Poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan je za STA ocenil, da je ta struktura z okoli 70.000 pripadniki že večkrat pokazala, da je dobro usposobljena, opremljena in da zna odreagirati pravočasno in ustrezno.
Lani je civilna zaščita znova pokazala svojo robustnost in zanesljivost, se strinja direktor Uprave RS za zaščito in reševanje Leon Behin. Ob tem ne gre zanemariti profesionalnih struktur in pomoči Slovenske vojske, policije, reševalnih sestavov prve pomoči in drugih, kot so geologi, gradbinci in rudarji, je naštel za STA.
Šestan bi civilno zaščito po njeni zmogljivosti uvrstil v sam svetovni vrh, pri čemer ga s posebnim ponosom navdaja dejstvo, da je velika večina njenih operativcev prostovoljcev. “Seveda jih je nekaj tudi poklicnih, a v primerjavi s sosednjimi državami gre za minimalno število,” je dejal.
Tujci so pogosto začudeni, ko Slovenija na mednarodne projekte prijavlja prostovoljce, a se ta skepsa razblini takoj, ko pokažejo svoj profesionalen in strokoven odnos, je dodal Behin. Mnoge tuje države zato iščejo načine, kako te vzorce prenesti v svoje sisteme, a to pogosto ni mogoče, saj je bil ta sistem na vrednotah prostovoljstva, humanitarnosti in množičnosti grajen celo stoletje, je ocenil.
Šestan je prepričan, da bodo tudi letos priznanja šla v prave roke. Ob tem pa nameravajo posebno priznanje uvesti za pripadnike, ki so pomagali med avgustovskimi poplavami. Vlada mora to določiti v uredbi, Šestan pa napoveduje, da bodo ta priznanja podelili ob obletnici poplav.
Vir: STA