Naroke je spremljalo več zapletov, med drugim zbledeli skopirani dokazni predlogi in predlog za izločitev sodnice Sonje Tovšak. Ta je v vseh zadevah zaključila dokazovanje, odločitve bo izdala pisno.
Občina Dravograd je odškodninsko tožbo proti avstrijskemu upravljavcu hidroelektrarn na reki Dravi, družbi Verbund, zaradi škode, ki jo je narasla Drava povzročila na javni infrastrukturi, vložila leta 2015. S tožbo od Verbunda terja dober milijon evrov s pripadki.
V zvezi s to vloženo tožbo sta bila leta 2017 izvedena dva naroka, za tem pa nobeden več. Vmes je bila zadeva predodeljena drugemu sodniku, leta 2020 pa ponovno zdajšnji sodnici Sonji Tovšak, ki je glavno obravnavo danes začela znova.
Na današnjem naroku je od nedavnega novi zastopnik Občine Dravograd v tej zadevi, odvetnik Aljaž Kavšek, vložil pripravljalno vlogo, s katero je, kot je pojasnil, konkretiziral dosedanje navedbe in hkrati odgovoril na Verbundove navedbe. Nato je na očitke sodišča in nasprotne strani v zvezi z danes podano vlogo odgovoril, da sodišče z dokaznim postopkom sploh še ni začelo, zato je ocenil, da navedbe v vlogi ne bi zavlekle reševanja spora.
A sodnica je po pregledu vloge sklenila, da je v postopku zaradi prekluzije ne upošteva. Nadalje je zavrnila dokazne predloge obeh strani med drugim po postavitvi izvedencev hidrološke in meteorološke stroke ter po zaslišanju prič, čemur je Kavšek ugovarjal, nakar je podal pisni predlog za izločitev sodnice. Kot je pojasnil za medije, je v predlogu za izločitev sodnice med drugim ocenil, da se nakazuje prelaganje odgovornosti za odločanje o tej zadevi na višje sodišče.
V času prekinitve naroka je o predlogu za izločitev sodnice danes odločila podpredsednica Okrožnega sodišča v Slovenj Gradcu Frančiška Fišer, ki je predlog za izločitev zavrnila. Po seznanitvi s to odločitvijo je sodnica Tovšak v obravnavi tožbe Občine Dravograd proti Verbundu zaključila dokazovanje in napovedala izdajo pisne odločitve.
Podoben je bil zaključek tudi v dveh drugih današnjih obravnavah odškodninskih tožb proti Verbundu. Eno je vložilo dravograjsko podjetje Fides, drugo zavarovalnica Generali, obe v vrednosti po nekaj 10.000 evrov. V obeh obravnavah je sodnica zaključila dokazovanje in napovedala, da bo odločitev izdala pisno.
Pri obravnavi tožbe zavarovalnice Generali proti Verbundu je sicer sodnica uvodoma povedala, da so dokazi, konkretno zapisniki o ogledu škod, ki jih je slovenjgraškemu sodišču leta 2016 ob razdružitvi postopka poslalo Okrožno sodišče v Mariboru v obliki fotokopij, zbledeli in niso berljivi. Hkrati je mariborsko sodišče slovenjgraškemu poslalo zapisnike o ogledu škod za skupno 94 oškodovancev, čeprav na slovenjgraškem sodišču obravnavajo samo osem oškodovancev.
Ti so sicer od zavarovalnice Generali po poplavah prejeli izplačane odškodnine, zavarovalnica pa jih je nato z vloženo tožbo terjala od Verbunda. V zvezi z zbledelimi dokaznimi predlogi je sodnica zastopnikoma zavarovalnice naložila, naj v 30 dneh predložita zapisnike o ogledu škod za osem oškodovancev, kasneje pa bo izdala pisno odločitev glede obravnavane tožbe.
Obe strani, tako zastopnik Verbunda, odvetnik Matej Brajnik, kot zastopnika oškodovancev, odvetnika Tomaž Rotovnik in Igor Virant, sta na današnji narokih uveljavljali procesne graje v smislu bistvenih kršitev pravdnega postopka zaradi zavrnjenih dokaznih predlogov. Rotovnik pa je danes med drugim opozoril tudi na nedavno odločitev Višjega sodišča v Mariboru, ki je v eni od zadev, v katerih je tožen Verbund, sprejelo odločitev, ki da je v prid oškodovancem.
Vir: STA