Problematika neurejenega lastništva zemljišč, preko katerih potekajo občinske kategorizirane ceste, je znana že dolgo in izvira iz preteklih okoliščin. Uradnih podatkov o tem, koliko je takšnih občinskih cest, ki v resnici niso v lasti občin, ni. Po oceni, ki izhaja iz leta 2017 neuspešno vloženega predloga zakona o ureditvi lastništva javnih cest, naj bi bilo po državi takrat takšnih več kot 20.000 kilometrov cest.
V združenjih občin s problematiko seznanjeni
S problematiko so dobro seznanjeni v občinskih združenjih. “Več občin se je že obrnilo na nas in opozorilo na izzive, s katerimi se soočajo. Gre za resen problem, saj občinam povzroča dodatne administrativne in predvsem finančne obremenitve, ki jih pogosto ni mogoče reševati v okviru obstoječih proračunskih sredstev,” je navedla generalna sekretarka SOS Jasmina Vidmar.
Pristojno ministrstvo in vlado so večkrat opozorili, da občine za reševanje problematike lastništva cest nimajo sistemskega vira financiranja, zaradi česar poteka reševanje te problematike zelo počasi.
Podrobnih podatkov glede vloženih zahtevkov na SOS nimajo, ocenjujejo pa, da se vse občine srečujejo z vprašanjem neurejenih lastništev zemljišč, po katerih potekajo kategorizirane ceste, pri čemer gre večinoma za odročne ceste. “Večino zadev občine urejajo v dogovoru z lastniki zemljišč, medtem ko na sodišče pridejo zgolj primeri, kjer dogovor ni mogoč,” so dodali.
Občinam svetujejo, da vsak zahtevek obravnavajo individualno in skrbno preverijo vso razpoložljivo dokumentacijo.
Občina Ravne na Koroškem enega od zahtevkov trenutno skuša rešiti z mediacijo
Da se občina sooča tudi z zahtevki po visokih odškodninah, je potrdil župan Občine Ravne na Koroškem Tomaž Rožen. Ocenil je, da gredo razmere v “finančno neobvladljivo situacijo”. Občina po njegovih besedah skuša zadeve rešiti z dvostranskim dogovarjanjem. Je pa eden od zahtevkov, ki ga je prejela občina, v znesku 200.000 evrov in trenutno pred sodiščem v zvezi s tem poteka mediacija.
Tudi Občina Mislinja je že prejela več vprašanj in pozivov lastnikov zemljišč v zvezi s tem, je povedal župan Občine Mislinja Bojan Borovnik. Je tudi državni svetnik in član omenjene delovne skupine DS.
Tudi župan Občine Podlehnik Sebastian Toplak je povedal, da so na občini seznanjeni z dopisi, ki nagovarjajo občane, naj uredijo zemljiškoknjižno stanje občinskih cest na njihovih zemljiščih in da jim pripadajo tudi odškodnine. Zaveda se, da bodo občine zadeve morale urediti, a opozarja, da so omejene s finančnimi sredstvi. Poudaril je še, da so doslej z vsakomur, ki je izrazil željo, da se stanje uredi, skušali zadeve dogovoriti dvostransko.
Vir: STA