Občinski prostorski načrt je temeljni prostorski akt, s katerim se načrtujejo investicijske namere in ki podaja tudi osnovo za izvedbo namer, so ob tem poudarili na občini.
Prvo zbiranje pobud za SDOPN 6 je potekalo v letih 2022 in 2023. Takrat so zainteresirani na občino oddali prek 200 pobud, ki jih bodo po izdelavi vseh strokovnih podlag ter na podlagi izhodišč občine, usklajenih kriterijev in upoštevanja režimov dokončno pregledali in v nadaljevanju na podlagi tega uvrstili v postopek SDOPN 6.
Tokratni poziv k oddaji pobud do 30. aprila letos pa je namenjen vsem, ki pobude niso oddali v prvem roku, zajema pa torej pobude glede sprememb namembnosti zemljišč.
Z željo po čim večji vključenosti javnosti pri pripravi SDOPN 6 je občina od začetka postopka izvedla tudi več delavnic, sicer pa so, kot je sporočila, v zaključni fazi priprava krajinske in urbanistične zasnove ter strokovne podlage za poselitev.
“Postopek je vsebinsko zelo obsežen, zahteven in vezan na izdelavo številnih strokovnih podlag ter na usklajevanje z nosilci urejanja prostora, zato je dolgotrajen in traja več let,” so v javni objavi pojasnili na občini.
“Gre za najbolj celostno spreminjanje prostorskega načrta v občini,” pa je za STA dejal župan Mestne občine Slovenj Gradec Tilen Klugler.
Sicer pa občina glede sprememb občinskega prostorskega načrta vzporedno vodi še druge postopke, med drugim tudi postopek sprememb in dopolnitev, lokalno poznan kot SDOPN 3. S tem dokumentom želi občina v prostor umestiti slovenjgraško južno obvoznico, zadrževalnik in razbremenilnik, ostale prej predvidene infrastrukturne objekte pa so, kot je dejal župan, izločili. “Glede dopolnjenega predloga za SDOPN 3 še vedno čakamo na mnenja vodarjev in kmetijskega ministrstva,” je dodal.
Umeščanje južne obvoznice v prostor poteka že več let, zadnja predvidena trasa pa že dolgo razburja del lokalne skupnosti in kmetijske stroke.
Vir: STA