Kot so zapisali v sporočilu za javnost, želijo “zaščititi pravico vseh otrok do mesta v vrtcu, optimalno organiziranost zavodov ter zagotoviti čim nižjo ceno storitve ob primerni kvaliteti predšolske vzgoje“. Fleksibilni normativ je po njihovi oceni življenjski ukrep, ki občinam omogoča, da se prilagodijo potrebam prebivalcev.
Ob predlogih, kakršen je predlog Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz), se v skupnosti sprašujejo, ali se pobudniki ukinitve fleksibilnega normativa v celoti zavedajo odgovornosti, ki jo takšna sprememba prinaša. “Če bo njihova pobuda uresničena, bodo neposredne posledice nosile družine po vsej državi,” so prepričani v SOS.
Po njihovih besedah je fleksibilni normativ orodje, ki občinam omogoča, da se prožno odzivajo na lokalne potrebe – prostorske, kadrovske in demografske – in tako zagotavljajo optimalno organizacijo vrtcev ter dostopnost mest za vse otroke.
Ukinitev fleksibilnega normativa bi v praksi pomenila občuten dvig stroškov delovanja vrtcev (tudi do 20 odstotkov), večje investicijske pritiske na občinske proračune in zmanjšanje razpoložljivih mest v vrtcih, trdijo. To pa neposredno ogroža pravico otrok in staršev do vključitve v predšolsko vzgojo, so prepričani.
Obenem pa so poudarili, da pristojno ministrstvo in SOS razumeta fleksibilni normativ kot rešitev, ki se uporablja le, kadar je to potrebno.
V luči zanje nesprejemljivih pritiskov, ki jih izvaja Sviz, je skupnost občine že pozvala, da jasno izrazijo svoje nasprotovanje in na ministrstvo ter državni zbor naslovijo protest proti ukinitvi fleksibilnega normativa, so še dodali v sporočilu za javnost.
Sviz je v torek začel akcijo zbiranja podpisov podpore zaposlenih v predšolski vzgoji in staršev vrtčevskih otrok za ukinitev možnosti občin, da v oddelkih vrtcev povečujejo število otrok v skupinah za dva otroka. Podpise bodo zbirali do 16. maja. Fleksibilen normativ je namreč začel veljati, ker je bil vpis v vrtce večji od števila prostih mest. Šlo naj bi zgolj za začasni ukrep in izjemo, a je to postala stalna praksa številnih občin, so opozorili v Svizu.
Vir: STA