Dejstvo, da cestni promet tudi v Sloveniji predstavlja enega temeljnih virov izpustov toplogrednih plinov (gre za 20 % celotne vrednosti) je odgovorne pripeljalo do različnih ukrepov. Med drugim se ti dotikajo subvencij, ki so jih pri nakupu električnega avtomobila deležni bodoči lastniki teh, na globalni ravni še pomembnejši pa je načrt zmanjšanja izpustov, v katerem je navedeno, da naj bi samo v Sloveniji do leta 2030 električna vozila predstavljala 12 % celotnega voznega parka, kar sočasno pomeni razširitev mreže polnilnih postaj za električna vozila.
Da smo od teh števil – 12 % voznega parka bi upoštevajoč trenutno stanje pomenilo približno 140.000 električnih vozil – nadvse oddaljeni, in to navkljub temu, da nas do tja loči le še slabo petletno obdobje, dokazujejo (zadnji javno dostopni) podatki s konca leta 2023, ki kažejo, da je bilo tekom celega leta na območju Slovenije registriranih 18.719 električnih osebnih vozil, od tega skoraj tretjina na hibridni pogon.
Zastavljeni cilji so torej nadvse ambiciozni, prodaja električnih avtomobilov pa, kot na splošno v Evropi, slaba, k čemer nedvomno botruje tudi v Sloveniji izredno slaba infrastruktura polnilnih postaj za električna vozila.
Natanko iz tega razloga bi morala biti polnilna postaja za električna vozila del vsakega doma lastnikov električnih vozil, saj ta predstavlja zanesljiv vir električne energije za vozilo na električni pogon, hkrati pa je polnilna postaja za električna vozila tudi najpomembnejši del razvoja trajnostne prometne infrastrukture.
Polnilne postaje za električna vozila obstajajo v več različicah
Polnjenje baterije električnega vozila je za pogon in brezhibno delovanje avtomobila ključno, vendar obstaja več polnilnih postaj za električna vozila, ki se razlikujejo glede na zmogljivost, nivo polnjenja, standard vtičnice ter komunikacijski protokol.
Poleg tega so nekatere primernejše za polnjenje električnega vozila doma, medtem ko so druge prilagojene polnjenju na javnih površinah, ki zahteva učinkovitejše metode.
Vrste polnilnih postaj za električna vozila:
- Hitre polnilne postaje za električna vozila, ki se praviloma nahajajo na bolj prometnih točkah, denimo v nakupovalnih središčih, na bencinskih postajališčih ali ob posameznih restavracijah. Namenjene so hitrejšemu polnjenju, zato baterijo napolnijo relativno hitro, uporabljajo pa enosmerno polnjenje z visoko napetostjo.
- Super hitre polnilne postaje za električna vozila, pogosto prisotne na avtocestah in drugih poteh, ki omogočajo vožnjo na dolge razdalje. Gre za izredno zmogljive polnilne postaje za električna vozila, ki so najsi bo enosmerne najsibo dvosmerne, pri čemer slednje omogočajo ne le polnjenje avtomobila, temveč tudi odvajanje električne energije iz vozila nazaj v elektrodistribucijski sistem.
- Induktivne polnilne postaje za električna vozila omogočajo brezstično polnjenje in sodijo med novejše tehnologije. Vozilo je treba parkirati na označeno območje, polnjenje pa se prične izvajati samodejno, saj osnovo tovrstnih polnilnih postaj za električna vozila predstavlja elektromagnetno polje, skozi katerega se med sprejemnikom v samem vozilu in talno ploščo prenaša električna energija.
- Pametne polnilne postaje za električna vozila so opremljene z vrsto dodatnih funkcij, med katerimi posebej izstopajo povezljivost z omrežjem, spremljanje porabe energije, upravljanje in optimizacija polnjenja, pa tudi druge napredne tehnologije (denimo avtomatsko plačevanje). Te polnilne postaje za električna vozila so pri doseganju učinkovite rabe električne energije in upravljanju obremenitve električnega omrežja izjemnega pomena in so tudi vse bolj vseprisotne.
- Običajne vtičnice, od vseh naštetih polnilnih postaj za električna vozila najenostavnejše za uporabo, a obenem v pogledu hitrosti polnjenja precej neučinkovite, zaradi česar so primerne izključno za uporabo doma, v javnosti pa le, v kolikor gre za nujne primere.
