Vrtoglavica je stanje, ki ga včasih ni lahko prepoznati. Pacienti namreč težko natančno opišejo svoje težave, ker so te nadvse podobne omotici, motnjam ravnotežja, občutku zibanja ali nestabilnosti. Vsa ta počutja se sicer res lahko povežejo z vrtoglavico, vendar je pomembno vedeti, da je vrtoglavico najlažje prepoznati po tem, da pacient reče, da ima občutek, kot da je na vrtiljaku oziroma, da se prostor vrti okoli njega ali pa se sam vrti v prostoru. Vrtoglavico lahko spremlja slabost, občasno celo bruhanje.
Ker vrtoglavica precej omeji bolnikovo življenje, se ta prične izogibati dejavnostim, ki vrtoglavico izzovejo, to pa zavira proces kompenzacije. Iz tega razloga specialisti otorinolaringologije svetujejo čim prejšnji obisk specialista oziroma ORL ambulante, v kateri se izvedejo vsi potrebni pregledi, meritve, testiranja ter priporoči ustrezna rehabilitacija ravnotežja.
Vrtoglavica ali omotica?
Vrtoglavica pri posamezniku spodbudi občutek vrtenja okolice, ki ga spremljajo negotova hoja, slabost in bruhanje. Povezana je z ravnotežjem, katerega delovanje je vezano na vidna, slušna, taktilna in proprioceptivna čutila.
Glede na to, da informacije potujejo iz čutil preko živčnih poti vse do možganskih centrov, kjer poteka analiza podatkov, morajo ustrezno delovati vsi sistemi, saj v nasprotnem prihaja do okvar. Te se lahko pojavljajo v bodisi perifernem (organ za ravnotežje in sluh, vid, receptorji v mišicah in sklepih) ali centralnem delu (živčne poti, možgansko deblo in možganska skorja).
Omotica je povezana z občutkom lebdenja, oslabelosti in negotovosti ter med hojo povzroča strah pred izgubo zavesti, pacienti imajo občutek, kot da so pijani.
Nastane zaradi motenj v različnih organih ali organskih sistemih, med drugim ob patologiji ožilja (v povezavi z aterosklerozo), ortostatski hipotenziji, slabokrvnosti, motnjah delovanja ščitnice in sladkorni bolezni, lahko pa je tudi stranski učinek uživanja določenih zdravil.
Definicija vrtoglavice
Ravnotežje je posledica nemotenega delovanja različnih telesnih sistemov, od organa vida in organa za ravnotežje do možganov ter propriocepcije. Vrtoglavica se najpogosteje pojavlja zaradi motenj v delovanju ravnotežnega organa, ki se nahaja v notranjem ušesu, redkeje centralno-nevroloških, metabolnih, kardiogenih, cervikogenih ali psihogenih obolenj.
1. Periferna vrtoglavica
Okvare v ravnotežnem organu v notranjem ušesu ali okvare slušno-ravnotežnostnega živca opredelimo kot periferno vrtoglavico. Različne bolezni oziroma stanja prizadenejo organ za ravnotežje, lahko gre za benigno paroksizmalno položajno vrtoglavico (BPPV), vestibularni nevronitis (vnetje ravnotežnega živca), labirintitis (vnetje notranjega ušesa), sindrom tretjega okenca (npr. perilimfatska fistula, dehiscenca polkrožnea kanalčka) ali Menierovo bolezen (napadi nenadne vrtoglavice, šumenja v ušesih in slabšega sluha).
Posameznik ima občutek gibanja in vrtenja, tudi padanja in lebdenja, pojavljata se slabost ali celo bruhanje.
2. Centralna vrtoglavica
Izvor centralne vrtoglavice je v centralnem živčevju, zato se sočasno z vrtoglavico včasih pojavljajo težave pri koordinaciji in hoji ter žariščni nevrološki izpadi.
Pojav centralne vrtoglavice je praviloma nenaden, posameznik pa ima občutek nihanja, nestabilnosti in se lahko se sooča s hudim glavobolom.
