“Ste morda vi naš naslednji junak (#beournexthero)? Pomagajte nam pri iskanju najbolj iskanih kriminalcev v Evropi. Vsak od nas lahko postane žrtev kaznivega dejanja, vi pa lahko k večji varnosti prispevate tako, da si ogledate seznam najbolj iskanih oseb v Evropski uniji. Vabimo vas, da si vzamete nekaj sekund za ogled fotografij teh storilcev kaznivih dejanj, ki so na begu, in preverite, ali jih morda prepoznate,” s takšnim povabilom in fotografijami pričenjajo policisti iskalno akcijo.
Europol vsako leto posodobi podatke o najbolj odmevnih storilcih kaznivih dejanj. Na spletno stran www.eumostwanted.eu je letos naložil novo skupino več kot 50 najbolj iskanih storilcev kaznivih dejanj. Oglejte si seznam teh oseb in nam sporočite ključne informacije ter prispevajte k temu, da se storilci ne bodo mogli izogniti roki pravice.
Med kaznivimi dejanji, ki so jih zagrešili prebežniki, so na letošnjem seznamu med drugim umori, trgovina z ljudmi, oboroženi ropi in kibernetski kriminal.
Iskani osebi, ki ju je v kampanjo vključila slovenska policija, sta:
- Marina Kramberger, rojena leta 1990, ki bi morala prestati eno leto in tri mesece zaporne kazni zaradi več kaznivih dejanj goljufije, poleg tega je osumljena več drugih kaznivih dejanj goljufije, za kar je zagrožena zaporna kazen do treh let, in je že dlje časa iskana;
- Mladen Samardžija, rojen leta 1990, obdolžen kaznivega neupravičene proizvodnje in promet s prepovedanimi drogami, za kar je zagrožena kazen do 10 let, tudi on je že dlje časa iskan in nevaren.
Ste ju morda videli?
Kakršne koli podatke o iskanih osebah lahko slovenski policiji posredujete tudi na anonimni telefon policije 080 1200, lahko pa tudi na elektronski naslov skupine za ciljno iskanje oseb: fast@policija.si. Nekatere od oseb, ki jih trenutno išče slovenska policija, si lahko ogledate na spletni strani Iskane osebe.
Vse informacije so dobrodošle.
Eno bolj znanih imen na seznamu je sicer 43-letni Avstrijec Jan Marsalek, nekdanji izvršni direktor propadlega nemškega ponudnika plačilnih storitev Wirecard, ki ga po navedbah Europola sumijo vrste hudih finančnih in drugih gospodarskih kaznivih dejanj.
Prvo tovrstno kampanjo iskanja kriminalcev s pomočjo javnosti je Europol zagnal leta 2016. Doslej je uspel prijeti 146 pobeglih zločincev, od tega 50 na osnovi informacij, prejetih preko spletne strani urada, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Vir: Policija.si