V zadnjem času so se na tržišču začeli pojavljati številni novi izdelki, ki ne vsebujejo tobaka, vsebujejo pa nikotin, kot na primer elektronske cigarete-vejpi, ki poleg tega vsebujejo tudi številne privlačne sladke in sadne arome, ki posebej privlačijo mlade. Vendar pa ima lahko vdihovanje arom zelo škodljive učinke na zdravje.
Slovenija bo 24. aprila 2025 naredila pomemben korak pri zaščiti zdravja prebivalcev, predvsem mladih, saj bo začela veljati prepoved vseh arom, razen tobačnih, v elektronskih cigaretah in njihovih polnilih.

Generalna direktorica Direktorata za javno zdravje Vesna Marinko je ob najavi ukrepa povedala: »Pravilnik v 13. členu, po vzoru Nizozemske, poimensko navaja 16 snovi, ki so, v funkciji arome, edine dovoljene v tekočini ali kakršni koli drugi komponenti elektronskih cigaret z nikotinom ali brez nikotina in njihovih posodic za ponovno polnjenje. Vse ostale snovi, ki bi lahko dodale druge privlačne arome, bodo od 24. aprila 2025 dalje prepovedane.«
Elektronske cigarete – vejpi ali ogrevani tobačni izdelki so v zaprtih javnih prostorih in tudi zunaj na zemljiščih in igriščih vrtcev in šol prepovedani.
Vesna Marinko razlaga: »V javnosti je premalokrat poudarjeno, da je v zaprtih javnih prostorih, kot so na primer šole, bolnišnice, gostinski prostori, prireditveni in športni objekti in med drugim tudi avtobusi, poleg kajenja prepovedana tudi uporaba novih povezanih izdelkov na primer elektronskih cigaret-vejpov ali ogrevanih tobačnih izdelkov. Prepoved velja tudi zunaj na zemljiščih in igriščih vrtcev in šol. Z novelo zakona smo povišali tudi globe za posameznike, ki to kršijo«.

Do lani je globa znašala 125 evrov, sedaj pa lahko znaša tudi do 5000 evrov. Globa za kajenje ali uporabo povezanih izdelkov v vseh vozilih v prisotnosti mladoletnih je 250 evrov. Za posameznika, ki prodaja ali brezplačno ponuja tobačne ali povezane izdelke, velja globa od 3000 do 5000 evrov, če pa na primer nakupuje preko spleta, takrat je predpisana globa od 125 do 5000 evrov.
Elektronske cigarete lahko tudi že pri kratkoročni uporabi privedejo do pomembnih posledic za zdravje, predvsem zdravje dihal je opozorila izr. prof. dr. Mihaela Zidarn z Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik. Izpostavila je, da so simptomi bolezni dihal pri najstnikih piskanje, kašljanje in izkašljevanje, težje dihanje ter poslabšanje astme.
Helena Koprivnikar z Nacionalnega inštituta za javno zdravje je ob tem opozorila, da so privlačne arome eden izmed glavnih razlogov, zakaj se mladostniki odločajo za uporabo elektronskih cigaret.
Po 24. aprilu 2025 bodo zaradi preverbe spoštovanja tega določila odvzeli vzorce e-cigaret ter izvedli poostren nadzor.
Več si lahko preberete TUKAJ.
Vir: gov.si