Danes, 31. marca, ob 18. uri se je odvil v Kulturnem domu Slovenj Gradec res poseben in športno obarvan večer. Potekal je v družbi najbolj eminentnih športnikov Mestne občine Slovenj Gradec, ki so tudi najbolj zaznamovali preteklo leto.
Med gosti pa so bili tudi poslanec v Državnem zboru Republike Slovenije Dušan Stojanovič, župan MO Slovenj Gradec Tilen Klugler, predsednica Športne zveze Slovenj Gradec mag. Mojca Verhovnik, športniki in športnice ter prejemniki priznanj, podžupan MO Slovenj Gradec dr. Peter Pungartnik in podžupanja MO Slovenj Gradec Martina Šisernik, častni občani in svetniki MO Slovenj Gradec, pa tudi nekateri nekdanji župani MO Slovenj Gradec, ter slavnostni govornik državni sekretar mag. Dejan Židan.

Državni sekretar mag. Dejan Židan je v uvodnem nagovoru poudaril, da je Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport pristojno za šport že dobri dve leti, pri čemer so ugotovili nujnost sprememb. Po pregledu stanja 3700 športnih objektov v državni lasti so ugotovili, da ti niso bili ustrezno vzdrževani, zato se trenutno obnavlja, dograjuje ali gradi več kot 140 objektov, pri čemer sofinanciranje zagotavlja tudi država. Kljub temu največje breme nosijo lokalne skupnosti, ki pa imajo možnost pridobivanja sredstev iz različnih virov.
Poudaril je, da vrhunski športniki svojo kariero začnejo v občinskih športnih objektih, zato je ključno, da so ti dostopni in ustrezno vzdrževani. Omenil je tudi pomen vključevanja študentov v šport, saj je bilo predlani športno aktivnih le 14 % vseh študentov. V Sloveniji je sicer kar 42 % celotne populacije športno aktivne, kar prispeva k daljši življenjski dobi in manjšemu številu obiskov pri zdravniku. V letošnjem letu bodo uvedeni tudi novi programi, namenjeni invalidom, hkrati pa bo država prevzela skrb za vrhunske športnike v obdobju treh let po koncu njihove aktivne kariere, kar jim bo omogočilo dokončanje izobrazbe in lažji prehod v zaposlitev.

Ob koncu govora je nagovoril športnike in športnice ter poudaril njihov pomen za družbo: “Vi ste tisti, ki nam dajete samozavest, še pomembneje pa je, da ste zgled mlajši generaciji. Zaradi vas se bo še več mladih odločilo za šport. Čestitam vam za vaše dosežke in vas spodbujam, da še naprej vzpodbujate prijatelje k aktivnemu življenju.”
Bogat pečat so so pustili prav vsi dosedanji nagrajenci, ki ostajajo zapisani v zgodovino športnega doprinosa v MO Slovenj Gradec.

V kulturnem programu so sodelovali učenci in učenke Glasbene šole Slovenj Gradec, kateri so zaigrali himno. Za nekaj dih jemajočih akrobatskih točk so poskrbeli Dunking Devils in plesna skupina Artfiex, ki je s svojimi izjemnimi koreografijami in usklajenimi gibi navdušila občinstvo ter pričarala pravo plesno poslastico. Program je povezovala Špela Šavc.
Podelili so priznanja Športne zveze Slovenj Gradec najboljšim športnikom in športnicam lanskega leta.
Najprej so podelili priznanja dečkom in deklicam do 15 leta starosti. Nagrado so prejeli:
Atletinja Uma Grešovnik za osvojeno 1. mesto na Atletskem pokalu Slovenije.
Judoist Tilen Zdovc za osvojeno 1. mesto na državnem tekmovanju v judu.
Ekipa deklic Odbojkarskega kluba Slovenj Gradec za skupno 7. mesto v državnem prvenstvu med 88 ekipami.
Ekipa dečkov Judo kluba Acron Slovenj Gradec za osvojeno 2. mesto v skupnem točkovanju za Slovenski pokal v judu.

