Več kot 80 odstotkov otrok, ki so zboleli za rakom, zaradi vse bolj naprednega in učinkovitega zdravljenja preživi vsaj pet let in več. Žal pa ima zdravljenje, ki otrokom omogoča preživetje, tudi dolgoročne posledice in pozne stranske učinke, opozarjajo v društvu Junaki 3. nadstropja.
Večina stranskih učinkov se pojavi med zdravljenjem ali kmalu po njem in hitro izzveni. Nekatere težave pa ostanejo ali se pojavijo šele mesece ali leta po zdravljenju. Ker vedno več otrok, ki preživi raka, dočaka odraslo dobo, se temu posveča vedno več pozornosti.
Ena izmed možnih dolgoročnih posledici otroškega raka so tudi posledice na možganih. Največje tveganje za pozne posledice imajo otroci z možganskimi tumorji ali akutno limfoblastno levkemijo.
Normalne možganske celice se v prvih letih življenja zelo hitro delijo, zato so zelo občutljive na radioterapijo. Zdravniki se zato izogibajo obsevanju glave ali pa ga vsaj prestavijo pri otrocih, mlajših od treh let. Vendar pa tudi pri starejših otrocih radioterapija lahko povzroči težave, med drugim pri učenju, pojasnjujejo v društvu.
Tudi kemoterapija lahko povzroči učne težave. To je bolj verjetno, kadar se uporabijo visoke doze določenih kemoterapevtskih zdravil in pri mlajših otrocih. Težave pri učenju so bolj pogoste pri otrocih, ki se zdravijo tako s kemoterapijo kot tudi z radioterapijo v območju možganov.
Zdravljenje, ki prizadene možgane, pa lahko povzroči tudi druge težave v telesu. Na primer radioterapija lahko poškoduje hipofizo, ki je v možganih in nadzira hormone. Težave s hipofizo zajemajo utrujenost, brezvoljnost, slab apetit, občutljivost na mraz in zaprtost, kar kaže na zmanjšano količino določenih hormonov. Možen pa je tudi zaostanek v rasti in zrelosti.
Pred mednarodnim dnevom boja proti otroškemu raku so za otroke potekale tudi številne dobrodelne akcije. Družba T-2 je v petek društvu Junaki 3. nadstropja predala donacijo, s katero so zbrali 40.000 evrov za nakup opreme za novo telovadnico in igralni kotiček za otroke z rakom, ki se zdravijo na Kliničnem oddelku za otroško hematologijo in onkologijo Pediatrične klinike v Ljubljani.
V podjetju Salvus so sklenili, da v mesecu februarja društvu Junaki 3. nadstropja podarijo en evro od vsakega prodanega izdelka iz otroške linije Salvit.
Fundacija Tadeja Pogačarja pa bo predstavnikom Društva Junaki 3. nadstropja danes predala dve kolesi za rehabilitacijo.
Vir: STA