Občasno na centralno vrtoglavico opozarjajo drugi simptomi, med njimi povešen ustni kot, mravljinčenje polovice telesa ali posameznih udov, motnje motorike (na eni strani), dvojni vid, izpad vidnega polja, težave s požiranjem, asimetrične zenice in drugi. Pogosto je prisotna nezanesljiva, nespretna hoja, ki zahteva trdno podporo ter oporo.
Med dejavnike tveganja za razvoj centralne vrtoglavice sodijo starost s pridruženimi kroničnimi boleznimi, kot so sladkorna bolezen, hipertenzija in hiperlipidemija.
Diagnosticiranje in zdravljenje vrtoglavice
Motnje ravnotežja lahko spodbudijo kratkotrajno vrtoglavico (traja nekaj sekund), katere sprožilec je pogosto točno določen položaj glave ali telesa, lahko pa gre za dlje trajajočo vrtoglavico (dnevna vrtoglavica), ki jo spremljata slabost in bruhanje. Ne glede na vrsto je pomembno čim prej ukrepati in se udeležiti strokovne otorinolaringološke obravnave, v okviru katere se izvedejo različne preiskave.
Poleg same anamneze in otorinolaringološkega pregleda so nadvse pomembne preiskave sluha in ravnotežja:
- bitermalno kalorično testiranje (VTG),
- test hitrih zasukov glave s pomočjo video očal (vHIT),
- videonistagmografija (VNG),
- rotatorni test in
- računalniška dinamična posturografija.
Otorinolaringolog tako najprej izključi morebitna vnetja v ušesih ali pridruženo izgubo sluha in oceni stanje ravnotežnih organov, šele nato pa postavi diagnozo vrtoglavice.
Poleg zdravljenja z zdravili- antivertiginozi je za zmanjšanje težav zelo pomembna vestibularna rehabilitacija ob pomoči fizioterapevta ali kineziologa, s katero je možno povrniti ravnotežje ter poskrbeti za preventivo novonastalih težav.
Vaje za ravnotežje
Vestibularne vaje ohranijo gibljivost telesa, povečajo stabilnost in zmanjšajo tveganje za padce, ki ob pojavu vrtoglavice niso redkost. Poleg tega vaje za ravnotežje prispevajo k prilagoditvi možganov na delovanje okvarjenega ravnotežnostnega centra.
Z njimi se možgani in ostali sistemi, ki so pomembni pri ohranjanju ravnotežja, aktivirajo, nezanemarljive pa so prav tako za krepitev mišic, izboljšanje koordinacije, vzpostavljanje zavesti telesa ter prilagajanja na spremenljive pogoje med hojo.
Obstaja več vaj, ki se izvajajo leže na hrbtu, sede, stoje in med hojo, ne glede na skupino vaj pa je pomembno poskrbeti za varnost. Iz tega razloga se vaje vselej priporoča izvajati pod nadzorom, njihovo zahtevnost pa se prilagoditi zmožnostim in obenem poskrbeti za pravilno izvedbo.
Možno si je pomagati tudi s pripomočki (opornice, bergle, hodulje, stenski ročaji), težavnost pa stopnjevati postopoma.
Medicinski center ORL medicina je eden najsodobnejših centrov za bolezni ušes, nosu in grla pri nas. Pod eno streho združuje strokovnjake različnih otorinolaringoloških profilov, saj si prizadeva za celostno obravnavo pacientov. Pri tem si pomaga z uvajanjem najnovejših tehnoloških napredkov v vsakodnevno prakso in nenehnim strokovnim izpopolnjevanjem zaposlenih, širšo javnost pa naslavlja z nasveti o pomenu skrbi za zdravje ušes, nosu ter grla.
V primeru težav z vrtoglavico se je najbolje čim prej naročiti na diagnostični pregled. Medicinski center ORL medicina naročanje pacientov omogoča preko kontaktnega obrazca na spletni strani, telefonske številke +386 (0)51 891 919 in elektronskega naslova info@orlmedicina.si.