Koroški pokrajinski muzej, Muzej Dravograd vas v soboto, 25. januarja 2025, ob 11. uri vabi v Gestapovske zapore, Trg 4. julija 7, Dravograd na javno vodstvo Gestapovski zapori.
Ob svetovnem dnevu spomina na žrtve holokavsta, 27. januarja, obeležujemo obletnico osvoboditve nacističnega koncentracijskega taborišča Auschwitz. Nacistični režim je močno zaznamoval tudi naše kraje, nemški okupator pa je imel pred očmi jasen cilj – izbris slovenskega naroda. V kletnih prostorih današnje občinske stavbe Dravograd so med drugo svetovno vojno imeli sedež dravograjski gestapovci.
Možje, daleč naokoli poznani po silni brutalnosti in krvoločnosti, so pet kletnih prostorov današnje občinske stavbe preuredili v zaporniške celice, kamor so zapirali, mučili in pobijali partizane, njihove sodelavce in podpornike ter vse druge, ki so se jim zdeli sumljivi. Večino zaprtih so grozovito mučili, nekatere celo do smrti, preživele kot talce streljali v okoliških gozdovih ali pa jih transportirali v koncentracijska taborišča. V okolici Dravograda so požgali več stanovanjskih in kmečkih objektov, domačine pobili ali žive zmetali v ogenj.
V nekdanjih zaporih so ohranjene celice z zaporniškimi vrati, razstavljenih je tudi nekaj predmetov vezanih na ljudi, ki so bili tukaj zaprti. Prvotne opreme, kot so bili pogradi in podobno ni več, so pa na stenah celic fotokopije preslikav napisov, ki so jih zaporniki pred usmrtitvijo ali preselitvijo na drugo lokacijo napisali s kakšnim trdim predmetom. Predstavljeni so tudi spominski zapisi preživelih, ki opisujejo kalvarijo stotine ljudi zaprtih v teh prostorih. V celici št. 5 je na ogled tudi manjša fotodokumentarna razstava s preglednim reliefom.
Vir: KPM