Sledila je podelitev priznanj kadetom in kadetinjam. Priznanja so prejeli:
Atletinja Ema Pika Raj za naslov večkratne državne prvakinje v tekih na razdaljah od 1000 m do 3000 m, osvojeno 5. mesto na evropskem prvenstvu in 1. mesto na balkanskem prvenstvu.
Kegljač Jan Kresnik za osvojeno 1. mesto na evropskem prvenstvu in 1. mesto na državnem prvenstvu.
Judoist Aleks Krivec za osvojeno 1. mesto na državnem prvenstvu in 2. mesto na evropskem pokalu.
Ekipa kadetinj Atletskega kluba Slovenj Gradec za doseženo 13. mesto na ekipnem državnem prvenstvu.
Ekipa kadetov Rokometnega kluba Slovenj Gradec za doseženo 12. mesto na državnem prvenstvu.

Priznanja so podelili tudi mladincem in mladinkam. Priznanja so prejeli:
Judoistka Jevgenija Gajić za osvojeno 2. mesto na evropskem pokalu in 1. mesto na državnem prvenstvu.
Atletinja Nuša Lužnik za naslov večkratne državne prvakinje v metu diska in suvanju krogle ter za osvojeno 5. mesto na balkanskem prvenstvu.
Judoist Vid Kavnik za osvojeno 1. mesto na evropskem pokalu v judu.
Ekipa mladink Atletskega kluba Slovenj Gradec za osvojeno 6. mesto na državnem prvenstvu.
Ekipa mladincev Rokometnega kluba Slovenj Gradec za osvojeno 3. mesto na državnem prvenstvu.

V kategoriji članice in člani ekipno prejmejo priznanje:
Smučarka Neja Dvornik za osvojeno 4. mesto na tekmi svetovnega pokala v Saalbachu.
Judoist Nace Herkovič za osvojeno 1. mesto na državnem prvenstvu, 1. mesto na evropskem pokalu ter za nastop na članskem svetovnem prvenstvu v Abu Dhabiju.
Ekipa članic Atletskega kluba Slovenj Gradec za doseženo 4. mesto na državnem prvenstvu.
Ekipa članov Rokometnega kluba Slovenj Gradec za doseženo 8. mesto v državnem prvenstvu in 2. mesto v slovenskem pokalu.

Priznanja so prejele tudi veteranke in veterani:
Dorica Bizjak, članica Društva upokojencev Slovenj Gradec za osvojeno 1. mesto na državnem tekmovanju v kegljanju.
Jože Kaspar, član Društva upokojencev Slovenj Gradec za osvojeno 1. mesto na državnem tekmovanju v kegljanju.
Ženska ekipa kegljačic Društva upokojencev Slovenj Gradec za osvojeno 1. mesto na državnem prvenstvu v kegljanju.
Moška ekipa kegljačev Društva upokojencev Slovenj Gradec za osvojeno 1. mesto na državnem prvenstvu v kegljanju.

Priznanja so prejeli tudi invalidi:
Marija Sušec, članica Društva invalidov Slovenj Gradec za osvojeno 3. mesto na državnem prvenstvu v streljanju.
Franc Potisk, član Društva invalidov Slovenj Gradec za osvojeno 1. mesto na državnem prvenstvu v ribolovu.
Ženska strelska ekipa Društva invalidov Slovenj Gradec za osvojeno 1. mesto na državnem prvenstvu v streljanju.

Priznanja za več letno prostovoljno delov v športu so prejeli:
Branko Hribernik za 40 let prostovoljnega dela na področju rekreativnega športa v Mestni občini Slovenj Gradec.
Martin Pogorelčnik za 40 let prostovoljnega dela na področju rekreativnega športa v Mestni občini Slovenj Gradec.
Jože Plaz za izjemno predanost in neprecenljiv prispevek pri prostovoljnem delu na področju športa v Mestni občini Slovenj Gradec.
Jubilejna priznanja pa so prejeli:
Žan Grešovnik za 10 letni prispevek k razvoju nogometa v Mestni občini Slovenj Gradec.
Tomaž Lipnik za 10 letni prispevek k razvoju nogometa v Mestni občini Slovenj Gradec.
Boris Šmid za 10 letni prispevek k razvoju rekreativnega športa v Mestni občini Slovenj Gradec.
Slavko Javornik za dolgoletno trenersko delo na področju nogometa v Mestni občini Slovenj Gradec.
Športno društvo Pameče – Troblje za 50 letni prispevek k razvoju rekreativnega športa v Mestni občini Slovenj Gradec.
Športno društvo Invalid za 70 letni prispevek k razvoju športa v Mestni občini Slovenj Gradec.
Lojze Ocepek za 60 letni prispevek k razvoju športa v Mestni občini Slovenj Gradec.

