Prejšnji teden je Ravne na Koroškem obiskala vrsta strokovnjakov, raziskovalcev in investitorjev, ki so sodelovali na mednarodni konferenci “Vlaganje v zeleni prehod v oddaljenih industrijskih regijah” ter drugih dogodkih v okviru projektov Interreg BauNOW in NONA. Koordinacijo dogodka je vodila Saša Jelen, vodja turizma pri ZKŠTM Ravne na Koroškem, ki je poskrbela za usklajen program, da so aktivnosti tekle nemoteno, ter da so se udeleženci počutili prijetno. Organizirani so bili ogledi po Ravnah in širše po Mežiški dolini. Poleg Geodetskega inštituta, Zavoda Iskriva so dogodek sooblikovali tudi ZKŠTM, Občina Ravne na Koroškem in Koroški pokrajinski muzej.
Osrednji dogodek je bila konferenca, ki je 4. decembra 2024 potekala v Večgeneracijskem centru KoRa. Združila je lokalne, regionalne, nacionalne in mednarodne deležnike, ki so razpravljali o pogojih za uspešen zeleni prehod v industrijskih regijah. Dogodek je bil organiziran v sodelovanju z mrežo Novi evropski Bauhaus na Donavi in v okviru programa Prihodnost dela! / Future Works!, katerega cilj je revitalizacija območja Stare železarne na Ravnah.
Med ključnimi prispevki so bile predstavitve primerov dobrih praks, kot je strategija prenove mesta Ulm ter zelenih investicij na degradiranih območjih. Udeleženci so spoznali tudi strategije trajnostnega razvoja podjetja SIJ Metal Ravne in pomen kulturne dediščine v zelenem prehodu. Po panelni razpravi o trajnostnih investicijah je sledil tematski ogled regije, kjer so si obiskovalci ogledali Staro železarno, Tradicionalno kovačnico in Formo Vivo Ravne.
Med pomembnimi dogodki so bile tudi predstavitve projektov, ki vključujejo trajnostni razvoj in zelene investicije v industrijskih območjih. Zanimive so bile predvsem predstavitve energetskih projektov in dobrih praks, v sodelovanju s SIJ Metal Ravne in Petrolom, kjer je bila izpostavljena raba odvečne toplote iz proizvodnje za daljinsko ogrevanje ter njen pomen za okoljsko in energetsko prihodnost mesta.
Konferenca je pričela z uvodnimi nagovori Blaža Barboriča (Geodetski inštitut Slovenije), Mateje Softić (Zavod Iskriva) in dr. Tomaža Rožna (župan Občine Ravne na Koroškem).
Eden od ključnih trenutkov dogodka je bil nastop Alexandra Wetzig-a, nekdanjega podžupana mesta Ulm in strokovnjaka za urbano preobrazbo, ki je predstavil primer mesta Ulm, kjer so že več kot tri desetletja izvajali celovite strategije za prenovo urbanega prostora.
Drugi pomemben prispevek je bil predstavljen s strani Barbare Černič iz Geodetskega inštituta Slovenije, ki je osvetlila povezavo med zelenimi investicijami in krožnim upravljanjem prostora, ter predstavitev Katarine Kuk, prav tako iz Geodetskega inštituta, o vključujočem načrtovanju na primeru soseske Stolpniška. Sledil še poglobljen pogled na strategijo trajnosti podjetja SIJ Metal Ravne, ki ga je predstavil Kristijan Plesnik.
Dr. Karla Oder iz Koroškega pokrajinskega muzeja je udeležence popeljala skozi dve razstavi: Kratka predstavitev fotografske razstave “Dežela med Peco in Pohorjem” priznanega slovenskega fotografa Toma Jeseničnika in Jeklo za zeleno prihodnost. Na slednji je predstavila vpliv železarstva in jeklarske industrije, ki sta vtisnila prepoznaven pečat v mestu Ravne na Koroškem, oblikovala identiteto regije ter način življenja njenih prebivalcev. Razstava izpostavlja tudi ohranjanje in uporabo kulturne dediščine kot pomemben dejavnik v trajnostni preobrazbi regije ter prikaže trajnostne prakse industrijske dediščine v preteklosti, sedanjosti in prihodnosti.
Pomemben del konference je bil namenjen vplivu ESG direktive na spodbujanje zelenih investicij, kjer je Barbara Teršek iz NLB podrobneje razložila, kako direktiva vpliva na poslovanje bank in investicijske odločitve.
V popoldanskem delu so se udeleženci zbrali na panelni razpravi, kjer so obravnavali vprašanja sodelovanja javnega in zasebnega sektorja pri uspešni izvedbi zelenih investicij in revitalizacije kulturne dediščine. Panel je vodil Zdravko Kozinc iz Zavoda Iskriva, v njem pa so sodelovali Janja Širnik (Občina Ravne na Koroškem), Kristijan Plesnik (SIJ Metal Ravne), Mag. Tadej Pungartnik (Koroški pokrajinski muzej), Barbara Teršek (NLB), Dr. Željko Pogačnik(Georudeko d.o.o.) in Uroš Rozman (Regionalna razvojna agencija za Koroško).
Poleg tega so obiskovalci imeli priložnost spoznati Ravne kot športno središče regije, saj so obiskali Športni park Ravne, kjer so se seznanili z bogato športno ponudbo in zavezanostjo mesta k spodbujanju aktivnega življenjskega sloga. Na panelni razpravi o trajnostnih investicijah so deležniki in strokovnjaki osvetlili vlogo sodelovanja med javnim in zasebnim sektorjem, vključevanje kulturne dediščine v zeleni prehod ter priložnosti za razvoj inovacij.
Udeleženci so v okviru Interreg projekta NONA obiskali Mežiško dolino, kjer so si ogledali območja, prizadeta v poplavah, ter se pogovarjali o nadaljnjih korakih za obnovo in razvoj. Na terenskih ogledih so jih gostili županja Romana Lesjak (Občina Črna na Koroškem) in župan Mark Maze (Visit Mežica), ki sta predstavila izzive in načrte za prihodnost regije.
Imeli so tudi priložnost obiskati Podzemlje Pece, rudnik in muzej v Mežici, kjer so spoznali bogato kulturno dediščino tega območja. Podzemlje Pece je eden največjih zakladov Mežiške doline, ki ohranja spomin na rudarsko preteklost in prispeva k razvoju turizma.
Hvaležni so bili za topel sprejem in priložnost, da so spoznali naravno ter kulturno dediščino Mežiške doline.
FOTOGALERIJA:
Vir: ZKŠTM