Še malo in bomo dočakali prvo adventno nedeljo, ki bo letos 2. decembra in prižgali prvo svečko na adventnem vencu, ki je znamenje zunanje priprave na božič. Advent ali adventni čas je čas pred božičem in je v bogoslužju namenjen pričakovanju Jezusovega prihoda oziroma rojstva.
Tradicionalno se pri nas v cerkvah in po domovih pripravljajo adventni venci s štirimi svečami. Za nasvet, kakšen adventni venec naj naredimo letos, smo vprašali Korošci Anjo Knez, dijakinjo 5. letnika Srednje šole za hortikulturo in vizualne umetnosti Celje, smer hortikulturni tehnik.Pri izdelavi venčkov pomaga tudi ati, Franci Knez, ki z veseljem poskrbi za doma narejene lesene izdelke in okraske.
Anja se je v času šolanja udeležila tudi več tekmovanj, na katerih je dosegla dobre uvrstitve, med drugimi je treba omeniti:
- Zastopanje Slovenije in 10. mesto na Evropskem tekmovanju mladih vrtnarjev 2018 na Češkem.
- mesto na državnem tekmovanju mladih cvetličarjev 2018,
- mesto tema “Šopek” Mozirski gaj.
- mesto izdelava adventnih venčkov Kranj.
- mesto tema “med na podeželju” Novo mesto.
- mesto tema “Fantazija” Flora.
- 1 in 2. mesto izdelava Valentinove dekoracije.
Prav tako pa rada in z veseljem ustvarja tudi v prostem času, kot pravi: »Moje delo, je moj hobi.«
»Glede nakupa in izdelave adventnih vencev pa priporoča: »Pri izdelavi oz. pri nakupovanju adventnega venčka je najpomembnejše, da sledimo svojim željam. Sama priporočam, da se za izbiro kombinacije barv in elementov v adventnem venčku orientiramo na prostor, kjer bo ta venček stal, in s tem se nam odpre barvna paleta odtenkov sveč in okraskov, ki nam bi prišli prav oz. jih iščemo v izdelku. Na ta način izbiramo tudi materiale in oblike.«
»Dandanes je izbira adventnih venčkov velika, od klasičnih, ki so okrogli in izdelani iz zelenja, do zelo modernih lesenih, steklenih, narejeni iz različnih mas in materialov. Osebno izdelujem več vrst venčkov, veliko materiala najdem v naravi prav tako tudi navdih. V vsakem izdelku pustim delček sebe, saj je cvetličarstvo umetnost.«
»Če boste letos sami izdelali adventni venček, vam priporočam, da se ozrete za vogal in najdete kakšen naravni okrasek, združite prijetno s koristnim in se odpravite v bližnji gozd pa različne storže, veje, morda spečete domače piškote … Najpomembnejše pa je, da v izdelavi venčka uživate in pustite domišljiji prosto pot ter rokam, da ustvarjajo.«