Mestna občina Slovenj Gradec bo v četrtek, 24. oktobra 2024 ob 18. uri v Koroški galeriji likovnih umetnosti pripravila osrednjo proslavo v počastitev dneva Organizacije združenih narodov.
V okviru glasbeno-umetniškega programa bodo nastopili študentje Akademije za glasbo v Ljubljani v sodelovanju z Akademijo za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani s projektom Mir/Peace, ki spodbuja k ozaveščanju o pomembnosti strpnosti in miru kot temeljni človeški vrednoti.
Slavnostna govornica na prireditvi bo prof. dr. Renata Salecl, priznana filozofinja in sociologinja.
24. oktobra, obeležujemo dan Organizacije združenih narodov (OZN). Na ta dan je leta 1945 v veljavo stopila Ustanovna listina OZN, v kateri so opredeljeni cilji in načela svetovne organizacije. OZN je bil ustanovljen z namenom, da se prepreči ponovitev grozot druge svetovne vojne. V sedmih desetletjih obstoja je pomembno prispeval k varovanju mednarodnega miru in varnosti, mirnemu reševanju sporov, mednarodnemu sodelovanju, spoštovanju človekovih pravic in mednarodnega prava.
Slovenj Gradec je od leta 1989 kot edino slovensko mesto nosilec častnega naziva “Glasnik miru OZN“, s tem pa sodi v ugledno družbo mest z vseh celin, ki so si ta naziv prislužila s prizadevnim delovanjem za mir na različnih področjih družbenega življenja. Krona teh prizadevanj je listina, s katero je leta 1989 generalni sekretar Svetovne organizacije Perez de Cuellar Slovenj Gradec uvrstil med častne nosilce naziva Glasnik miru. Ideja mesta glasnika miru je promoviranje ideje manj nasilnega in bolj humanega sveta, sveta v katerem vlada strpnost in medsebojno spoštovanje, s čimer so izpolnjene zahteve za boljše razumevanje miru na podlagi pravičnosti in človekovih pravic. Mesto Slovenj Gradec je bilo v svoji bogati zgodovini vselej majhno, a močno kulturno središče, ki je presegalo meje.
Kot prostor povezovanja so ga močno zaznamovale mednarodne prireditve, ki so se v njem zvrstile od prve razstave Mir, humanost in prijateljstvo med narodi leta 1966 pod pokroviteljstvom takratnega generalnega sekretarja OZN U Tanta iz Burme. Ob razstavah v Koroški galeriji likovnih umetnosti se je skozi desetletja izoblikovala pomembna stalna zbirka umetniških del, Slovenj Gradec pa je svojo podobo in identiteto mesta tesno povezal z delovanjem v prizadevanjih za mir, kulturo nenasilja in sožitje v širšem slovenskem okolju in mednarodnih povezavah. Predstavniki občine so dejavni v mednarodnem združenju mest glasnikov miru, med drugim so bili več mandatov člani izvršnega odbora in gostitelji redne letne konference združenja. V sodelovanju s Koroško galerijo likovnih umetnosti vsako leto prirejajo odmeven natečaj za otroško literarno in likovno delo na teme z jasnim mirovniškim sporočilom ter tradicionalni Mirovniški festival na dan OZN.
Vabljeni, da se pridružite obeležitvi tega pomembnega dneva.
Vir: MO Slovenj Gradec