Podnebne spremembe negativno vplivajo na zdravje in dobro počutje družin s povečanim onesnaževanjem, medtem ko ekstremni vremenski dogodki, kot so orkani, suše in poplave, pogosto povzročijo prisilno razseljevanje in izgubo sredstev za preživetje družin in posameznikov. Takšni dogodki vplivajo na kmetijsko proizvodnjo in dostop do vode ter povečujejo lakoto. Povzročajo motnje v panogah, ki so občutljive na podnebne vplive, kot sta kmetijstvo in ribištvo, opozarjajo v ZN.
Kot so zapisali, bosta brez ostrih ukrepov prilagajanje in blažitev vplivov podnebnih sprememb vse težja in dražja. “S pobudami družin in skupnosti lahko spodbujamo podnebne ukrepe z izobraževanjem, dostopom do informacij, usposabljanjem in sodelovanjem skupnosti,” so navedli.
Opolnomočenje družin z izobraževanjem, spreminjanjem potrošniških navad in zagovorništvom je ključnega pomena za učinkovite podnebne ukrepe. Družinske vrednote se prenašajo iz generacije v generacijo, zato je po mnenju ZN pomembno, da družinam že od zgodnjega otroštva privzgojimo trajnostne navade in podnebno ozaveščenost.
Vključevanje načel krožnega gospodarstva v izobraževanje v zgodnjem otroštvu lahko pomaga zgraditi trajnostni gospodarski model, ki temelji na zmanjševanju odpadkov in obnavljanju naravnih virov. Družine kot potrošniki in zagovorniki lahko spodbujajo prehod v krožno gospodarstvo, so ZN še zapisali od mednarodnem dnevu družin.
Zveza prijateljev mladine Slovenije v tem tednu že tradicionalno organizira akcijo Za družine brezplačno. Akcijo podpirajo tudi v Muzeju in galerijah mesta Ljubljane. Družinam omogočajo prost vstop v Mestni muzej Ljubljana, Galerijo Jakopič, Plečnikovo hišo in v Cukrarno. Tudi nekatera podjetja organizirajo predstave oziroma dogodke za družine.
Mednarodni dan družin je leta 1993 razglasila Generalna skupščina Združenih narodov, prvič pa so ga obeležili leta 1994.
Vir: STA