Naj športna šola 2024 v Mestni občini Slovenj Gradec je:
Osnovna šola Podgorje pri Slovenj Gradcu: Kljub svoji majhnosti se šola ponaša z izjemnimi športnimi uspehi, ki so rezultat predanosti učencev, učiteljev ter odličnega sodelovanja s športnimi klubi v mestni občini. Močan športni duh, spodbujanje zdravega življenjskega sloga in neomajna želja učencev zastopati šolo jih upravičeno postavlja med najbolj športno srčne šole v Mestni občini Slovenj Gradec.

Naj ženska ekipa leta 2024 je:
Ekipa članic Atletskega kluba Slovenj Gradec: Na ekipnem prvenstvu Slovenije za člane in članice, ki je potekalo 7. in 8. septembra 2024 prav v Slovenj Gradcu, so med 15 klubi osvojile odlično 4. mesto. S tem rezultatom so izenačile najboljšo člansko ekipno uvrstitev v zgodovini kluba, kar potrjuje izjemno predanost, vztrajnost in kakovost dela v ekipi.

Naj moška ekipa leta 2024 je:
Ekipa članov Rokometnega kluba Slovenj Gradec: Že vrsto sezon uspešno nastopajo v 1. NLB ligi, kjer se uvrščajo med 12 najboljših slovenskih ekip. V sezoni 2023/24 so z drugim mestom v finalu pokala Slovenije dosegli enega največjih uspehov v zgodovini kluba in osvojili prvo medaljo po ponovni ustanovitvi leta 2011.

ŠPORTNICA LETA 2024
Športnica leta 2024 je postala Neja Dvornik.
Članica Smučarskega kluba Dvornik Transport in ženske reprezentance za svetovni pokal s statusom vrhunske športnice – mednarodni razred – je v sezoni 2023/2024 navduševala z izjemnimi nastopi na 22 tekmah, med katerimi je kar 21-krat nastopila na tekmah svetovnega pokala. Redno je osvajala točke v slalomu in veleslalomu ter se pogosto uvrščala med petnajsterico najboljših, njen vrhunec pa je bilo 4. mesto na finalu svetovnega pokala v Saalbachu. Z izvrstnimi rezultati nadaljuje tudi v sezoni 2024/2025, kjer se že uvršča med najboljše na svetu.

ŠPORTNIK LETA 2024
Športnik leta 2024 je postal Nace Herkovič
Strasten judoist, ki že 16 let predano trenira judo, je skozi leta postal večkratni državni prvak v vseh starostnih kategorijah in se izkazal tudi na mednarodnih tekmovanjih. Leta 2024 je s srebrom v Dubrovniku in zlatom na evropskem pokalu v Portimau dosegel zgodovinski uspeh za koroški judo, svojo kakovost pa potrjuje tudi z uvrstitvami med najboljših 16 na svetovnih prvenstvih. Njegova predanost, vztrajnost in želja po napredku ga uvrščajo med najboljše športnike naše regije.

Dobitniki ŽELEZNIKARJEVIH ODLIČIJ
David Kašnik
David Kašnik je svojo športno pot začel v Dravogradu, nadaljeval pa v ljubljanski Olimpiji, kjer je postal kapetan enega največjih slovenskih nogometnih klubov. V svoji karieri je igral za več slovenskih in tujih klubov, danes pa še vedno aktivno igra za avstrijski USV Wies.
Leta 2021 je prevzel vlogo predsednika Nogometnega društva Slovenj Gradec in začel novo poglavje – tokrat kot vodja razvoja nogometne šole, ki deluje pod okriljem društva. Ob njegovem prihodu je šola štela 70 otrok, danes pa pod njegovim vodstvom trenira kar 238 mladih nogometašev. Za njihovo rast in napredek skrbi 14 licenciranih trenerjev, razporejenih v enajst selekcij – od U6 do U17.
Z jasno vizijo, energijo in predanostjo je postavil temelje ene najuspešnejših nogometnih šol v regiji. Njegovo delo pa presega zgolj športne rezultate – v ospredje postavlja celostni razvoj otrok in vzgojo odgovornih posameznikov, tako na igrišču kot izven njega.
Pri vsem tem ga vodi njegova največja strast – šport, neizmerno veselje in motivacijo pa mu daje družina – otroci Gaja, Nik, Vid in žena Lora – saj je njihova podpora zanj nepogrešljiva.

