Pred devetošolci odločitev o nadaljnjem šolanju

Osnovno šolo bo letos zaključilo okoli 22.000 učencev, ki se bodo morali v prihodnjih dneh odločiti o nadaljnji poklicni poti. Pri tem pa je marsikdo v dvomih, katero srednjo šolo izbrati, ali jo izbrati na podlagi želje, svojih zmožnosti ali razmisleka o nadaljnji karierni poti. Pri odločitvi jim lahko pomagajo šolske svetovalne službe.
Fotografija je simbolična

V svetovalni službi ljubljanske osnovne šole Danile Kumar po besedah Irene Jeretina učencem ob oddaji prijavnice svetujejo, da podajo prijavo v program, kamor si znotraj svojih zmožnosti želijo, potem pa so v obdobju prenosa prijavnic pozorni na to, ali bodo dosegli prag za sprejem ali jim glede na zbrane točke to ne bo uspelo.

Meni, da je pri izbiri šole pomembna kombinacija obojega kaj kdo zmore ali kaj si želi. Sama tako učence spodbuja, da sledijo svojim interesom in željam, saj bodo le tako lažje premagovali vse zahteve in morebitne težje trenutke v srednji šoli. Obenem pa jih usmerja, da so vendarle realni tudi glede svojih zmožnosti oz. predvsem glede učnih navad in pripravljenosti za šolsko delo.

“Nekateri učenci sami povejo, da ne želijo srednješolskega obdobja posvetiti samo učenju in delu za šolo in raje izberejo manj zahtevne programe. Večina učencev pa si izbira programe, ki se nam strokovnim delavcem zdijo (pre)zahtevni zanje glede na to, kakšno znanje in odnos do dela izkazujejo v osnovni šoli,” je navedla za STA. Velik delež njihovih učencev se vpisuje na gimnazijske programe, poleg tega pa opažajo tudi trend večjega zanimanja za štiriletne strokovne programe na račun upada zanimanja za triletne poklicne programe.

Staršem svetuje, naj svojim otrokom pri izbiri srednje šole pomagajo, jih usmerjajo pri iskanju informacij, na koncu pa vendarle njim samim prepustijo končno odločitev.

Na šoli sicer opažajo, da se kljub angažiranju strokovnih delavcev večina učencev začne o izbiri srednješolskega programa in nadaljnje poklicne poti spraševati šele v 9. razredu ali celo tik pred rokom za oddajo prijave. Takrat učenci in njihovi starši tudi nekoliko več povprašujejo za individualne razgovore, je povedala.

Svetovanje in usmerjanje učencev bo potekalo še v zadnjem delu aprila, po razglasitvi rezultatov nacionalnega preverjanja znanja, in do 6. maja, ko je zadnji rok za prenos prijavnice. “Če se učenci v tem času ustrezno informirajo in dobro odločijo, se izognejo izpadu v 1. krogu izbirnega postopka in vključitvi v 2. krog, kjer je izbire srednješolskih programov že precej manj,” je še dodala Jeretina.

Po informacije pa gredo lahko bodoči dijaki tudi v srednje šole. Svetovalci med drugim močno spodbujajo udeležbo na informativnih dnevih.

Tudi v svetovalni službi Gimnazije Vič po navedbah Dimitrija Bande učencem odgovarjajo na vprašanja o šoli zlasti med promocijami in informativnimi dnevi, odgovarjajo pa tudi na individualna vprašanja preko elektronske pošte, telefona ali v živo.

Za lažjo odločitev učencem priporočajo, da zberejo kar največ informacij iz različnih virov, s spleta in v živo, se poleg informativnih dnevov udeležijo predstavitev na šolah, dnevov odprtih vrat in sejmov ter se pozanimajo o srednji šoli pri vseh tistih, ki to šolo ali poklic poznajo. Pri tem naj informacijo tudi kritično presojajo.

Pri procesu odločanja priporoča tudi, da si zbrane informacije zapišejo in s tem tudi zmanjšajo morebitno zmedo, do katere bi lahko prišlo, če bi vse informacije držali le v glavi.

Tudi na srednjih šolah staršem priporočajo, naj otroku pomagajo pri odločanju s tem, da mu omogočijo pridobiti čim več informacij, ga opremijo za odločanje, a da proces odločitve prepustijo njemu samemu.

O tem, kam preusmerjajo dijake, ki jim je njihov izobraževalni program pretežak, pa je Banda povedal, da imajo zelo malo neuspešnih dijakov. “V takih primerih skušamo skupaj najti najboljšo rešitev glede na njihove interese, motiviranost in zmožnosti, pri tem pa moramo tudi upoštevati, kateri programi so potem tudi dejansko na voljo, torej kateri imajo prosta mesta,” je poudaril.

Osnovno šolo letos zaključuje 21.986 učencev (lani 21.305), ki bodo lahko kandidirali na skupno 26.008 vpisnih mest na srednjih šolah. Srednje šole bodo sprejemale prijave za vpis do 2. aprila.

Vir: STA

Naroči se
Obvestilo o
guest

0 Komentarji
staro
novo najbolj glasovano
Inline Feedbacks
View all comments
Osnovno šolo bo letos zaključilo okoli 22.000 učencev, ki se bodo morali v prihodnjih dneh odločiti o nadaljnji poklicni poti. Pri tem pa je marsikdo v dvomih, katero srednjo šolo izbrati, ali jo izbrati na podlagi želje, svojih zmožnosti ali razmisleka o nadaljnji karierni poti. Pri odločitvi jim lahko pomagajo šolske svetovalne službe.