Search
Close this search box.

Jasna Hengović je inženirka leta 2020

Na včerajšnji slavnostni razglasitvi Inženirka leta 2020 so po izboru žirije naziv Inženirka leta 2020 podelili Jasni Hengović, razvijalki programske opreme v podjetju Cosylab. Na tretjem slovenskem izboru so premierno podelili tudi posebno priznanje inženirki - učiteljici za vseživljenjsko delo pri vzgoji in razvoju talentov, ki ga je prejela Alenka Knez.

Jasno Hengović je že v osnovni šoli veselilo naravoslovje in delo z računalniki. A hitro je naletela na predsodke: za dekleta je bil prostor le v računalniškem krožku, kjer so večinoma igrali igrice. Zahtevnejši krožek je bil rezerviran za fante. In tu se je začela trma. Danes je, kot pravi, ponosna članica ekipe, ki s programsko opremo za protonsko terapijo omogoča nove, za paciente manj škodljive načine zdravljenja raka.

Jasna Hengović je nosilka naziva Inženirka leta 2020.

»Rada bi se zahvalila možu, ki me je vse od študijskih let podpiral in verjel vame. Svojemu pokojnemu dedku, ki je bil na mojo inženirsko pot vedno izredno ponosen. Podjetju, ki je v meni videlo potencial za vzor mladim. In nenazadnje organizatorjem in sodelujočim, ki so omogočili, da je ta projekt postal resničnost. Približali smo inženirski poklic, upam, da številnim mladim dekletom, pa tudi kakšnemu fantu,« se je ob prejemu priznanja zahvalila Hengović.

»Občudovanje in sodelovanje z mladimi«

Priznanje inženirki – učiteljici za vseživljenjsko delo pri vzgoji in razvoju talentov so podelili Alenki Knez, učiteljici z veliko začetnico. Kot strojnica iz inženirske družine od nekdaj razume pomen matematike za mlade, vpliv na razvoj talentov in povezavo s šolskim učenjem. Njena vrednota ‘vse se da’ in sistematičnost dela sta bili opaženi že med 34-letnim delom v Srednji tehniški šoli v Trbovljah. Izkušnje dela v šoli še dandanes, kot upokojena učiteljica, po izobrazbi inženirka strojništva, preliva v delovne zvezke, program Tehniške gimnazije Trbovlje in S.O.S. šolo. Tudi v okolju je prepoznana in je bila večkrat nagrajena za izjemno delo.

»Strast do nenehnega učenja ne glede na leta, strast do poučevanja in deljenja znanja, strast do tehnike in ponos, da sem strojna inženirka. Predvsem pa občudovanje in sodelovanje z mladimi,« pa je v zahvalnem govoru izpostavila Knez lastnosti, ki jo najbolj označujejo.

Metodologija izbora inženirke leta 2020

Na odločitev, katera od letošnjih 10 nominirank predstavlja največji zgled in navdih mladim, so s svojimi glasovi enakovredno vplivale štiri žirije: vse tri generacije nominirank za priznanje Inženirka leta, predstavniki medijev, dijakinje in učitelji iz konzorcija gimnazij in šolskih centrov Inženirke in inženirji bomo! ter predstavniki organizatorja in partnerjev izbora Inženirka leta.

Deset letošnjih nominirank za Inženirko leta 2020

Med letošnje nominiranke za Inženirko leta 2020 so uvrščene še: Branka Viltužnik, vodja raziskav in inovacij v podjetju Plastika Skaza d.o.o.; Elizabeta Škrget, raziskovalka in razvijalka receptur v podjetju Lek Veterina d.o.o.; Katja Smolič, skrbnica tehnične dokumentacije v podjetju Iskra Pio d.o.o.; Lea Pilić, tehnolog robotik v podjetju LTH Castings d.o.o.; Monika Koroša, samostojna tehnologinja v podjetju Krka, d. d.; Patricija Krt, tehnologinja za inovacije in kakovost v podjetju Pivovarna Laško Union d.o.o.; Sara Fink, koordinatorka e-mobilnosti v podjetju PORSCHE SLOVENIJA, d.o.o.; Saša Vrhovec Hartman, daktiloskopinja na Nacionalnem forenzičnem laboratoriju na Ministrstvu za notranje zadeve; Špela Bolka, vodja tehnologije v podjetju Hidria d.o.o.

