahko uporabite sodo bikarbono in jo zmešate z vodo tako, da dobite konsistenco paste. Kjer so madeži lahko pustite pasto čez noč in jo zjutraj odstranite z običajno krtačo iz sintetičnih vlaken (ali staro zobno ščetko).

  1. Naj vam bo v pomoč tehnika

Tradicionalne krpe in krtače so res ena izmed boljših orodij čiščenja, vendar pa obstajajo tudi pomagala, kot so električni brisalci prahu ali parni čistilci, ki vam bodo prihranili veliko časa in truda.

Nasveti za dolgotrajno ohranjanje ploščic

Z rednim in pravilnim vzdrževanjem bodo ploščice še po mnogih letih kot nove. Za ohranjanje videza torej ne rabite nič več kot:

  • redno čiščenje;
  • uporabo neagresivnih čistilnih sredstev ter
  • redno odstranjevanje umazanije oziroma, ne dovolite, da se na ploščicah nabere trdovratna umazanija. Tako se boste izognili izrednemu čiščenju in močnim čistilom.

Keramične ploščice so odlična izbira za vsak dom, saj združujejo estetiko, trpežnost in enostavno vzdrževanje. S pravilno nego in rednim čiščenjem bodo dolgo ohranile svoj sijaj in funkcionalnost. Ključ do dolgotrajnega brezhibnega videza je tudi dosledna skrb za ploščice in fuge, uporaba primernih čistil ter preprečevanje nabiranja trdovratne umazanije. S temi preprostimi koraki bo vaš dom vedno videti urejen, ploščice pa kot nove še vrsto let.

Keramične ploščice so priljubljena izbira zaradi svoje vzdržljivosti, estetskega videza in enostavnega vzdrževanja. Kljub temu lahko sčasoma izgubijo svoj sijaj zaradi nabiranja umazanije, vodnega kamna in ostankov čistil. Pravilno čiščenje in vzdrževanje sta ključna za ohranjanje njihovega videza in podaljšanje življenjske dobe.