Odlikujejo ga strokovnost, znanje, izkušnje, emancipacija, srčnost in znati slišati ter poslušati, so sporočili z Radiotelevizije Slovenija. Ime leta so izbrali dobitniki nazivov ime meseca na Valu 202.
Andrija Halužan je zdravnik splošne medicine v Vuzenici, ki v svoji ordinaciji paciente sprejema že 53 let. Pri 81 letih ostaja predan svojemu delu in vztraja, ker ni mlajših kolegov, ki bi ga nadomestili. Kritik sodobne, egoistične družbe trdno verjame, da pacienti niso krivi za stanje slovenskega zdravstva, in je zato eden od tistih, ki se stavki zdravnikov niso pridružili.
V isti ambulanti družinske medicine v Vuzenici Andrija Halužan dela že od leta 1970. Pravi, da večino svojih pacientov pozna od rojstva. V njegovi dolgoletni karieri se je v zdravstvu spremenilo veliko stvari. “Več stvari na slabše kot na bolje,« je prepričan. Poudarja, da je zdravstvo tehnološko zelo napredovalo, opozarja pa na onemogočanje primarnega zdravstva. Tudi: »Pacienti so popolnoma pozabili na osnovno zdravstvo, danes velja samo še sekundarno in terciarno.”
Njegove izjave so dosegle velik odmev, dobiva klice od vsepovsod, tudi neznanci se mu zahvaljujejo za pokončno držo. Halužan ne stavka, ker pravi, da pacienti niso krivi za stanje v zdravstvu. Kritičen je do dobičkarstva in poudarja, da: “Zdravstvo ne sme biti profitabilna dejavnost.”
Andrija Halužan opozarja tudi, da so medicinske sestre in drugo zdravstveno osebje premalo nagrajeni za svoj izjemen doprinos. V Zdravstvenem domu Radlje ob Dravi velja človek, ki vedno v središče postavi človeka in nikoli ne pozabi gledati v oči. Danica Ladinek, medicinska sestra in pomočnica direktorice za zdravstveno nego Zdravstvenega doma Radlje ob Dravi, še poudarja, da ga odlikujejo strokovnost, znanje, izkušnje, emancipacija, srčnost in “Znati slišati ter poslušati.” Od njega se učijo vsi. Tudi sam pravi, da ima veliko srečo, da ima tako dobro ekipo in vodstvo zdravstvenega doma: “Direktorjem sem vedno dal samo en pogoj, da na moji mizi ni računalnika. Zato, ker se želim s pacientom pogovoriti iz oči v oči. Računalniške zadeve urejajo naše fantastične medicinske sestre.”
Andrija Halužan je v to okolje prišel iz Hrvaške, skupaj z zaročenko. Za Vuzenico je menil, da bo njegova odskočna deska, a se je izkazalo drugače. Leta 2014 se je upokojil in v pokoju vztrajal en dan. Prvega januarja. Dan pozneje pa je znova začel delati, ker ni bilo nobenega zdravnika, ki bi prišel v to ambulanto. Andrija Halužan delo še vedno opravlja po 8-urnem delovniku. Opredeljenih ima 1.500 pacientov. Čeprav že presega zakonske normative, na vratih njegove ambulante še vedno piše, da sprejema nove paciente.
“Ime leta je dolgoročen projekt, ki iz tedna v teden, iz meseca v mesec prinaša zgodbe, ki nas navdušujejo in opominjajo na vrednote, kot so solidarnost, inovativnost in človečnost. Gre za osebe, ki ne samo, da izstopajo v znanosti, športu, umetnosti in drugih področjih, temveč s svojim delom puščajo neizbrisen pečat v naši družbi. Hvaležni smo, da lahko skozi ta projekt delimo te navdihujoče zgodbe s širšo javnostjo,” je ob tej priložnosti povedal odgovorni urednik Vala 202 Boštjan Reberšak.
V izbor Ime leta se je uvrstilo dvanajst kandidatov, ki so pred tem postali imena meseca po glasovanju poslušalcev. Ob Halužanu, ki je zaznamoval februar, so to še razvojna inženirka za področje ogrevanja v družbi Petrol Ljupka Vrteva (januar), najboljši slovenski smučarski skakalec Peter Prevc (marec), učiteljica v bolnišnični šoli Univerzitetnega rehabilitacijskega inštituta RS Soča v Ljubljani Tanja Babnik (april), predsednica sekcije medicinskih sester in babic pri Zbornici zdravstvene in babiške nege Saša Matko (maj) in programski vodja jubilejnega, že 20. Grossmannovega festivala fantastičnega filma in vina v Ljutomeru Tomaž Horvat (junij).
Ime julija je postala donatorka Nada Jaklič Košir, ki je v imenu svoje družine kliničnemu oddelku za hematologijo Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana podarila novo vozilo, avgusta judoistka Andreja Leški, ki je na olimpijskih igrah v Parizu postala olimpijska prvakinja v kategoriji do 63 kilogramov, septembra najboljši kolesar na svetu Tadej Pogačar, oktobra specialistka ginekologije in porodništva Mateja Lasič, novembra vodja enote TeleKap Matija Zupan ter decembra dijak bežigrajske gimnazije Niko Habinc, ki je na 21. mednarodni mladinski naravoslovni olimpijadi v Bukarešti dosegel absolutno 4. mesto in bil drugi najboljši med Evropejci.
Projekt izbire imena tedna je tesno povezan s humanitarnim programom Botrstvo, ki že več kot desetletje poteka v sodelovanju med Valom 202 in Zvezo prijateljev mladine Ljubljana Moste – Polje. Svoj glas za posamezne kandidate poslušalci oddajajo prek sms-sporočil, pri čemer vsak prispevek v višini enega evra pomaga socialno ogroženim otrokom. Botrstvo je preraslo v največji program pomoči otrokom v Sloveniji, saj je bilo ob pomoči Vala 202 za program Botrstvo do danes zbranih več kot 35 milijonov evrov.
Vir: Val 202 in STA