Vajo organizira Uprava za zaščito in reševanje, v njej pa bodo kot vadbenci sodelovali, poveljnik CZ RS, štab CZ RS, vsa ministrstva in Urada Vlade RS za komuniciranje.
Vaja se bo izvedla na predpostavki, da so na dan vaje prebivalci Slovenije začutili močan potresni sunek. Po prvih informacijah je epicenter na območju Ljubljane. Potres je najbolj prizadel staro mestno jedro in zgradbe v stanovanjskih naseljih na različnih lokacijah. Porušene so komunikacije, na različnih mestih pa so se pojavili še požari. S prizadetega območja poročajo o več deset ljudeh, ki so pod ruševinami, veliko pa je tudi poškodovanih in prizadetih zaradi posledic potresa. Na vaji se preverja odziv ministrstev in vladnih služb na močan potres v prvih treh urah po potresu.
Namen vaje je preveriti odziv in pripravljenost na močan potres v osrednji Sloveniji. Teoretično se bodo ugotavljale pomanjkljivosti, neskladja ter nedorečenosti v Državnem načrtu zaščite in reševanja ob potresu, preveril pa se bo tudi takojšen odziv pristojnih organov in služb v skladu z načrtom zaščite in reševanja ob potresu in načrtih dejavnosti.
V vaji se bo preizkusil sistem vodenja aktivnosti zaščite, reševanja in pomoči in ugotavljanje posledic potresa po resorjih ter vpliv na njihovo delovanje. Preverjalo se bo tudi zagotavljanje neprekinjenega delovanja področja zaščite, reševanja in pomoči v primeru izpada delovanja sistemov javne telefonije in interneta, k čimer spada tudi zagotavljanje delovanja številke za klic v sili 112 in centrov za obveščanje.
Nenazadnje pa se bo preverila tudi učinkovitost delovanja sistema opazovanja in obveščanja ob potresu ter informiranje domače in tuje javnosti, navaja Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje.
Vaja je potrebna. Ne vem pa, če je sedaj primern čas? Ali so vsi udeleženci testirani na COVID?