Kot prva je vse zbrane pozdravila direktorica Koroške galerije likovnih umetnosti, Petra Čeh. Vsem se je iskreno zahvalila za pomoč in podporo pri uresničitvi želje po večji razstavi, s katero se Fran Berneker po več kot 20 letih zopet vrača na rodno Koroško.
Kot je v svojem nagovoru vsem navzočim povedal župan Mestne občine Slovenj Gradec, Tilen Klugler, so se zbrali, da ob današnjem dnevu kulture počastijo spomin na enega največjih umetnikov domačega kraja. Franc Berneker se je natanko pred 150 leti rodil v Slovenj Gradcu in kljub delovanju v tujini, pustil v tem koroškem kraju neizbrisljiv pečat.
Razstavo sta več kot leto dni ob sodelovanju mnogih pripravljali kustosinji Katarina Hergold Germ in Nina Popič, ki sta obiskovalcem, željnim ogleda, predstavili zgodbo. Zgodbo o kiparju, ki je svojo pot začel prav na Koroškem. V zgodovino slovenske umetnosti se je zapisal kot pionir modernega kiparstva, živel in ustvarjal je v času prebujanja slovenske narodne zavesti. Težke življenjske okoliščine mu niso omogočale, da bi lahko polno uresničil svoj umetniški potencial, a kot akademsko šolani kipar je deloval na več področjih.
Na razstavi so vključena dela iz vseh obdobij umetnikovega življenja. Poleg del v bronu, mavcu in kamnu so na razstavi prikazana tudi Bernekerjeva dela v javnem prostoru (foto: Tomo Jeseničnik). K sodelovanju so povabili tudi dva umetnika, Tanjo Prušnik in Zorana Srdića Janežiča, ki sta za razstavo ustvarila novi umetniški deli.
Slavnostna govornica je bila Špela Spanžel, predstavnica Ministrstva za kulturo in generalna direktorica Direktorata za kulturno dediščino.
“Razveselila sem se vabila na prav posebno razstavo, v prav posebno galerijo, saj sem z obema povezana tudi osebno,” je pričela.
Izpostavila je, da so muzeji in galerije strokovne institucije, vir verodostojnih informacij, kraj razmisleka in učenja. Aktivno se odzivajo na aktualno tematiko in vprašanja, saj umetnost, dediščina in kultura kot skupnost združujejo različne ljudi. So prostor srečevanja in povezovanja.
“Na našo srečo v KGLU ne omahujejo med soočanjem umetniških del iz pionirskega obdobja ustvarjanja slovenske moderne in ustvarjanja današnjih umetnikov. Zato imamo na današnji razstavi prav posebno priložnost njihovega soočenja,” je dodala.
Franc Berneker, kipar z značilno tragično življenjsko zgodbo, je bil borec za položaj umetnikov v družbi. 150. letnica njegovega rojstva je priložnost, da vsak sam pri sebi razišče, katero Bernekerjevo delo se ga najbolj dotakne.
“Čestitam avtorjem razstave, kustosinjam in vsem sodelavcem, ki so sodelovali pri postavitvi te razstave,” je še zaključila, slovesno otvorila razstavo in zbrane povabila k ogledu.
Otvoritve se je udeležila množica umetnosti željnih ljubiteljev koroškega kiparja, ki so se mu na ta način poklonili in počastili spomin nanj. Razstavo je oblikovala Sara Badovinac. Nastala je v sodelovanju z Narodno galerijo. Dela za razstavo so iz svojih zbirk posodili tudi: Umetnostna galerija Maribor, Pokrajinski muzej Celje, Narodni muzej Slovenije, Muzej in galerije mesta Ljubljane in zasebniki. Dostop do arhivskega gradiva so omogočile: Narodna galerija, Narodna in univerzitetna knjižnica, Pokrajinski arhiv Maribor, Moderna galerija in Univerzitetna knjižnica Maribor.
Fotogalerija