Generalna skupščina Združenih narodov je 11. februar razglasila za mednarodni dan žensk in deklet v znanosti. Letos ga obeležujemo desetič. Komisija za enake možnosti na področju znanosti ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije izpostavlja potrebo po večjem številu žensk na vodstvenih funkcijah, ki bodo lahko vzor in hkrati mentorice mlajšim ženskam in dekletom. Statistika kaže, da doktorira približno enako število žensk in moških, komaj tretjina žensk pa nadaljuje kariero v znanosti.
“Cilj celotne znanstvenoraziskovalne skupnosti mora biti, da to število zvišamo in spodbudimo ter podpiramo ženske, ki so se odločile za kariero v znanosti,” so zapisali na komisiji. Dodali so, da bo komisija izvedla raziskavo o delovnih pogojih in kariernih možnostih slovenskih raziskovalk in raziskovalcev. Rezultati bodo prispevali k boljšemu razumevanju izzivov ter k oblikovanju konkretnih rešitev za izboljšanje položaja žensk v znanosti.
Slovenija je enakost spolov sicer vključila kot temeljno načelo v znanstvenoraziskovalno in inovacijsko strategijo 2030. Posebna pozornost je namenjena vključevanju načela enakosti spolov v vse faze raziskovalnega procesa; od načrtovanja in izvajanja do vrednotenja in širjenja rezultatov raziskav.
“Na ministrstvu si prizadevamo oblikovati vključujoče politike, programe in prakse, ki bi odpravile neenakosti med spoloma pri zaposlovanju, napredovanju in ohranjanju raziskovalk v znanstvenem okolju,” je ob mednarodnem dnevu žensk in deklet v znanosti poudaril minister za visoko šolstvo Igor Papič.
V Sloveniji je več kot 6000 doktoric znanosti. Letno doktorira približno enako število žensk kot moških, plače doktoric znanosti pa so v povprečju za 12 odstotkov nižje kot plače moških z isto izobrazbo. Med raziskovalci deluje tretjina žensk, kar Slovenijo uvršča v povprečje med državami EU, kažejo podatki državnega statističnega urada.
Vir: STA