Bojan Borovnik je že od nekdaj vključen v dogajanje v Mislinji in širši okolici. Aktivno je sodeloval v vseh aktivnostih občine, pomembnih za kraj, med njimi pri obnovi osnovne šole na Kozjaku ter posodobitvi cestne in vodovodne oskrbe. Prav tako je član Kulturnega društva Paški Kozjak, kjer opravlja tudi funkcijo predsednika. Njegova dobra dela in povezanost z lokalnim okoljem sta bila povod, da so ga pred več kot 20 leti prepričali, da se poda tudi v politične vode. Na pobudo krajanov je leta 2010 kandidiral za člana Občinskega sveta Občine Mislinja in bil tudi izvoljen, leta 2015 pa je na nadomestnih lokalnih volitvah postal župan Občine Mislinja. To delo zdaj opravlja že tretje mandatno obdobje. Na dejstvo, da mu občanke in občani zaupajo vodenje občine že tretji mandat, je zelo ponosen, saj je to dokaz več, da so z njegovim delom zadovoljni in mu hkrati zaupajo.
Kljub veliko obveznostim in polnemu urniku, si je g. Bojan Borovnik, županom Občine Mislinja, vzel čas za intervju za naš portal in odgovoril na nekaj vprašanj, povezanih z razvojem Občine in raznimi načrtovanimi projekti.
- Katere investicije v preteklem leto bi izpostavili in katere načrtujete za leto 2025?
V preteklem letu smo uspešno izvedli investicije v:
- izgradnjo mostu čez reko Pako v Gornjem Doliču, izgradnjo mostu čez reko Mislinjo pri PSO Lopan s sanacijo ceste, izgradnjo vodovoda Mislinja (NOO), postavitev sončnih elektrarn na javnih objektih v občini, izgradnjo ultrafiltracijske čistilne naprave na vodovodu Dolič, odprave posledic naravnih nesreč 2023 (plazovi pri stanovanjskih objektih, in sanacija poškodovanih občinskih cest), sanacijo gozdnih cest, izgradnjo sanitarij in slačilnic v ŠRP Stari bajer.
V izdelavi je projektna dokumentacija za sanacijo več cest (cesta v Razborco, občinska cesta v Hudi luknji, Mislinja-Šentilj oziroma Šolska cesta, itd…)
- Ali katera investicija zaradi določenih razlogov ni bila dokončana?
Dokončane so oziroma bodo vse zastavljene investicije, pri sanacijah po neurjih pa bo to odvisno od Sanacijskega programa države oziroma od višine odobrenih sredstev.
Skupaj z Ministrstvom za infrastrukturo ter Direkcijo RS za infrastrukturo se trudimo, da bi prišlo do realizacije 3 večjih projektov na državnih prometnicah v naši občini; krožišče v Gornjem Doliču, krožišče v Šentlenartu z rekonstrukcijo celotne glavne ceste skozi naselje Mislinja, Rekonstrukcija križišča v Stražah, kjer je predvideno semaforizirano križišče s pasovoma za leve zavijalce.
- Kako označujete sodelovanje z državo in državnimi institucijami?
Sodelovanje med občino in državnimi institucijami ocenjujemo kot dobro.

- Kakšen je proračun za leto 2025 in kaj vse načrtujete?
Sprejeti proračun za leto 2025 predvideva prihodke v višini 10.701.201 € in sicer iz naslova dohodnine, davkov na premoženje (NUSZ), kapitalskih prihodkov od prodaje stavbnih zemljišč ter iz naslova transfernih prihodkov s strani državnega proračuna in EU za sofinanciranje izvedbe planiranih investicij.
Odhodki so planirani v višini 11.849.388 €, od tega namenja občina za investicije 56,5 % sredstev.
V letu 2025 načrtujemo nadaljevanje obnove vodovodnih sistemov v Mislinji, nadaljevanje sanacij po neurju tako občinskih kot gozdnih cest, dokončanje projekta Stari bajer, projekti LAS – Pumptrack v Gornjem Doliču, izposoja električnih koles. Letos je v načrtu tudi obnova sistema krmiljenja na vodovodu v Završah, s čimer se bodo znatno zmanjšale vodne izgube in zmanjšali stroški obratovanja.
- Kako poteka gradnja oziroma pridobivanje dokumentacija za Dom starejših ter vrtec, kdaj se planira, da bosta končana?
Za izgradnjo doma za starejše je pridobljeno gradbeno dovoljenje, vendar izbran koncesionar ni začel z gradnjo. Iščejo se nove rešitve za pričetek gradnje.
Za izgradnjo vrtca je v prvi fazi potrebna sprememba podrobnejše namenske rabe prostora v Občinskem prostorskem načrtu. Zaradi nujnosti omenjene spremembe smo za potrebe izgradnje vrtca pričeli z ločenim postopkom sprememb in dopolnitev OPN Mislinja za zagotovitev ustrezne podrobnejše namenske rabe. V vzporedno z omenjenim postopkom pa že tečejo tudi aktivnosti za pripravo projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja za otroški vrtec.
- Kako se soočate s stanovanjskim problemom, vemo, da v vseh koroških občinah primanjkuje stanovanj?
Pri zagotavljanju pogojev za stanovanjsko gradnjo se soočamo s problemom pomanjkanja zazidljivih površin za stanovanjsko gradnjo. Sicer so v samem centru Mislinje razpoložljiva nepozidana stavbna zemljišča, ki pa jih lastnik žal ni pripravljen prodati. Morebitnih širitev novih stavbnih zemljišč s spremembo namenske rabe na kmetijskih zemljiščih za namen gradnje v Občinskem prostorskem načrtu Mislinja ni mogoča, dokler ne bodo izkoriščena in aktivirana za gradnjo omenjena še nepozidana stavbna zemljišča.

