Med nadzorom so policisti preverjali voznika avtobusa domačega prevoznika, ki je opravljal prevoz primorskih dijakov in njihove pedagoške spremljevalce. Zaradi zaznanih motenj v vedenju je bil vozniku odrejen hitri test za ugotavljanje prisotnosti prepovedanih substanc, ki je pokazal prisotnost prepovedane droge – kokaina. Voznik je med postopkom odklonil odrejeni strokovni pregled, ki obsega odvzem telesnih tekočin in pregled pri zdravniku, da bi se potrdila ali ovrgla prisotnost droge v organizmu med vožnjo avtobusa, poročajo z GPU.
Ugotovljeno je bilo tudi, da je v nadzorovanem obdobju lažno prikril podatke o svojem delovnem času in času vožnje, kar beleži tahograf. Z omenjenim ravnanjem voznik vozi in dela več, kot bi smel. Vozniku je bil izdan plačilni nalog in odvzeto vozniško dovoljenje, ki bo z obdolžilnim predlogom poslano na sodišče. Za odklon strokovnega pregleda je predpisana globa najmanj 1200 evrov in 18 kazenskih točk. Prav tako bo o odgovornosti pravne osebe – delodajalca odločal prekrškovni organ v hitrem postopku.
Odkrite številne hude kršitve
Policisti so preverili 24 avtobusov in pri 13 ugotovili številne hude prekrške, ki neposredno vplivajo na varnost potnikov in siceršnjo varno udeležbo avtobusa v cestnem prometu.
Zaradi dolgih potovalnih razdalj vozniki manipirajo s tahografom, ki beleži čas trajanja vožnje, odmore, počitke in delovni čas voznikov. Manipulirajo tudi z vozniškimi karticami, ki jih vstavljajo v tahograf in ki niso njihova last. Goljufajo med izvajanjem vožnje z več vozniki v t. i. dvojni posadki in se nedovoljeno izpostavljajo utrujenosti in preobremenitvam. V enem izmed primerov je voznik sredi noči priznal, da je po navodilu delodajalca manipuliral s tahografom in svojo vozniško kartico, da bi lahko zgodaj zjutraj z drugim avtobusom pobral nove potnike in jih odpeljal na izlet. Ugotovljeno je bilo, da bi voznik z nameravanim ravnanjem med eno in drugo vožnjo avtobusa po celodnevnem delovniku počival le tri do štiri ure.
Številni vozniki med postopki opozarjajo na nosilce dejavnosti – delodajalce, ki jim nalagajo nepremostljiva bremena in zavestno zahtevajo kršenje predpisov. S svojim ravnanjem tvegajo nastanek hudih prometnih nesreč in nepredstavljivih posledic.
“Ugotovitve vzbujajo skrb ob dejstvu, da policisti prevoze potnikov nadzirajo že daljše časovno obdobje. Številne kršitve se ponavljajo oziroma stopnjujejo. Glede na ponavljajoča se ravnanja so policisti z mreženjem pritegnili številne druge inšpekcijske službe,” so še poudarili na GPU.