Search
Close this search box.

Na praznik Marijinega vnebovzetja bo na Homcu maševal kanonik Janez Lesnika

V Katoliški cerkvi bodo v četrtek obeležili praznik Marijinega vnebovzetja ali veliki šmaren, ki je največji cerkveni Marijin praznik. Številni verniki se bodo odpravili na romanje v Marijina svetišča. V Sloveniji je najbolj znana bazilika Marije Pomagaj na Brezjah.

Marijino vnebovzetje ima v verski dediščini v Sloveniji pomembno mesto. Mariji je posvečenih veliko cerkva, zlasti božjepotnih. V krajih, kjer se je krščanstvo med Slovence širilo iz Ogleja, so najstarejše cerkve posvečene Mariji vnebovzeti. V koprski škofiji je takšnih kar 15 župnijskih cerkva.

Na praznik Marijinega vnebovzetja bodo v cerkvah po državi potekale slovesne maše. Slovesno bo tudi na predvečer praznika, ko bodo ob mašah marsikje procesije.

Generalni vikar mariborske nadškofije, kanonik Janez Lesnika, bo ob 10. uri maševal v podružni cerkvi sv. Marije Vnebovzete na Homcu. Maše bodo še ob 7. uri, 8.30 in ob 17. uri, pol ure pred zadnjo bo molitev za duhovne poklice.

Na Brezjah bo mašo vodil nadškof Zore, na Ptujski Gori nadškof Cvikl

Na trgu pred baziliko Marije Pomagaj na Brezjah, ki je bila 1. januarja 2000 razglašena za slovensko Marijino narodno svetišče, bo na praznik Marijinega vnebovzetja slovesno somaševanje ob 10. uri vodil ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore. Glede na izkušnje preteklih let v svetišču na Brezjah romarjem svetujejo, naj pravočasno krenejo od doma in glede na napovedano vročino poskrbijo za zadostno hidracijo.

Mariborski nadškof metropolit Alojzij Cvikl bo večer pred praznikom Marijinega vnebovzetja ob 20. uri mašo daroval v baziliki Marije Zavetnice s plaščem na Ptujski Gori. Po maši bo procesija z lučkami. Mašo bo nadškof Cvikl na Ptujski Gori daroval tudi na praznični dan ob 10. uri.

Celjski škof Maksimilijan Matjaž bo v sredo ob 19. uri obhajal mašo s procesijo na Tinskem. Na praznik pa bo na Svetih gorah nad Bistrico ob Sotli ob 9. in 11. uri vodil slovesno romarsko mašo.

Koprski škof Jurij Bizjak bo maševal v sredo ob 19.30 v cerkvi Marijinega prikazanja v Strunjanu, na praznik pa ob 10. uri v baziliki na Sveti Gori pri Gorici. Tudi na Sveti Gori se bo praznovanje začelo na vigilijo praznika, 14. avgusta, ko bo maši ob 20. uri, ki jo bo vodil novomašnik Mel Kovic, sledila procesija.

Novomeški škof Andrej Saje bo na praznik Marijinega vnebovzetja ob 10. uri mašo vodil v cerkvi Marijinega vnebovzetja na Zaplazu. Upokojeni novomeški škof Andrej Glavan bo ob tej uri maševal v Strunjanu. Na predvečer praznika pa bo ob 19.30 daroval slovesno sveto mašo v cerkvi Matere Božje na Žežlju – župnija Vinica, kjer bo po maši tudi procesija z Marijinim kipom in lučkami.

Apostolski nuncij v Sloveniji nadškof Jean-Marie Speich bo v sredo ob 20. uri maševal v cerkvi Marije Vnebovzete v Turnišču, na praznični četrtek ob 10. uri pa pri Gradu na Goričkem. Obakrat bo z njim in drugimi duhovniki somaševal tudi soboški škof Peter Štumpf.

Mašo v Turnišču bo na praznik Marijinega vnebovzetja ob 10. uri vodil upokojeni beograjski nadškof Stanislav Hočevar, pri Gradu na Goričkem pa bo na predvečer praznika ob 20. uri maševal ljubljanski pomožni škof Franc Šuštar. Ta bo na praznik ob 18. uri vodil mašo v romarski cerkvi sv. Roka v župniji Brežice in po njej procesijo z lučkami.

Ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik bo v sredo ob 19. uri daroval slovesno mašo v cerkvi sv. Marije Zvezde v Novi Štifti pri Gornjem Gradu. Po sveti maši bo procesija z Marijinim kipom in lučkami. V četrtek ob 10. uri pa bo maševal v župnijski cerkvi na Prihovi in ob 17. uri na Repentabru.

Papež razglasil versko resnico o Marijinem vnebovzetju leta 1950

Marijino vnebovzetje sodi med najstarejše Marijine praznike. Prve omembe segajo v obdobje pred 4. stoletjem. Papež Pij XII. pa je versko resnico o Marijinem vnebovzetju razglasil leta 1950.

Pisna vira, ki poročata o Marijinem vnebovzetju ali zaspanju, sta t. i. apokrifna evangelija Zaspanje svete Božje Matere in Prehod blažene Device Marije. K njima sodijo še številni spisi in druga dela pomembnih teologov iz prvih stoletij krščanstva.

Katoliška in pravoslavna cerkev imata praznik Marijinega vnebovzetja na isti dan. V Sloveniji je od leta 1992 tudi dela prost dan.

Katoliška cerkev s tem praznikom po navedbah Slovenske škofovske konference (SŠK) poudarja dostojanstvo in poklicanost vsake ženske. Hkrati je Marijino vnebovzetje praznik upanja, saj sporoča, da je Marija dosegla polnost življenja, ki ga kristjani vidijo v večnosti. Poleg tega nas želi praznik po pojasnilu SŠK spomniti na to, da sta v življenju pomembni tako materialna kot duhovna sestavina, tako zemeljsko kot večno.

Vir: SPIN in Družina.si

Dogodki

V Katoliški cerkvi bodo v četrtek obeležili praznik Marijinega vnebovzetja ali veliki šmaren, ki je največji cerkveni Marijin praznik. Številni verniki se bodo odpravili na romanje v Marijina svetišča. V Sloveniji je najbolj znana bazilika Marije Pomagaj na Brezjah.