Mateja Bratuša je v okviru RRA Koroška predstavila osnutek izhodišč za pripravo Regionalnega prostorskega plana za Koroško. Prostor je omejena dobrina, za katerega imajo različni deležniki različne potrebe in vizije, ki niso vedno usklajene. V postopku priprave regionalnega prostorskega plana se bo skušala najti sinergija med različnimi deležniki in skupaj določiti, kaj želimo doseči v prostoru daljnosežno in kako bomo prišli tja. Gre za prostorski strateški dokument, s katerim se država in občine dogovorijo in uskladijo o prostorskem razvoju posamezne razvojne regije v merilu 1:250.000, kjer bo celotna regija na A3 listu.
RRA Koroška aktivno sodeluje z Ministrstvom za naravne vire in prostor ter vsemi relevantnimi deležniki v prostoru v Koroški razvojni regiji. Na ta način bomo zagotovili, da bodo čim bolj celostno zaobjete potrebe, interesi in predlogi pri oblikovanju ključnih usmeritev in rešitev.
Izhodišča so gradivo, na podlagi katerega se bo ocenil obseg dela v RPP, dogovori in uskladi se okvirna vsebina, postopek priprave, način sodelovanja z udeleženci pri urejanju prostora in sosednjimi razvojnimi regijami. Cilj je, da se v Izhodiščih napove bistvene razvojne prioritete, ki se naslavljajo v RPP. Izhodišča so tudi sestavni del razpisne dokumentacije javnega naročila za izdelovalca RPP in izdelovalca OP za RPP.
S strani Vlade RS za obnovo po poplavah in plazovih je spregovoril Boštjan Šefic. Povedal je, da so se posledice poplav začele odpravljati že v času intervencije. 100 mio evrov so lani namenili gospodinjstvom, tukaj pa so seveda še ukrepi za gospodarstvo in občine. Direkcija RS za vode je izvedla 286 interventnih ukrepov na Koroškem in to v vseh občinah. V preteklem letu so bila izvedena številna vzdrževalna dela, v osmih občinah se je izvedlo prve sanacijske ukrepe. Za tekoče leto in leto 2026 se načrtuje v desetih občinah vrsta vzdrževalnih del s katerimi se zagotavlja pretočnost. Tako bo zagotovljena boljša varnost in zmanjšanje tveganja vodotokov. Drugo pomembno področje je seveda državna infrastruktura. Trenutno v štirih občinah na Koroškem poteka urejanje cest, brižin, most, ključne zadeve bodo sanirane, dodaja Šefic.
Javnost seznani tudi, da so do včeraj pripravili 151 pogodb, kar je več kot pol, za izplačilo odškodnine 53 objektov. Ostalo sledi v prihodnjih mesecih. Po njegovi oceni ta proces poteka hitro. Tudi nadomestitveni objekti za Koroško nastajajo, lokacijske preveritve so dobile zamah.
Koroški župani so izpostavili izziv s kadri, ki jih je premalo. Na državni ravni bi se naj iskalo možnost za sredstva ali dodatne kadre po občinah, da bi tako lahko sanacijski ukrepi hitreje in učinkoviteje tekli. Poseben izziv prinaša prehod iz predhodnega v redni program. Podajajo tudi apel, da naj se najdejo dodatna sredstva za sanacijo gozdnih cest.
Šefic pove, da se v letu 2025 načrtuje še 207 projektov v naši regiji, kar je velik in zahteven obseg. S posameznimi občinami bodo v prihodnjih mesecih izvedli delovne sestanke.
Informacijo o poteku priprave programa za razvoj po 99. členu Zakona o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev pa je podal Srečko Đurov iz Ministrstva za kohezijo in regionalni razvoj. Javnost je seznanil, da so identificirali nabor ukrepov, ki jih še usklajujejo z resornimi ministrstvi. Program ne bo pripravljen le za Koroško regijo, ampak bo namenjen razvoju v poplavah prizadetim občinam. Pripravo programa načrtujejo do sredine leta 2025.
Glede Dogovora za razvoj regij je Srečko Đurov podal informacijo, da teče dialog z vsemi pristojnimi resorji. Ocenjuje, da so projekti v Koroški regiji dobro pripravljeni, zato ima veliko možnosti, da bo lahko počrpala vsa dodeljena sredstva v višini cca. 20 milijonov evrov. Za vseh 12 regij v Sloveniji je predviden znesek sredstev 460 mio evrov.Izjava direktorja RRA Koroške Uroša Rozmana.
“RRA Koroška si vse od sprejetja Zakon o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev prizadeva uresničiti 99. člen, ki je namenjen spodbujanju regionalnega razvoja in za kar smo v regiji identificirali za več kot 470 milijonov evrov potreb. Menim, da je nujno, da v čim krajšem času določimo prioritetne projekte in določimo okvir finančne pomoči za Koroško regijo,” je še dodal direktor RRA Koroške Uroš Rozman.
Vir: RRA Koroška