Izbor poteka v soorganizaciji revije IRT3000, družbe Mediade ter drugimi sodelujočimi partnerji. Je del projekta Inženirke in inženirji bomo!, ki mlade z dogodki na gimnazijah in šolskih centrih že deseto leto (od leta 2012) navdušuje za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.  

Utemeljitev izborne žirije za inženirko leta 2020

Prejemnica naziva Inženirka leta 2020 je Jasna Hengović, razvijalka programske opreme v podjetju Cosylab.

Računalniški krožek rezerviran le za fante

Jasno je že v osnovni šoli veselilo naravoslovje in delo z računalniki. A hitro je naletela na predsodke: za dekleta je bil prostor le v računalniškem krožku, kjer so večinoma igrali igrice. Zahtevnejši krožek je bil rezerviran za fante. In tu se je začela trma.

Po ovinku na ekonomski gimnaziji je na križišču študijske odločitve izbrala Fakulteto za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani. V študentskih klopeh je ponovno začutila, kako zelo jo ta veda veseli. Vzporedno je tudi izgubljala strahospoštovanje do programiranja. In ne le to: ugotovila je, da ji sestavljanje algoritmov pravzaprav zelo ´leži´ in da v tem uživa.

Od vzdrževanja evidenc do razvoja novih načinov zdravljenja raka

Tako je mlada diplomirana inženirka matematike našla delo pri izdelovalcu programske rešitve za javno upravo. A po nekaj letih se je začela spraševati: »Ali je res moj smisel, da ustvarjam aplikacije za vzdrževanje evidenc

Oglas Cosylaba jo je pritegnil k delu v ambicioznih projektih. Danes je, kot pravi, ponosna članica ekipe, ki s programsko opremo za protonsko terapijo omogoča nove, za paciente manj škodljive načine zdravljenja raka. Strastno in z ljubeznijo opravlja delo, s katerim vpliva na zdravje in izboljšuje kakovost življenja ljudi. In prav to ji daje žar, s katerim prepriča mlade. »Gledati jo, kako je opisovala svoje delo z iskro v očeh, je bilo fantastično,« je zapisala dijakinja v žiriji.  

Ključni komponenti dobre vzornice: strokovnost in inovativnost ter pozitivnost

Jasna s svojim radovednim in pogumnim duhom ter notranjo močjo, da prisluhne sebi, mladim predstavlja zgled in navdih. Da prepoznaš različno in nepotrebno drugačno obravnavo deklic in dečkov, ki jih veseli naravoslovje, računalništvo ali programiranje. Da presežeš mnenja drugih in se podaš na študij, ki te veseli in odkriješ, v čem si dober ali dobra. Pooseblja iskrenost do same sebe in moč, da narediš spremembo, ko v delu ne vidiš več smisla. Poleg razvoja protonske terapije navdušuje njen način razmišljanja ter predanost prenosu znanja na naslednje generacije. Ob strokovnem delu Jasna izpostavlja tudi pomen medosebnih odnosov znotraj delovnih timov. Združuje ključni komponenti dobre vzornice: izjemno strokovnost ter inovativnost in izraženo pozitivno človeško plat.

Izborne žirije Inženirke leta 2020 Jasnino zgodbo prepoznavajo kot navdih mladim, da izzovejo stereotipe. Da se podajo na študij, ki jih veseli. Da odkrijejo, za kaj so nadarjeni in najdejo svoje poti do dela in inovacij, ki družbo in svet spreminjajo na bolje.

Besedilo: Matjaž Kljajić

Dogodki

Na včerajšnji slavnostni razglasitvi Inženirka leta 2020 so po izboru žirije naziv Inženirka leta 2020 podelili Jasni Hengović, razvijalki programske opreme v podjetju Cosylab. Na tretjem slovenskem izboru so premierno podelili tudi posebno priznanje inženirki - učiteljici za vseživljenjsko delo pri vzgoji in razvoju talentov, ki ga je prejela Alenka Knez.