Včeraj, 8. 9. 2019, je v Metliki potekala osrednja slovesnost z mimohodom gasilcev in sil za zaščito in reševanje v počastitev 150. obletnice ustanovitve prvega prostovoljnega gasilskega društva na Slovenskem. Prireditve so se med drugim udeležili tudi številni koroški gasilci in gasilke, slovesno parado pa si je ogledal tudi predsednik vlade Marjan Šarec, ki je zbrane tudi nagovoril. Na slovesnosti pa so počastili tudi 70. obletnico ustanovitve Gasilske zveze Slovenije ter 50. obletnico ustanovitve Slovenskega gasilskega muzeja dr. Branka Božiča.
Prvo prostovoljno gasilsko društvo na Slovenskem je bilo ustanovljeno leta 1869 v Metliki in pomeni začetek organiziranega gasilstva pri nas.
Metliški graščak dr. Josip Savinšek je 18. septembra 1869 na dvorišču svoje graščine zbral 27 mladih Metličanov in ustanovil Požarno brambo, prvo gasilsko društvo na Slovenskem, zato imamo Slovenci prav v tem kraju tudi Slovenski gasilski muzej dr. Branka Božiča, ki je bil ustanovljen 16. avgusta 1969, ob 100. obletnici organiziranega gasilstva na naših tleh. Gasilska zveza Slovenije (GZS) danes združuje več kot 120 gasilskih zvez in kar 1341 prostovoljnih gasilskih društev (PGD), v katera je vključenih že več kot 160.000 članov. Velja za najštevilčnejše prostovoljno humanitarno združenje v Republiki Sloveniji. Nezadržno se približuje tudi leto 2021, ko bo Celje gostilo mednarodno gasilsko olimpijado in bo Slovenija prvič v zgodovini gostiteljica tega največjega gasilskega tekmovanja na svetu. Ob robu tekmovanja bodo pripravili tudi skupščino mednarodne gasilske zveze.
Po ogledu slovesne parade, pri kateri je sodelovalo več tisoč gasilcev in drugih pripadnikov sil za zaščito in reševanje, vključno z motoriziranim delom, s katerim so organizatorji želeli prikazati razvoj vozil in tehnike skozi čas, je predsednik vlade nagovoril zbrane na sklepnem dejanju in vrhuncu večdnevnih prireditev v Metliki. Predsednik vlade je v uvodu poudaril: »Danes je dan veselja, dan ponosa, ko smo se pripadniki gasilske organizacije zbrali tukaj v Metliki, da se spomnimo 150. obletnice ustanovitve gasilstva na Slovenskem.«
»Pred 150 leti je bilo seveda vse drugače, takrat se je življenje odvijalo drugače in takrat so tisti, ki so ustanovili slovensko gasilstvo, mislili, da svet nikoli ne bo tak, kot je danes. Pred 150 leti si niso predstavljali, da bo gasilska organizacija na Slovenskem dosegla tako nesluten razvoj, da bo gasilska organizacija na Slovenskem pojem ponosa, discipline, spoštovanja, tovarištva in predvsem človečnosti,« se je v svojem nagovoru nato na kratko zazrl v zgodovino gasilstva. Opozoril je, da se velikokrat pozablja, da je gasilstvo največja humanitarna organizacija v Sloveniji, ki se je pripravljena spoprijeti s tako rekoč vsemi nevšečnostmi, ki lahko prizadenejo človeka.
»Biti gasilec je čast, biti gasilec je odgovornost in biti gasilec pomeni delati predvsem za sočloveka in delati za svojo državo, kajti ko gasilec gre, ko se ne vpraša, kaj gori ali katera tegoba je zadela ljudi, ali je res nujno ali pa je nekdo samo tako malo poklical, ker ni dobro pogledal, takrat gasilcu bije srce in se ne ozira na nič drugega. Takrat ni ne bolečine ne žalosti, ni bolezni, ni ničesar. Je samo skrb za sočloveka, kako bo rešil premoženje ali pa tudi tisto najdragocenejše, kar ima človek, to je njegovo življenje.«
Predsednik vlade je poudaril tudi, da ugled gasilcev ni bil vedno na tako visoki ravni, kajti bilo je tudi obdobje relativnega miru in takrat se je na gasilce pozabljalo, česar ne moremo trditi za današnje čase, ko je intervencij vedno več.
»Ko vsi drugi obupajo, ko vsi drugi odidejo, ko se vsi ustrašijo, takrat ostane gasilec, ki se ne vpraša, koliko časa bo na intervenciji. Ostane, ko zmrzujejo cevi ali ko je peklenska vročina. Ostane pozimi ali sredi poletja, in v težki opremi gre v stanovanje ter izvede notranji napad, vedno z izjemno natančnostjo,« so besede, s katerimi je predsednik vlade opisal osebnost gasilca. Po njegovem mnenju »ima slovenski gasilec toliko znanja, da nam ga zavida tudi tujina. Slovensko gasilstvo je na najvišji možni ravni. Ima znanje, ima pogum, tudi opremljenost se je precej izboljšala in danes je opremljenost slovenskih gasilcev na zavidljivi ravni.«
Ob koncu nagovora je predsednik vlade opomnil tudi na stiske gasilcev, saj vidijo pri intervencijah veliko trpljenja, kar zagotovo ni lahko. »V imenu države, v imenu vseh prebivalk in prebivalcev Republike Slovenije, iskrena hvala. Naj živi in se razvija slovensko gasilstvo nadaljnjih 150 let. Na pomoč!«
Vir: www.gov.si –