Search
Close this search box.

Pisarna za opolnomočenje: Spodbujanje aktivnega državljanstva, povezovanja skupnosti in neformalno pridobljenih kompetenc

Pisarna za opolnomočenje je program, ki ga izvaja organizacija raum AU v sodelovanju z Mestno občino Slovenj Gradec.

Program Pisarna za opolnomočenje, ki ga izvaja nevladna organizacija v javnem interesu raum AU v sodelovanju z Mestno občino Slovenj Gradec, predstavlja ključen prispevek k spodbujanju aktivnega državljanstva, osebnega razvoja in vključevanja v družbene spremembe. Večletni program se osredotoča na neformalno pridobljene kompetence, ki so ključne za razvoj odgovornih in angažiranih posameznikov ter za spodbujanje kohezivnih in povezanih skupnosti.

V obdobju hitrih družbenih sprememb, ekonomske negotovosti in krčenja javnih storitev se program izkaže kot pomemben odgovor na potrebo po krepitvi civilne družbe in vključevanju posameznikov v procese odločanja, vodenja ter oblikovanja politike na lokalnem in širšem nivoju.

Metodološki pristop: Aktivno vključevanje skozi praktično izkušnjo

Osnovna metodologija programa temelji na pristopu, ki posameznikom omogoča aktivno sodelovanje in učenje skozi izkustvene metode, s poudarkom na praktičnih primerih in konkretnih nalogah. Program omogoča udeležencem, da skozi delavnice, skupinske naloge in simulacije usvojijo in utrdijo ključne kompetence. “Poleg tega smo udeležencem omogočili, da so se učili tudi skozi konkretne primere, kar je pripomoglo k večji angažiranosti in boljšemu razumevanju tematik,” pojasnjuje vodja programa Rado Carlo Poggi.

Praktični pristop je ključnega pomena za uspeh programa, saj omogoča udeležencem, da ne le teoretično razumejo tematike, temveč jih tudi učinkovito prenesejo v svoje vsakodnevno življenje. Tako pridobljene kompetence so neposredno uporabne in krepijo posameznikovo sposobnost za aktivno delovanje v skupnosti, tako na osebni kot na družbeni ravni.

Pomen neformalno pridobljenih kompetenc: Ključ do aktivnega državljanstva

Neformalno pridobljene kompetence – veščine, kot so timsko delo, empatija, reševanje konfliktov, kritično mišljenje in komunikacija – so temeljni gradniki aktivnega državljanstva. V družbenem kontekstu, kjer so posamezniki pogosto pasivni opazovalci dogajanja, postane sposobnost za aktivno vključevanje in ustvarjalno sodelovanje še bolj ključna. Program Pisarna za opolnomočenje se torej ne osredotoča zgolj na osebni razvoj posameznikov, temveč na širši kontekst, v katerem se ti posamezniki vključujejo v družbene procese in aktivno soustvarjajo spremembe.

Filozofski razmislek o tej temi lahko izhaja iz teorij opolnomočenja, ki ga je v svojih delih obravnaval Paulo Freire. Opolnomočenje je razumel kot proces, v katerem posamezniki pridobijo moč, da razumejo svojo družbeno realnost, postanejo aktivni in odgovorni državljani ter soustvarjajo pravičnejšo družbo. Ta proces vključevanja in izobraževanja nikoli ni zgolj individualen, ampak vključuje širšo, kolektivno dinamiko, ki omogoča oblikovanje družbenih sprememb. Program Pisarna za opolnomočenje tako ne omogoča zgolj osebnega razvoja, temveč aktivno prispeva k razvoju skupnosti, kjer so posamezniki pripravljeni sodelovati, deliti znanje in sprejemati odgovornost za skupno dobro.

Medgeneracijsko sodelovanje: Gradnja mostov med generacijami

Eden od najpomembnejših aspektov programa je medgeneracijsko sodelovanje. Kljub vse večji digitalizaciji, individualizaciji in hitrim spremembam v vsakdanjem življenju, oziroma prav zaradi njih je ohranjanje medgeneracijskega dialoga ključnega pomena za ohranjanje socialne kohezije in gradnjo medsebojnega zaupanja. V okviru programa udeleženci različnih starostnih skupin delijo svoje izkušnje, veščine in poglede na svet. Ta izmenjava omogoča širjenje perspektiv in zmanjšanje razdalje med generacijami.

Tovrstno medgeneracijsko sodelovanje se lahko razume tudi kot izražanje etičnega imperativa, ki ga je v svojih delih izpostavil filozof Hans-Georg Gadamer. Po Gadamerju je razumevanje med posamezniki in generacijami vedno proces, ki vključuje dialog, v katerem se prehajajo meje znanja, izkušenj in vrednot. Program Pisarna za opolnomočenje omogoča prav ta proces razumevanja medgeneracijskega dialoga, kjer so vrednote sodelovanja, deljenja in učenja nosilci trajnostnih družbenih sprememb.

Razvoj novih mrež in sinergij v lokalnem okolju: Vloga nevladnih organizacij

Nevladne organizacije, kot je raum AU, imajo ključno vlogo v spodbujanju sodelovanja in krepitvi civilne družbe. Program Pisarna za opolnomočenje ni zgolj priložnost za osebni razvoj udeležencev, ampak tudi za oblikovanje novih mrež sodelovanja znotraj lokalnih in širših skupnosti. S sodelovanjem z različnimi strokovnjaki, mentorji in organizacijami se ustvarjajo sinergije, ki ne le krepijo program, temveč tudi širijo njegov vpliv na družbo. Gre za proces, v katerem se oblikujejo trajne povezave, ki omogočajo razvoj novih rešitev za kompleksne skupnostne izzive.

Socialni učinki programa: Povečanje kohezije in vključevanja

Program prispeva tudi k večji socialni povezanosti, boljši vključenosti v lokalne procese in večji angažiranosti udeležencev v širšem družbenem okolju. Udeleženci programa pridobivajo konkretna orodja za obvladovanje izzivov sodobne družbe, ter postanejo bolj pripravljeni za aktivno sodelovanje v oblikovanju politike, reševanju lokalnih problemov in prispevanju k trajnostnemu razvoju. Socialni učinki tega programa so torej dolgoročni in segajo preko posameznikov, saj pozitivno vplivajo na širše družbene strukture.

Priložnosti za prihodnost

S programom Pisarna za opolnomočenje se nadaljuje proces spodbujanja osebnega in skupnostnega razvoja. V tem kontekstu postaja Pisarna za opolnomočenje več kot zgolj kulturno-izobraževalni program – predstavlja prostor za kolektivno učenje, za izgradnjo novih povezav, za iskanje skupnih odgovorov na izzive, ki presegajo posamezne generacije in posameznike. Lahko rečemo, da program ponuja priložnost za soustvarjanje boljše, bolj povezane in bolj vključujoče družbe, kjer sta znanje in sodelovanje osnovni vrednoti, ki omogočata trajne spremembe.

Naroči se
Obvestilo o
guest

0 Komentarji
staro
novo najbolj glasovano
Inline Feedbacks
View all comments
Pisarna za opolnomočenje je program, ki ga izvaja organizacija raum AU v sodelovanju z Mestno občino Slovenj Gradec.