Viktorija Pisnik
Viktorija Pisnik pravi, da je šport njen način življenja že od otroštva. Rokomet in atletika sta jo zaznamovala najprej kot tekmovalko, danes pa kot uspešno trenerko. V Atletskem klubu Slovenj Gradec deluje od leta 2012, kjer je kot nekdanja metalka pomembno razširila klubski program, zlasti na področju metov. Po njenem prihodu so se rezultati kluba občutno izboljšali.
Njeno strokovno delo, usposobljenost in neizmerna predanost so pripomogli k številnim uspehom mladih atletov, ki se redno uvrščajo na državna in mednarodna tekmovanja ter dosegajo vrhunske rezultate. Pravi, da jo prav uspehi atletinj in atletov motivirajo ter potrjujejo, da svoje delo opravlja dobro. S svojim pristopom navdihuje tudi mlajše trenerje, ki uspešno nadaljujejo njeno strokovno pot.
Dolga leta je trenersko delo opravljala prostovoljno – s srcem in vizijo: razvijati potenciale mladih ter jim prek atletike predajati vrednote, ki jih bodo spremljale vse življenje.

Mirko Ogrizek
Mirka Ogrizka je šport spremlja že od otroštva, ko je večino prostega časa preživljal na igriščih. Kot vsestransko nadarjen športnik je bil član Atletskega kluba Kladivar, rokometne ekipe v Celju in kasneje pomemben igralec v rokometnem klubu v Slovenj Gradcu. Svoje športno znanje in strast je z izjemno predanostjo prenašal tudi na mlade.
V svoji dolgoletni pedagoški karieri je šport ves čas tesno prepletal z vzgojnim delom – bil je učitelj športne vzgoje, razrednega pouka, matematike in tehnike, aktiven mentor številnih športnih krožkov, tudi namizno teniškega, ter ustanovitelj Šolskega športnega društva Janka Gregoriča. Kot rokometni trener, smučarski in plavalni vaditelj je organiziral številna tekmovanja in spodbujal gibanje v prostem času.
Skozi življenje ga vodi prepričanje, da je z vztrajnostjo in delavnostjo mogoče doseči vse zastavljene cilje. To prepričanje ni ostalo le pri besedah – za svoje delo je prejel številna priznanja, a največji ponos mu predstavlja dejstvo, da je kot učitelj in trener pomagal oblikovati generacije uspešnih rokometašev, ki so kasneje postali eni najboljših v Sloveniji.

Vrhunec večera pa je bila razglasitev prejemnika ŽELEZNIKARJEVE NAGRADE.
Prejel jo je Miloslav Mičović. Takole so zapisali v obrazložitvi: “Miloslav Mičović je svojo športno pot začel z žogo, kot številni vrstniki, a iz tega je zrasla zgodba predanosti, stroke in dolgoletnega vpliva na razvoj nogometa v Slovenj Gradcu. Kot trener se je klubu pridružil v osemdesetih letih prejšnjega stoletja in hitro postal osrednja figura v razvoju mladinskega pogona. S strokovno podkovanostjo – kot prvi trener v občini je opravil takrat najvišjo možno licenco in jasno vizijo je začel uresničevati srednjeročni načrt razvoja otroškega in mladinskega nogometa.”

“Z njegovo pomočjo je klub organizacijsko napredoval, razvil sistem dela s selekcijami in pridobil kvaliteten strokovni kader. Rezultati niso izostali – generacije mladih nogometašev so se uvrščale v višje lige, številni igralci pa so pustili pečat tudi širše. Bil je tudi gonilna sila ženskega nogometa v mestu, kjer je pod njegovim vodstvom deloval eden najuspešnejših ženskih klubov v Sloveniji.”
“Miloslav Mičović je vedno verjel, da je nogomet več kot igra – je prostor vzgoje, odnosa in pripadnosti. Njegovo delo je bilo srčno, prostovoljno in vodeno z neomajno ljubeznijo do športa.”
Vir: MO Slovenj Gradec
Fotogalerija




















































































































































