Številni projekti v občini so povezani z ohranjanjem naravne dediščine in zdravja prebivalcev, s tem skrbijo za odpornost. Projekte pripravljamo v sodelovanju z drugimi kraji, sistematično vključujejo prebivalce ter tako utrjujejo povezanost znotraj kraja. Mislinja res ni prav med prvimi, a zato izstopa na vseh treh omenjenih področjih.
Glede na indeks Informacijskega sistema slovenskih občin (ISSO) je občina Mislinja uvrščena celo nekoliko nad povprečjem, še pred leti so za povprečjem zaostajali. V zadnjih štirih letih so tako pridobili kar 28 mest, kar je dvajseti največji skok v tem obdobju. Tudi na področju življenjskega standarda kazalniki Mislinjo med vsemi občinami uvrščajo na 15. mesto, zelo visoka je ocena pri skrbi za okolje, nadpovprečen je tudi standard izobrazbe.
Morda res ne izstopajo po projektih z zvenečimi nazivi in visokoletečimi cilji, a so trajnostno naravnani in pozorno bdijo nad okoljem. Občina Mislinja je med pobudniki za ustanovitev regijskega parka Pohorje, tudi sicer tesno sodelujejo z ostalimi občinami z območja Pohorja. Prav v tej luči se s Pohorjem ukvarja tudi civilna družba v občini (Društvo Narava Pohorja), ki med drugim prireja Dan za Pohorje (pohod, namenjen osveščanju). Še en primer: pobuda Zelena ideja (TD Mislinja) meri na spodbujanje turizma brez odpadkov. Načrt javne razsvetljave v občini vključuje konkretne ukrepe ne le za varčevanje z energijo, ampak tudi za zmanjšanje svetlobnega onesnaževanja (zavest o tem je dosti manj običajna). Druga razvojna pobuda, ki združuje občine v regiji in kjer je Mislinja tvorno udeležena, je projekt Digitalna Koroška – zelena, zdrava in varna. V okviru projekta pripravljajo štiri »demonstracijske rešitve«, s katerimi bodo začeli vzpostavljati omrežje pametnih mest, oz. naselij v regiji. Ena od teh rešitev je razvoj digitalne promocije turistične ponudbe, tu imamo precej idej in načrtov.
Veliko aktivnosti v občini je povezanih z zdravjem: Mislinja je med kraji, vključenimi v projekt Zdravo mesto. Je »Občina po meri invalidov«, »Prostovoljstvu prijazna občina« in »Dojenju prijazno mesto«. Največji projekt občine v zadnjem obdobju je Center za zdravje in šport. Trajnostno naravnana stavba je največji leseni objekt na Koroškem (in eden večjih v Sloveniji) in je v postopku za pridobitev nemškega certifikata za trajnostne stavbe DGNB.
Ponosni so, da jim je uspel preboj med najboljše. V regiji od Koroške do Posavja je nagrado Zlati kamen letos osvojila naša konkurentka v finalu, Občina Kozje, ki ji iskreno čestitajo.
V Mislinji ostajajo optimistični in motivirani, saj glede na to, da se posamezna občina lahko večkrat uvrsti v finalni izbor in lahko tudi večkrat prejme nagrado, ostajajo v igri. Potrebujejo le še nove razvojne korake, ki jim morda že naslednje leto zagotovijo zmago.
Iskrene čestitke Občini Mislinja tudi iz našega uredništva!
Vir: Fb Občina Mislinja in zlatikamen.si