Prednosti domačih polnilnih postaj za električna vozila
Uporaba električnega avtomobila brez domače polnilne postaje za električna vozila nima velikega smisla in prav to odražajo tudi podatki, na katere nedvomno močno vpliva slaba infrastruktura polnilnih postaj za električna vozila. Prav zato je stanje treba izboljšati z lastnim ukrepanjem in s postavitvijo domače polnilne postaje za električna vozila, ker ta navsezadnje ne le olajša polnjenje avtomobila, ampak v primerjavi z javnimi polnilnimi postajami za električna vozila ponuja številne prednosti.
- Domača polnilna postaja za električna vozila omogoča hitro, enostavno in priročno polnjenje, kajti običajne vtičnice, kakršne so v uporabi za vse ostale električne naprave, polnjenje električnega avtomobila podpirajo, a so počasne. Za primerjavo: baterija, ki bi bila preko običajne vtičnice napolnjena v 16 urah, bo s pomočjo polnilne postaje za električna vozila napolnjena le v 6 urah. Slednji način polnjenja je tudi varnejši, nezanemarljivo pa ni niti, da je vozilo mogoče napolniti kadarkoli, kar pomeni, da je to vedno pripravljeno na novo pot.
- Domača polnilna postaja za električna vozila je sinonim stroškovne učinkovitosti, saj je električna energija v javnem omrežju precej dražja od tiste, namenjene zasebni, domači uporabi. Tako je z domačo polnilno postajo za električna vozila navkljub začetnemu vložku možno prihraniti obilo finančnih sredstev, dolgoročno pa ta s spajanjem polnilne postaje za električna vozila na obnovljive vire (za primer sočne celice) še zmanjšati.
- Domača polnilna postaja za električna vozilaje na voljo v več izvedbenih možnostih, in sicer je to mogoče namestiti na zid ali pa se odločiti za samostoječo izvedbo (prva je za domačo rabo primernejša), oziroma, če je polnilna postaja za električna vozila predvidena za uporabo na več lokacijah (vikend, kampiranje itn.), za prenosno različico s kablom. Na splošno ima polnilna postaja za električna vozila lahko vtičnico ali vgradni kabel (slednja možnost je za domače okolje priročnejša izbira), prav tako pa je ta lahko navadna ali dinamična, pri čemer dinamična porabo električne energije prilagodi trenutnim obremenitvam električnega toka na objektu.
- Domača polnilna postaja za električna vozila je prijazna do okolja, ker za polnjenje baterije ne zahteva transporta in s tem prispeva k manjši gneči na cesti ter posledično, z ozirom na večinski delež vozil na fosilna goriva, niža izpuste toplogrednih plinov. V kolikor se združi z virom zelene energije (s sončno elektrarno ali katerimkoli drugim obnovljivim virom električne energije), ima polnilna postaja za električna vozila, s tem pa tudi samo električno vozilo, ničeln vpliv na okolje.
- Domača polnilna postaja za električna vozila zviša vrednost nepremičnine, na kar nakazujejo svetovni trendi, ki kažejo na skokovito rast električnih avtomobilov. To nekoliko nasprotuje nič kaj obetavnim dosedanjim rezultatom znotraj Slovenije, a je dejstvo, da bodo električna vozila v naslednjem desetletju v porastu, zaradi česar bo tudi domača polnilna postaja za električna vozila vse pogosteje element, ki bo vplival na končno prodajno ceno nepremičnine.
Podjetje Enerson, ki si prizadeva prebivalstvo spodbuditi k zelenemu prehodu, v ponudbo vključuje polnilne postaje za električna vozila Metron. Gre za stenske polnilne postaje za električna vozila v standardni ali duo izvedbi, obe različici pa sta namenjeni dolgotrajni uporabi brez servisiranja. Skozi leta ju je mogoče nadgraditi in delujeta kot samostojne enote ali enote, povezane z zalednimi sistemi v oblaku. Primerni sta tako za notranjo kot zunanjo namestitev. Poleg tega podjetje Enerson ponuja tudi polnilne postaje tujih blagovnih znamk.