Kot smo izvedeli od staršev otrok, ki so vključeni v enega od koroških vrtcev, so bili s strani vrtca danes pisno obveščeni, da so po novem plačila oproščeni le starši tistih otrok, ki vrtca ne bodo obiskovali v črnih regijah. Za pojasnilo glede spremembe in obrazložitvi te novosti so se v vrtcu obrnili tudi MIZŠ, vendar odgovora še niso prejeli. “V kolikor se bo v zvezi z oprostitvijo plačila kaj spremenilo tudi za starše vrtčevskih otrok v rdečih regijah, vas bomo o tem obvestili jutri,” so še navedli v elektronski pošti, ki so jo prejeli starši.

Glede na prilagojen načrt sproščanja protikoronskih ukrepov, ki ga je v začetku meseca določila vlada, so po trenutni epidemiološki sliki v črni fazi goriška, obalno-kraška, jugovzhodna, posavska in zasavska regija. V obalno-kraški in zasavski regiji bo od ponedeljka pouk spet potekal na daljavo, vrtci pa bodo zagotavljali le nujno varstvo.
Vlada pa je danes podaljšala izvajanje dela v vrtcih in v prvih treh razredih osnovne šole v rdečih regijah, pri čemer tak status pripada gorenjski, koroški, osrednjeslovenski, podravski, pomurski in savinjski regiji.
V teh regijah bo, kot smo že poročali, od torka, 2. februarja 2021, vzgojno-izobraževalno delo za otroke in učence 1. triade še naprej potekalo v prostorih šole.
V ponedeljek, 1. februarja 2021, bo za zaposlene, ki sodijo v »rdeče« regije ter zaposlene, ki bodo izvajali nujno varstvo po enakem sistemu kot pretekli teden potekalo hitro testiranje na prisotnost virusa SARS-CoV-2 skladno s Protokolom. Na ta dan bodo tudi otroci v rdečih regijah pouk izvajali na daljavo.
Starši otrok od 1. do 3. razreda iz rdečih regij so tako v ponedeljek upravičeni do koriščenja odsotnosti zaradi višje sile, so za STA pojasnili na ministrstvu za delo.
Pomembna novost odloka je sicer varstvo otrok in učencev 1. triade v t. i. črnih regijah, katerih starši ne morejo ostati doma. To velja za tiste, kjer sta oba starša zaposlena v sektorjih kritične infrastrukture, v kar sodijo energetika, promet, prehrana, preskrba s pitno vodo, zdravstvo, finance, varovanja okolja ter informacijsko-komunikacijska omrežja (4. člen Zakona o kritični infrastrukturi), v zavodih s področja vzgoje in izobraževanja, zavodih s področja socialne varnosti, Slovenske vojske in Policije.
Zanje se na podlagi potrdila delodajalca, zagotovi nujno varstvo in pouk na daljavo. Enako velja tudi v primeru otrok in učencev staršev samohranilcev, zaposlenih v omenjenih poklicih.
V navedenih primerih vrtci in šole organizirajo delo ter določijo izvajalce. Nujno varstvo na šolah izvajajo strokovni delavci, ki niso razredniki in ki ne izvajajo izobraževanja na daljavo s svojim oddelkom, zagotavlja se lahko tudi v obliki začasnega in občasnega dela študentov.
Vir: Vlada RS, STA