Javni poziv je namenjen spodbujanju vključevanja prostovoljk in prostovoljcev v socialnovarstvene storitve, kot so institucionalno varstvo, vodenje in zaposlitev pod posebnimi pogoji, pomoč družini na domu ter dolgotrajna oskrba.
S pomočjo prostovoljcev se krepi socialna mreža in povečuje socialna vključenost uporabnikov teh storitev. To prispeva k občutku pripadnosti in podpore, ki jo uporabniki pogosto potrebujejo za bolj kakovostno življenje in večjo socialno povezanost, so zapisali na ministrstvu.
S tem razbremenjuje zaposlene, ki lahko več časa posvetijo strokovnemu delu in zagotavljanju visoke kakovosti storitev. Tako javni poziv ne le izboljšuje življenje uporabnikov, temveč tudi omogoča bolj učinkovito delo izvajalcev.
Cilj javnega poziva je boljša socialna vključenost in višja kakovost življenja uporabnikov, kar bo imelo pozitivne učinke na zaposlene, ki bodo posledično več časa lahko namenili strokovnemu delu z uporabniki v sistemu socialnega varstva in dolgotrajne oskrbe.
Višina razpoložljivih sredstev, namenjenih za sofinanciranje stroškov vključevanja prostovoljcev za obdobje od 2024 do vključno 2026, v skladu s pozivom je 500.000 evrov. Sredstva so predvidena v državnem proračunu.
Upravičencu se ob izpolnjevanju pogojev zagotovi sofinanciranje stroškov vključevanja prostovoljcev v višini do 1000 evrov mesečno, če ima na dan prijave v socialnovarstveno storitev oziroma storitev dolgotrajne oskrbe vključenih 50 do vključno 99 uporabnikov, oziroma do 3000 evrov mesečno, če ima na dan prijave v socialnovarstveno storitev oz. storitev dolgotrajne oskrbe vključenih 100 uporabnikov ali več.
Prijavitelji lahko vlogo oddajo v treh rokih, in sicer do 2. decembra letos, 1. aprila 2025 in 30. septembra 2025.
Vir: STA