VIDEO: Zagon novih sončnih elektrarn v industrijskem parku Hisense Europe
Več videovsebin
Zagon novih sončnih elektrarn v industrijskem parku Hisense Europe
Nove sončne elektrarne so namestili na strehe treh tovarn ter dveh skladišč, skupaj pa obsegajo površino 18.750 kvadratnih metrov. V obnovo streh, na katerih so nameščene sočne elektrarne, so za zagotavljanje statične ustreznosti investirali 1,2 milijona evrov.
Elektrarne je postavilo podjetje Enertron, ki z njimi upravlja, bo dobavitelj Gorenju in bo tudi distributer morebitnih presežkov energije.
Skupaj z obstoječimi sočnimi elektrarnami, ki jih imajo že od leta 2010, bodo iz tega vira lahko pokrili 12 odstotkov energijskih potreb podjetja, 17 odstotkov pokrijejo s kogeneracijo, preostanek pa je iz omrežja.
Od distributerja električne energije imajo tudi dovoljenje za vzpostavitev sončnih elektrarn skupne moči 8MW, načrtujejo tudi nadaljnjo obnovo streh za namestitev dodatnih panelov ter preučujejo možnosti za postavitev hranilnikov električne energije.
V skupini sicer izvajajo še vrsto drugih projektov s področja trajnosti in energetske učinkovitosti, napredek na teh področjih pa so potrdili tudi s pridobitvijo energijskega certifikata ISO 50001 ter srebrnega priznanja Eco Vadis, ki jih z vidika praks trajnostnega razvoja uvršča med 15 odstotkov najvišje ocenjenih podjetij v svetovnem merilu.
Večja energijska učinkovitost ter hitrejši prehod na obnovljive vire
“Trajnost je ena od glavnih vrednot ter strateška usmeritev skupine Hisense po vsem svetu. V luči prehoda na nizkoogljično gospodarstvo ter učinkovite rabe obnovljivih virov smo v Hisense Europe zagnali več projektov,” poudarja izvršni podpredsednik Hisense Europe, Tomaž Korošec.
V proizvodnji kuhalnih aparatov bodo ponovno uporabili vso odvečno toploto, ki nastane med proizvodnim procesom in se zdaj odvaja skozi dimniški sistem. Prav tako bodo ponovno uporabili odparke (paro iz tehnološkega procesa pri proizvodnji stiropora).
Zamenjali bodo sistem ogrevanja in hlajenja za celotno tovarno pomivalnih strojev, za kar pripravljajo idejni projekt o uvedbi toplotnih črpalk. Zamenjali bodo tudi strešne kupole v proizvodnji in uvedli avtomatiziran sistem odpiranja in zapiranja, ki bo povezan z vremensko postajo.
Za trajnostne projekte več kot 5 milijonov evrov
Za zmanjševanje okoljskih tveganj so v sklopu trajnostnih projektov v Galvani pri postopku dekorativnega kromiranja zamenjali 6-valentni krom s 3-valentnim, ki je manj škodljiv za zdravje in okolje. V proizvodnji pralnih in sušilnih aparatov pa so poskusno uvedli ponovno uporabo vode – če se koncept izkaže za ustreznega, ga bodo vpeljali tudi v drugih tovarnah. Omenjeni projekti s področja trajnosti in energetike so vredni 5,2 milijona evrov.
V sklopu trajnostne strategije Hisense Europe pa si prizadevajo tudi za večjo uporabo recikliranih materialov v izdelkih, zmanjšanje količine odpadkov, spodbujanje trajnostnega prevoza in vzpostavitev bolj trajnostnih dobavnih verig. Za njihove izdelke uvajajo embalažo, ki jo je mogoče 100% reciklirati ter reciklirajo 96 % odpadkov, ki nastanejo v proizvodnji.
“Vse od ustanovitve pred 75 leti je Gorenje močno poudarjalo skrb za okolje, družbeno odgovornost in zaposlene. Gorenje je bilo prvo podjetje v Sloveniji, ki se je prostovoljno vključilo v shemo EMAS, ki od podjetij zahteva da izpolnjujejo še višje standarde varstva okolja, kot jih predpisuje sistem ravnanja z okoljem ISO14001. To je privedlo do znatnih izboljšav učinkovitosti naših aparatov. Današnji pralni stroji npr. porabijo 60% manj energije in 70% manj vode kot so ju porabljali aparati še pred nekaj leti,” poudarjajo v podjetju.
Korošec: “Tudi v bodoče želimo biti zgled ter pokazati, kako lahko okoljska odgovornost in operativna odličnost usklajeno sobivata in tako ustvarjati bolj trajnostno usmerjeno panogo gospodinjskih aparatov in zabavne elektronike.