Danes, 11. aprila 2025, bo Srednja zdravstvena šola Slovenj Gradec že triindvajsetič zapored ob svetovnem dnevu zdravja organizirala priljubljeno športno-rekreativno prireditev Tek po mestnih poteh za zdravje in smeh. Dogodek se bo pričel ob 9. uri na dvorišču pred novo šolo Šolskega centra Slovenj Gradec.
Dogajanje ne bo omejeno le na tek, na stojnicah bodo predstavljene številne šolske in obšolske dejavnosti, ki spodbujajo zdrav način življenja ter skrb za okolje.

Tekmovanje bo potekalo v več starostnih kategorijah. Najmlajši, predšolski otroci, bodo pretekli 350 metrov, prvo- in drugošolci 500 metrov, enako tudi učenci do šestega razreda. Za starejše osnovnošolce (od petega do devetega razreda) bo trasa dolga 600 metrov, dijaki pa se bodo preizkusili na 200-metrski razdalji. Članice in člani bodo tekli 2000 metrov, za vse, ki se bodo raje odločili za bolj sproščeno obliko udeležbe, pa je organizirana zdrava hoja na isti razdalji.
O dogodku nam je več povedala profesorica in organizatorka Katarina Praznik, ki izpostavlja pomen gibanja in pozitivne energije, ki jo prinaša dogodek. »Veseli nas, da lahko vsako leto znova povežemo generacije v duhu zdravja, gibanja in nasmehov,« je dejala.
Kdo je bil pobudnik tega teka in kako se je le-ta razvijal skozi leta?
Pobudnica Teka zdravja je bila takratna ravnateljica ga. Marija Rotovnik, ki je želela, da se SZŠ predstavi širši okolici. Tako sem prišla do ideje, da se teka po mestnih poteh. Ime za tek je v originalu Tek po mestnih poteh za zdravje in smeh, katerega sva se domislila skupaj s profesorjem Andrejem Makucem. Kasneje smo teku zaradi termina v katerem se navadno odvija, dodali ime Tek zdravja (Svetovni dan zdravja, 7. april). Tudi zato, ker se je šola pridružila skupini Zdravih šol. Vse do danes, je osnovno ogrodje prireditve ostalo enako, rekreativni tek z dodanimi predstavitvami aktivnosti na šoli na stojnicah, kot so merjenje krvnega pritiska, sladkorja, oživljanje, zdrava prehrana, projekt NE kajenju, sodelovanje z drugimi zdravstvenimi organizacijami na Koroškem (ZD, NIJZ, CINDI,..)
Kakšen je pomen teka za dijake in tudi za širšo skupnost?
Skozi leta, se dejansko odkriva velik vpliv na miselnost dijakov in dijakinj ter širše lokalne skupnosti. Vedno dobivamo pozitivne povratne informacije iz okolja. Čutimo, da smo po tem teku prepoznani v širši skupnosti. Mlajši v kratkih intervjujih poudarjajo pomen gibanja na svoje zdravje. Tek po mestnih poteh za zdravje in smeh vzpodbuja lahkoten tek, ki je vir zdravja za vse nas.
Tema, ki je prisotna že dolga leta je tudi ekologija. Na prireditvah skozi leta smo obeležili svetovni dan voda, svetovni dan zemlje. Pripravili smo izmenjevalnico športnih rekvizitov, ustvarjali nove predmete iz donošenih kavbojk, pričeli z izdelovanjem lesenih medalj, ponovno uporabili medalje, ki so nam morda ostale. Morda se lotimo tudi zbiranja pokalov, ki komu ne pomenijo več toliko.
Koliko udeležencev je letos prijavljenih?
Letos pričakujemo udeležbo preko 800 otrok, od tega 200 malčkov, mladih in starejših. Ponosni smo na vsakoletno udeležbo ga. Kazimire Lužnik, ki je v bistvu dokaz, da gibanje krepi zdravje. Kar bomo zase naredili pred starostjo, se bo odražalo v prijetnejšem zadnjem življenjskem obdobju.
Lansko leto smo imeli goste iz Cirius Kamnik, letos se nam bodo pridružili učenci iz CVIU Velenja in naši partnerji v projektu Unified Champion School, to so učenci iz Centra Gustava Šiliha in 2. gimnazije Maribor.
Kaj posebnega jim pripravite?
Že od vsega začetka so naši gostje tudi varovanci CUDV Črna, s katerimi smo sodelovali tudi na nogometnem turnirju v Črni. Zadnjih 15 let se nam redno pridružijo tudi učenci Tretje osnovne šole Slovenj Gradec, pri teku Z roko v roki. Takrat smo namreč začeli ponujati pri teku pomoč naših dijakov in dijakinj 3. letnikov, ki v okviru odprtega kurikuluma Šport za zdravje (smo edina srednja šola v Sloveniji) spoznavajo inkluzijo in komunikacijo, pristope k osebam z oviranostjo in nevro različnostjo. Z njimi skupaj tečejo teke, štafete, plavajo, igrajo prilagojene športe z žogo: košarko (Baskin in Unified košarka), odbojko (Nekareo) in nogomet (z fair play točkami). Inkluzijo preko športa smo v tem letu nadgradili še z drugimi dejavnostmi, saj smo preko Specialne Olimpiade Slovenija pridobili projekt Unified Champion School, kot so mladi v paru (en brez in drugi z nevro različnostjo) za katere pripravljamo še posebna izobraževanja na Tretji OŠ, likovne delavnice, združili se bomo še na področju pevskega zbora, morda gledališča. To kar mi delamo že vrsto let, bo tudi podlaga za nove učne načrte, se pravi manj individualiziranih načrtov za otroke in več inkluzivnih programov.
Pripravili smo tudi skupaj z zavodom APGA tek družin. Vzorec aktivnega in zdravega načina življenja namreč otroci pridobivajo v veliki meri v družini. Od takrat dalje, pa smo se opogumili in razpišemo tudi tek za predšolske otroke. Pri tem teku pa si želimo pritegniti k sodelovanju tudi Srednjo vzgojiteljsko šolo, ki je v okviru našega Šolskega centra.
Kakšen pomen ima tek za samo šolo?
Sama prireditev je meni všeč, ker se preko nje nekako povezujemo tudi vsi na šoli preko dejavnosti, ki jih lahko ustvari samo takšen dogodek. Za to prireditev praktično delamo vsi, vsi, že mesece prej, tako učitelji, kot dijaki. To nas povezuje in ustvarja ter uči odgovornosti do nas samih in drugih. Vse mora potekati brez napak, sploh na dan prireditve. Najbolj vključujemo naše polnoletne dijake, ki so na prireditvi redarji, skupine za prvo pomoč. Dijaki zaključnih letnikov pomagajo pri organizaciji že tudi prej, raznašajo vloge za donacije, obvestila stanovalcem o zaporah cest, skratka dobijo vpogled kaj vse je potrebno narediti za večjo prireditev. Dijaki 3. letnikov pa kot sem že omenila, tečejo Tek z roko v roki. Naj še poudarim, da pri izvedbi samega teka sodelujejo prav vsi športni pedagogi našega šolskega centra. Menim, da je samo široka vključenost in pa srčnost pravi recept za uspeh.
Vabljeni, da se teka udeležite kot tekmovalci ali pa podprete svoje favorite ob progi – skupaj boste poskrbeli za dobro voljo in zdrav duh v zdravem telesu!