Trajnosti se je treba priučiti in čeprav so rešitve za trajnostno prihodnost gora preproste, brez prilagajanja in inovacij, ki so v domeni mladih, ne bo šlo, je v poslanici ob mednarodnem dnevu zapisal podpredsednik PZS Roman Ponebšek.
Planinska organizacija je v vseh letih svojega obstoja namenjala pozornost ravnanju in obnašanju ljudi v gorah, kar je bila in je njena strateška usmeritev, je poudaril Ponebšek in dodal, da uvod v častni kodeks slovenskih planincev nazorno naslavlja temo letošnjega mednarodnega dneva gora, ki je “Rešitve za trajnostno prihodnost gora – inovacije, prilagajanje in mladi“.
“Vsaka generacija mladih se sooča z izzivi, ki naslavljajo prihodnost. Brez prilagajanja ne gre. Vsako prilagajanje je povezano z inovacijami. Inovacije pa so v domeni mladih,” je zapisal. Trenutni izziv, ki je prisoten tudi v gorskem svetu, vidi v trajnostni rabi vsega, kar je na razpolago s ciljem, da bo še kaj ostalo zanamcem.
Poudaril je, da smo uporabniki “mamljivega” gorskega sveta mnogoštevilni, interesi udejanjanja v gorskem svetu pa različni. “Gore, obisk katerih je bil še pred dobrim stoletjem in pol v domeni lokalnih prebivalcev za lažje preživetje ter redkim čudakom, ki so jih naslavljali turisti, so danes preplavljene z vsemi nami. Tistimi, ki iščemo sprostitev in žal ne znamo več sobivati z naravo, ker smo od nje odtujeni, ker smo naravnani zgolj k lastnemu cilju po sprostitvi,” je zapisal Ponebšek.
Trajnosti se je po njegovem prepričanju treba priučiti, pri čemer ne gre brez spoštovanja, ki pa ga je treba udejanjiti. Poudaril je, da so naši predniki znali trajnostno živeti, “z naravo, ki so ji bili blizu in so jo razumeli in spoštovali – resnično v vsakdanji praksi in ne zgolj v resničnostni oddaji”.
“Brez prilagajanja, samoomejevanja in spoštovanja ne bomo uspeli. Pa smo pripravljeni na ta izziv? Smo pripravljeni vzpon na Triglav nadomestiti z izletom na Rombon ali Jerebico, razpršiti naše gorniško in turistično udejstvovanje na širši prostor in prispevati k razbremenitvi najbolj obremenjenih naravnih okolij?” se je vprašal.
Pozval je tudi k razmisleku o tem, da svoboda ni neskončna, je omejena in je stvar dogovora in kompromisov, ki jih je treba spoštovati. “Rešitve za trajnostno prihodnost gora so preproste, njihova uresničljivost pa je vprašljiva, povezana z inovativnimi pristopi in temelji predvsem na prilagodljivosti, predvsem mladih, na katerih svet stoji in se do danes še ni zrušil,” je sklenil Ponebšek.
Mednarodni dan gora po vsem svetu zaznamujemo 11. decembra, odkar ga je leta 2003 razglasila Generalna skupščina Združenih narodov.