Tilen Klugler Mestno občino Slovenj Gradec vodi od leta 2018, na zadnjih volitvah pred dvema letoma pa ni imel protikandidatov. Pred volitvami so si na občini, kot pravi, zastavili jasno vizijo in projekte, čemur tudi sledijo. Je pa v načrte občine in delo zaposlenih v občinski upravi močno posegla lanska ujma.
Zaradi ujme se je ustavilo predvsem pri izvajanju vlaganj v komunalno in cestno infrastrukturo na območju vaških skupnosti, a so prav s popoplavno sanacijo že doslej izvedli veliko vlaganj na podeželju, je izpostavil Klugler.
Občina je v letu dni za popoplavno sanacijo porabila 21,4 milijona evrov prejetega predujma iz državnega proračuna in nadaljuje sanacijo. Zagotovila je tudi zemljišče za postavitev donirane hiše za eno od dveh v ujmi prizadetih družin, za drugo pa je skladno s popoplavno zakonodajo hitro izpeljala postopek lokacijske preveritve in tako omogočila začetek gradnje na izbrani drugi lokaciji.
Zaradi sanacije po ujmi po županovih besedah niso ustavili nobenega od večjih projektov, občina pa uspešno črpa in tudi kandidira za nova nepovratna sredstva. Med drugim je bila uspešna pri črpanju sredstev za vlaganja v športno infrastrukturo, pri čemer pa občini večjo težavo predstavlja zagotavljanje lastnega deleža. Župan je vnovič opozoril, da so še naprej primorani lastna razvojna sredstva zagotavljati tudi za zakonsko določene obvezne naloge.
“Zadovoljni smo, da smo naredili vse v okviru finančnih zmožnosti. Zagotovo pa bomo v dveh letih še izpeljali projekte, ki so trenutno v izvajanju. Pripravljamo se za prijave na razpise, predvsem na dogovor za razvoj regij, na razpise mehanizma celostne teritorialne naložbe in na razpis za vlaganja v kulturno dediščino,” je povedal župan.
Med glavne projekte svojega drugega mandata je Klugler pred volitvami uvrstil nov občinski prostorski načrt z vizijo razvoja občine za prihodnja desetletja. Občina se je tega lotila tudi z vključevanjem javnosti prek delavnic. Izvedli so dve, župan pa zagotavlja, da bodo vse pobude pregledali in obdelali. Želi si, da bi nov občinski prostorski načrt čim prej pripravili, kdaj bi lahko bil sprejet, pa ne želi napovedovati.
Prav za področje prostorskega načrtovanja prihajajo očitki iz dela mestnega sveta. Med drugim v Slovenjegraški listi za mesto in vas, ki ima v 25-članskem mestnem svetu štiri svetnike, opozarjajo na šibek občinski oddelek za področje urejanja prostora, še naprej pa nasprotujejo tudi trasi južne obvoznice, ki jo zagovarja občinska oblast.
Pri tej trasi po besedah svetnika Janeza Potočnika z omenjene liste sploh ne gre za navezovalno cesto na tretjo razvojno os, kot jo predstavljajo, saj bo hitra cesta v vsakem primeru šla čisto blizu mimo Slovenj Gradca. Hkrati pa predlagana trasa uničuje najboljša polja, opozarja. “To je slovenjgraška Magna,” trdi Potočnik in se sprašuje, kako bodo zaokroženo nadomestili uničena najboljša kmetijska zemljišča.
Dejstvo je, da kmetijsko ministrstvo, poleg direkcije za vode, doslej načrtom ni dalo pozitivnega mnenja. Kot je povedal Klugler, morajo dopolniti pedološki elaborat, kjer med drugim opredeljujejo nadomeščanje kmetijskih zemljišč, potekajo tudi pogovori glede razbremenilnika. Ob tem je poudaril, da tako južno obvoznico kot razbremenilnik umeščajo za državo. Je pa občina ob dolgotrajnem umeščanju južne obvoznice v prostor medtem dala pobudo, da bi to uredili z državnim prostorskim načrtom.
Župan priznava, da je oddelek, ki skrbi za prostorske zadeve v slovenjgraški in tudi nekaterih drugih koroških občinah v okviru skupnega urada, kadrovsko podhranjen glede na vse naloge, ki jih opravlja, zato razmišljajo o možnostih kadrovske okrepitve.
Del mestnega sveta, med njimi svetnika Potočnika in Gregorja Raja (Gibanje Svoboda), še naprej razburja tudi občinsko podjetje MPIK, ki skrbi za upravljanje bazenskega kompleksa. Prepričana sta, da gre pri tem za negospodarno rabo javnih sredstev.
Nadzorni odbor pri pregledu upravljanja bazenskega kompleksa ni ugotovil nepravilnosti. Je pa župan napovedal možne spremembe pri upravljanju s 1. januarjem 2025, a bodo o predlaganih rešitvah najprej obvestili vodje svetniških skupin. Osebno je župan sicer zadovoljen z upravljanjem bazena, izpostavlja zniževanje stroškov in rast števila obiskovalcev.
Že več mesecev v Slovenj Gradcu razburjajo tudi sporni kolesarski mostovi, ki jih je občina postavila s pomočjo evropskih sredstev, a so se izkazali za neustrezne. Občina je proti projektantoma sprožila odškodninsko tožbo, še pred vsebinsko obravnavo tožbe pa si bo mostove ogledal izvedenec, saj občina načrtuje, da jih bo v kratkem demontirala in postavila nove. Zaradi odobrenih evropskih sredstev se pri tem mudi, uporabno dovoljenje morajo pridobiti do konca leta.
Svetnik Raj je, tako kot Potočnik, za STA izpostavil tudi dobro delo občinske uprave pri sanaciji po ujmi in uresničevanju velikih naložb. Opozoril pa je na večletno iskanje prostora za mlade, ki si med drugim želijo koncertno in prireditveno prizorišče. Župan odgovarja, da intenzivno iščejo primeren prostor.
Med za zdaj neuresničenimi predvolilnimi napovedmi je tudi nov vrtec v Pamečah, ki ga bo občina po načrtih zgradila v javno-zasebnem partnerstvu. Razpis za izbiro partnerja bi lahko objavila v prihodnjih mesecih. Zdaj nekoliko zamaknjen cilj občine je, da bi vrtec odprli avgusta 2026, je še povedal Klugler.
Vir: STA