“Stanje v Velenju je kar kritično. Mislili smo, da bo reka Paka prestopila bregove, ampak na srečo se to ni zgodilo in se je ustavila tik pod vrhom. Nivo reke Pake zdaj počasi upada in ne ogroža nikogar več, imamo pa težavo z večjo količino vode v več objektih. Zalilo je približno 30 objektov, najhuje je v nakupovalnem centru v centru Velenja, v katerem je ogromna količina vode,” je za STA povedal poveljnik prostovoljnega gasilskega društva (PGD) Velenje Sebastjan Koper.
V okolici mestne občine Velenje, je dodal Koper, se je sprožilo tudi več zemeljskih plazov. Najhuje je v zaselku Kavče, kjer plaz delno ogroža stanovanjsko hišo. Na terenu je približno sto gasilcev. Natančnega podatka o številu intervencij Koper še nima, bilo pa jih je med 50 do 60.
“Stanje na terenu obvladujemo, posanirali smo tudi manjše objekte. Največjo težavo nam predstavlja nakupovalni center v Velenju, iz katerega smo ravnokar začeli prečrpavati vodo,” je še poudaril Koper.
Zaradi posledic neurja je po popolnoma zaprta cesta Velenje – Arja vas pri kamnolomu, obvoz poteka preko Celja in Dobrne, poroča prometno-informacijski center. Prav tako je zaradi nanosa vode in kamenja popolnoma zaprta cesta Dolič – Vitanje.
Medtem ko reka Paka v Velenju po podatkih gasilcev ne ogroža več nikogar, pa je v Šoštanju prišlo do manjšega razlivanja, je za STA potrdila dežurna hidrologinja Maja Koprivšek na Agenciji RS za okolje (Arso). Zaradi velike predhodne vodnatosti so najmočneje narasli in se pričeli razlivati vodotoki na Koroškem. Čez dan so se poleg Gradaščice, ki je hitro narasla v zgornjem toku, pričele razlivati še druge reke v severni in severovzhodni Sloveniji, med njimi Nevljica, Hudinja, Dravinja, Ledava, Pesnica, Ložnica, Meža in Oplotnica, je še dodala.
Arso sicer opozarja, da bo popoldan in v noči na sredo ob intenzivnih in dolgotrajnejših nevihtah z nalivi v večjem delu države verjetno razlivanje hudourniških vodotokov in manjših rek. Pri tem bo poplavljala tudi padavinska in zaledna voda, opozarjajo. Zaradi velike predhodne vodnatosti bodo najmočneje narasli hudourniški vodotoki in manjše reke v severni, severovzhodni in tudi osrednji Sloveniji. Na teh območjih so možne hudourniške poplave, še opozarja Arso.