- Kakšen je trend prebivalstva v Mislinji? Se mladina vrača v Mislinjo, se preseljujejo v druge kraje…
Opažamo, da število prebivalcev nekoliko pada, tudi na račun pomanjkanja stanovanjskih kapacitet.
- V Mislinji naj bi se gradilo tudi več individualnih hiš, kje je lokacija in ali so parcele že prodane?
V naselju Mislinja so pričeli investitorji z gradnjo individualnih hiš, ki jih ponujajo trgu. Po neuradnih podatkih je večina le teh že prodanih.
V zazidavi v Šentilju pod Turjakom, pri Osnovni šoli Mislinja, pa je v pridobivanju gradbeno dovoljenje za komunalno opremljanje ter gradnjo vrstnih hiš.
- Kaj bi kot župan še lahko naredili, da bi bila Občina Mislinja privlačna za prebivalce, da bi se ljudje priselili oziroma ostali v občini?
V prvi vrsti bi bilo potrebno zagotoviti zazidljive površine za gradnjo stanovanj, kar je eden od osnovnih pogojev, za priseljevanje novih prebivalcev. Občina bi nujno potrebovala več stavbnih zemljišč, ki bi jih lahko občanom ponudili za gradnjo večstanovanjskih in poslovnih objektov. Naslednji pomemben dejavnik pa je zagotavljanje novih delovnih mest, za kar je potencial predvsem v razvoju turizma. Pri tem je ena od nalog za razvoj nujno zagotavljanje ustrezne infrastrukture, kot so cestne in kolesarske povezave – kar s tiče slednjih so že do sedaj dokaj dobro urejene in privlačne za turiste.
- Kako je zagotovljena zdravstvena oskrba v Mislinji?
Tudi v občini Mislinja se srečujemo s problematiko pomanjkanja zdravnikov in zobozdravnikov. Po zadnjih podatkih, naj bi v kratkem ostali še brez ene zdravnice v Mislinji.

- Veliko je bilo vloženega tudi v OŠ Mislinja, lahko o tem poveste kaj več? Vedno več se pojavlja medvrstniškega nasilja – kaj lahko Občina naredi v takšnih primerih oziroma kako ukrepati na občinski ravni, da se te stvari sploh ne bi dogajale?
Občina je v preteklih letih izvedla energetsko sanacijo celotnega objekta šole, stare telovadnice in zgradila nov, sodoben Center za zdravje in šport.
Opažamo pa tudi vedno več nasilja med mladimi, kar je problem celotne družbe. Občina s sofinanciranjem programov športa, kulture in ostalih dejavnosti pomaga mladim in ostalim starostnim skupinam oz. jih preusmerja od negativnih trendov, ki smo jim priča v sodobni družbi.
- Kako je s kriminaliteto v Mislinji?
Mesečne podatke o stanju kriminalitete na območju občine pridobivamo od vodje policijskega okoliša. V preteklem letu smo poleg mladostniškega nasilja bili priča tudi vlomom v stanovanjske hiše na območju celotne občine. Poseben problem predstavljajo tudi potepuški psi, ki nimajo nadzora lastnikov, saj napadajo ljudi.
- Kaj lahko poveste glede turizma v Mislinji? Ustanovljena je tudi točka TIC, kako se razvija? Tudi Turistično društvo Mislinja je precej aktivno.
S pridobitvijo kolesarske poti Štrekna postaja TIC pomembna destinacija, kjer bodo lahko svojo ponudbo domačih izdelkov predstavili tudi lokalni pridelovalci. Na TIC lahko dobijo obiskovalci vse informacije o turističnih kapacitetah, znamenitostih v občini in druge informacije.
Zelo aktivno v naši občini je Turistično društvo Mislinja, s katerim dobro sodelujemo in uresničujemo skupne projekte na področju turizma in prepoznavnosti naše občine.

Bojan Borovnik ne opravlja zgolj funkcije župana, temveč z občino, ki jo vodi, živi in diha. Želimo mu še veliko uspeha pri vseh projektih in ciljih, ki so si jih v občini zadali.