Ministrstvo je včeraj objavilo, da je začelo lastnikom stanovanjskih objektov, ki so v poplavah 4. avgusta 2023 utrpeli škodo in niso izpolnjevali pogojev za prejem izplačila predplačila po zakonu o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023, pošiljati obvestila o možnosti vključitve v postopek za dodelitev sredstev.
Vsi, ki niso izpolnjevali pogojev po omenjenem zakonu in niso prejeli obvestila o možnosti pomoči, a menijo, da so do sredstev za obnovo upravičeni, se lahko v postopek vključijo prek obrazca, ki je objavljen na spletni strani ministrstva, oz. se obrnejo na glavno pisarno ministrstva.
Ministrstvo bo vsako vlogo s priloženimi dokazili za obnovo (fotokopije računov, fotografije in ostalo) obravnavalo individualno, za vsak objekt posebej. Ob izpolnjevanju zakonskih pogojev bodo izračunali višino sredstev, potrebnih za obnovo oz. odpravo škode pri obnovi objekta, in predlog upravičencu poslali v podpis. Če je lastnik od zavarovalnice za odpravo škode prejel zavarovalnino, mora priložiti tudi potrdilo o izplačani zavarovalnini.
V program je lahko vključen poškodovan stanovanjski objekt, pri katerem je ocenjena škoda višja od 6000 evrov in ima v njem stalno prebivališče lastnik stanovanja ali njegov ožji družinski član oz. je bil na dan nesreče naseljen (npr. so v njem bivali najemniki).
Za objekt, v katerem ima lastnik ali njegov družinski član stalno prebivališče, lahko pomoč znaša 40 odstotkov ocenjene škode oz. 60 odstotkov ocenjene škode, če je bil objekt zavarovan za škodo zaradi te naravne nesreče.
Za objekt, v katerem so na dan nesreče bivali npr. najemniki, pa lahko pomoč znaša 30 odstotkov škode oz. v primeru zavarovanja 40 odstotkov škode.
V primeru, ko so dela že zaključena in ima upravičenec račune za obnovo, mora ministrstvu vse podpisane izjave ter račune in fotografije predložiti v roku štirih mesecev.
Tudi primeru, ko obnovitvena dela še potekajo, mora upravičenec ministrstvu v štirih mesecih poslati podpisane izjave. Z obnovitvenimi deli lahko nadaljuje, morajo pa biti ta dela zaključena do konca letošnjega leta. Takoj po zaključku del mora ministrstvu posredovati vse račune, fotografije in dokazila o uspešno zaključeni sanaciji.
V primeru, ko upravičenec obnovitvenih del še ni začel, saj za to nima potrebnih sredstev ali je obnova objekta vsebinsko oz. tehnično zelo zahtevna, pa ministrstvo svetuje, da se upravičenec obrne neposredno na Državno tehnično pisarno, kjer mu bodo vsebinsko in tehnično svetovali ter predstavili možnosti za pridobitev sredstev in izvedbo obnovitvenih del. Državna tehnična pisarna ima pisarno v Ljubljani ter dislocirani enoti v Ljubnem ob Savinji in Črni na Koroškem.
Vir: STA