Search
Close this search box.

Proslava ob dnevu OZN v Slovenj Gradcu: Prizadevanja k mirnemu reševanju konfliktov (FOTO in VIDEO)

V Slovenj Gradcu so s slavnostno prireditvijo v Šolskem centru obeležili včerajšnji svetovni dan Organizacije združenih narodov.

Kot generalni sekretar mednarodne organizacije mest glasnikov miru je zbrane nagovoril župan Mestne občine Slovenj Gradec Tilen Klugler, svoja sporočila pa sta v video nagovorih posredovala generalni sekretar Združeni narodov António Guterres in slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon.

V kulturnem programu je nastopil Policijski orkester.  Med prireditvijo pod avtorstvom Toma Novosela so o miru in naši skupni prihodnosti debatirali dijaki slovenjgraške gimnazije.

Slovesnosti so se med drugimi udeležili: Njena ekscelenca Namrata S. Kumar veleposlanica Indije v Sloveniji in Brizida Nina namestnica veleposlanika Albanije v Sloveniji, častna generalna konzulka Danske in Norveške Nina Šelih in Nataša Pipan Nahtigal ter vršilka dolžnosti generalne direktorice Ministrstva za zunanje in evropske zadeve Božena Forštnarič Boroje. Med gosti je bil tudi poslanec v Državnem zboru Republike Slovenije in podpredsednik odbora za zunanjo politiko Dušan Stojanovič, podžupana, častna občana ter svetnice in svetniki Mestne občine Slovenj Gradec.

Aktualna mednarodnopolitična in varnostna situacija, predvsem v luči vojne v Ukrajini in zadnjega konflikta na Bližnjem vzhodu, kar kliče po skorajšnji generalni skupščini mest, je v nagovoru dejal slovenjgraški župan Tilen Kluger. »Kot mesto glasnik miru se na te razmere seveda moramo odzivati,  vpletene pa pozvati k razumu, mirnemu razreševanju konfliktov povsod po svetu, skozi javnomnenjski pritisk pa lahko tudi mestne oblasti nacionalne deležnike pozovejo k proaktivnejšemu pristopu reševanja konfliktov in sprte pozovejo za zeleno mizo. Tako smo storili ob začetku ukrajinske in tudi sedaj, bližnjevzhodne krize. A čeprav so vedno prve žrtve vojn prav mesta, moramo biti realisti pri dojemanju pristojnosti mest in našega političnega vpliva na razreševanje konfliktov. Na kriznih žariščih lahko župani običajno žal zgolj gasimo požare, ki jih zanetijo drugi. Rešujemo in ščitimo civilno prebivalstvo pred humanitarnimi katastrofami,  naš poziv k miru pa žal običajno ostane preslišan.«

Generalni sekretar Mednarodne organizacije mest glasnikov miru Tilen Klugler je med drugim opozoril na pomanjkanje učinkovitih mehanizmov za razreševanje konfliktov. »Omalovaževanje diplomatskih prizadevanj in omejitve, ki jih ima tudi mednarodna skupnost, vključno z Združenimi narodi, pa dodatno otežuje še en relativno nov pojav: širjenje napačnih ali lažnih informacij, ki manipulirajo z javnim mnenjem, kar posledično usmerja tudi politične odločitve in opravičuje vojaške akcije, zaradi česar  ljudje včasih težko v celoti razumemo pravo naravo konflikta.« Krepitev svetovne kulture miru je dolg in zahteven proces, ki potrebuje mednarodno sodelovanje in diplomacijo, na nivoju mest tudi javno diplomacijo. »Potrebujemo znanost, izobraževanje in spodbujanje vrednot, ki dajejo prednost miru in sodelovanju, pred agresivnostjo in spopadi.«

Slovenjgraški župan je opozoril tudi na podnebne spremembe, ki pestijo naša mesta. »Pomembno je, da se v okviru naše organizacije začnemo zavedati odgovornosti mest pri zmanjševanju ogljičnega odtisa prebivalstva, pri ravnanju z odpadki, odgovornem upravljanju s prostorom in energetski samooskrbi s trajnostnimi viri. In v tej smeri bomo v prihodnje zastavili aktivnosti, ki so lahko skupne vsem mestom, ki nosimo ta naziv.«

Trenutnih razmer na vojnih žariščih se je v  video nagovoru zbranim dotaknila tudi ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon. »Varnostna tveganja bodo obstajala, krize bodo tu, a verjemite mi, da v kolikor OZN-a danes ne bi bilo, bi ga človeštvo izumilo. Soočamo se s kompleksnimi varnostnimi vprašanji, kot so podnebne spremembe, pomanjkanje vode, razvoj novih tehnologij in energetska nezanesljivost, ki zahtevajo združeno in takojšnjo  akcijo, da zaščitimo prihodnje generacije.« Zunanja ministrica je dejala, da je pred Slovenijo  v vlogi nestalne članice Varnostnega sveta odgovorna vloga, ki se je bomo lotili s povezovalnim, transparentnim in odgovornim pristopom. »Dosledno bomo spoštovali mednarodno pravo in se zavzemali za varstvo človekovih pravic. Prepričana sem, da lahko prevzamemo vidnejšo vlogo v sistemu Združenih narodov  in tako soustvarjamo k rešitvam  naravnano globalno agendo. Med drugim je to organizacija, kjer se glas manjših držav mednarodne skupnosti sliši.«

Videoposnetek je nastal pod avtorstvom Toma Novosela

POSLANICA OB DNEVU OZN

Združeni narodi so odsev sveta, kakršen je – in želja po svetu, za kakršnega vemo, da je lahko. Naša odgovornost je pomagati zgraditi svet miru, trajnostnega razvoja in človekovih pravic za vse. Vem, da zmoremo. Ustanovna listina Združenih narodov, ki je začela veljati na današnji dan pred 78 leti, nam kaže pot. Predvsem se ta pot kaže v duhu odločenosti, da se zacelijo delitve, popravijo odnosi in izgradi mir. Razširimo priložnosti in na nikogar ne pozabimo. Zagotovimo pravice, enakost in opolnomočenje žensk in deklet. Zagotovimo nujno pomoč tistim v stiski. In bodimo dovolj prilagodljiv za reševanje izzivov, ki ob rojstvu ZN sploh niso obstajali – od eksistencialne podnebne krize do nevarnosti in obljub umetne inteligence. Združene narode vodijo brezčasne vrednote in načela, vendar ne smejo ostati zamrznjena v času. Zato moramo vedno krepiti načine dela in na vse, kar počnemo, zreti skozi prizmo 21. stoletja. Na dan Združenih narodov se z upanjem in odločnostjo zavežimo, da bomo zgradili boljši svet po naših željah. Zavežimo se prihodnosti, ki je vredna imena naše nepogrešljive organizacije. Smo razdeljen svet. Lahko pa smo – in moramo biti – združeni narodi,” je sporočil António Guterres, generalni sekretar ZN.

Vir: MO Slovenj Gradec

Fotogalerija

Dogodki

V Slovenj Gradcu so s slavnostno prireditvijo v Šolskem centru obeležili včerajšnji svetovni dan Organizacije združenih narodov.