Za izvedbo licitacije je pomembno, da je teren na okoli osem hektarjev velikem zemljišču ob glavni cesti med Slovenj Gradcem in Podgorjem ustrezno utrjen oz. zamrznjen, da lahko tja pripeljejo in razstavijo nekaj tisoč hlodov, kolikor jih pričakujejo na licitaciji. Lani je denimo na licitacijo na Koroško skupno 836 lastnikov pripeljalo 6354 hlodov v skupni količini dobrih 6843 kubičnih metrov lesa. “Najmanj toliko jih pričakujemo tudi letos,” je za STA danes dejal Jože Jeromel iz Društva lastnikov gozdov Mislinjske doline.
Za prihodnje dni je naposled vendarle napovedano bolj mrzlo vreme, zato Jeromel pričakuje, da bo dovoz hlodovine lahko potekal. Nekaj lesa so sicer v preteklih tednih že sprejeli, a so ga zložili na kup, danes pa so na prizorišče spustili prvi kamion. “A rokov si ne upamo postavljati. V tako težki situaciji še nismo bili,” je dejal Jeromel.
Ne glede na situacijo pa organizatorji po Jeromlovih besedah ne bodo omejevali količin hlodovine, ki jo bodo sprejeli na licitacijo. Medtem namreč zanimanje prodajalcev zaradi razmer ni nič upadlo, prav tako je tudi letos velik interes kupcev, ki les potrebujejo.
Lani, na 16. licitaciji vrednejših sortimentov lesa, je ponudbe za nakup oddalo rekordnih 56 kupcev iz Slovenije in tujine, ki so skupno oddali skoraj 31.000 ponudb, kar je bilo največ v zgodovini licitacij. Skupna vrednost lanske licitacije vrednejšega lesa na Koroškem je presegla tri milijone evrov, najvišja dotlej je bila tudi dosežena povprečna cena za kubični meter vseh ponujenih hlodov, ki je presegla 450 evrov.
Licitacijo organizira Društvo lastnikov gozdov Mislinjske doline skupaj z Zvezo lastnikov gozdov Slovenije in Zavodom za gozdove Slovenije.