Čebelarstvo ima tako v Sloveniji kot v sodobnem svetu zelo velik gospodarski pomen. Čebelje pridelke, kot so med, cvetni prah, vosek, propolis, matični mleček in čebelji strup, človek uporablja za hrano in kot pomoč pri lajšanju zdravstvenih težav. Prav tako pa so ti pridelki pomembni kot surovina za pridobivanje nekaterih živilskih in drugih proizvodov. Vrednost vseh čebeljih pridelkov pa je veliko manjša od koristi, ki jo imamo zaradi opraševanja čebel.
Zaradi nujne potrebe po opraševanju za vzdrževanje pridelka, so poljski pridelki, kot so žita, oljne repice in druge vrste, odvisni od opraševalcev, med katerimi imajo ključno vlogo čebele. Da bi ohranili to pomembno simbiozo, je nujno, da se kmetje ves čas trudijo vzdrževati delikatno ravnovesje med zaščito svojih pridelkov pred škodljivimi organizmi in hkrati zagotavljanjem varnega okolja za čebele. V intenzivnih sistemih pridelave hrane je uporaba fitofarmacevtskih sredstev (FFS) pogosto neizogibna, zato je sodelovanje med kmeti in čebelarji v območjih intenzivnega kmetovanja izjemno pomembno in včasih celo nujno za oba sektorja. V Sloveniji obstajajo številni pozitivni primeri takšnega sodelovanja, posebej med sadjarji in vinogradniki ter lokalnimi čebelarji. Kljub temu obstajajo tudi primeri, kjer je potreben napredek, da bi se izboljšalo sobivanje in skupno delovanje teh dveh skupnosti.
Čeprav so pravilna raba, promet in kazni v primeru nepravilne uporabe fitofarmacevtskih sredstev (FFS) predpisane v Zakonu o fitofarmacevtskih sredstvih, skoraj ne mine leto brez pomorov čebel, zato je nujno ozaveščanje vseh uporabnikov za pravilno uporabo FFS.
Čebelarji uporabnike FFS prosimo, da jih uporabljajo v skladu z načeli dobre kmetijske prakse in varstva okolja ter da so pri tem pozorni zlasti, da:
- pred načrtovano uporabo FFS natančno preberejo priložena navodila, saj je v njih in tudi na embalaži opozorilo, ali je sredstvo strupeno za čebele; FFS, ki so škodljiva za čebele, so na etiketi označena kot »Nevarno za čebele« in opremljena s posebnim grafičnim znakom
- priporočena sredstva uporabljajo v najnižjih priporočenih odmerkih;
- pred načrtovanim škropljenjem pokosijo cvetočo podrast v sadovnjaku ali vinogradu;
- škropijo v večernih urah ali ponoči in v brezvetrju;
- čebelarja obvestijo o nameravanem škropljenju rastlin s strupenimi ali škodljivimi FFS za čebele.
V primeru, da bodo uporabniki FFS uporabljali v skladu z navodili, bodo čebelje družine v njihovi okolici zdrave in bolje preskrbljene, ter dobro opravljale vlogo opraševanja rastlin.
Vir: ravne.si, ČZS