Včeraj, 6. februarja 2024, ob 18. uri so v Kulturnem domu Slovenj Gradec, podelili najvišja priznanja na področju kulture v Mestni občini Slovenj Gradec.
Na slovesnosti ob je vse prisotne pozdravil župan Mestne občine Slovenj Gradec Tilen Klugler, ki je v svojem nagovoru izpostavil izjemno pomembno vlogo kulture v družbi. Poudaril je, da kultura ni le odraz naše zgodovine in identitete, temveč tudi ključni dejavnik povezovanja, ustvarjalnosti in razvoja skupnosti.
Slovenj Gradec se ponaša z bogato kulturno dediščino, številnimi umetniškimi ustvarjalci in raznolikimi kulturnimi dogodki, ki prispevajo k živahnemu dogajanju v mestu. Župan je ob tej priložnosti izrazil podporo vsem kulturnim delavcem, društvom in posameznikom, ki s svojim delom skrbijo za ohranjanje in razvoj kulture.
Po podelitvi priznanj in nagrade je sledil umetniški program, ki ga je režiral lanskoletni nagrajenec Tomislav Gangl, mednarodno priznani multimedijski umetnik. Namesto govora, ki ga običajno pripravi lanskoletni prejemnik Bernekerjeve nagrade, nam je Tomislav Gangl zrežiral predstavo Oživele sanje v čast umetniku, po katerem imajo slovenjgraška najvišja priznanja na področju kulture tudi ime – Francu Bernekerju.
Naj spomnimo, da je ob 150-letnici njegovega rojstva Koroška galerija likovnih umetnosti pripravila razstavo Franc Berneker: Okamenele sanje, ki osvetljuje njegovo vlogo v razvoju slovenskega kiparstva. Besedna zveza “okamenele sanje”, ki jo je uporabil Bernekerjev prijatelj Rihard Jakopič, simbolno povzema umetnikov ustvarjalni opus in njegovo življenjsko pot. Njegove sanje – njegova umetnost – so bile dobesedno vklesane v trdi material, a hkrati so bile mnoge njegove ambicije neuresničene, za vedno zamrznjene v času. Čeprav je pogosto živel v pomanjkanju in se soočal z neuspehi na natečajih, je pustil neizbrisen pečat v umetnosti. Njegov spomenik Primožu Trubarju velja za prvo moderno javno skulpturo pri nas, njegova dela pa krasijo tudi pročelje Banke Slovenije. Berneker je sodeloval na mnogih natečajih, se pogosto visoko uvrstil, nikoli pa njegova dela niso bila izbrana. Med neizbranimi idejami je denimo tudi spomenik Franceta Prešerna.
A če so bile njegove sanje v nekem obdobju “okamenele”, smo jih danes simbolno oživili – s priznanji, umetniškimi interpretacijami in spominom, ki živi naprej. Večer je bil tako posvečen spominu na umetnika, ki je s svojim talentom in predanostjo odprl pot modernemu kiparstvu pri nas.
Za glasbeno spremljavo je poskrbela skupina ZircuS.
Bernekarjeve plakete so prejeli:
Andrej Švab je od leta 1994 harmonikar in vodja ansambla Rosa. Od leta 2003 je profesor na Glasbeni šoli Slovenj Gradec, kjer je poleg učenja diatonične harmonike prevzel tudi šolski harmonikarski orkester, 2020 pa postal tudi ravnatelj, s posebno pozornostjo do Huga Wolfa. V 20 letih poučevanja je z učenci dosegal vrhunske rezultate. Populariziral je klavirsko in diatonično harmoniko med mladimi, kar se čuti še danes. Izobraževal se je v igranju še drugih glasbil. Botroval je ustanovitvi Salonskega orkestra Slovenj Gradec, ki je premierno nastopil lanskega decembra in v katerem igra tolkala.
Društvo SwinGradec v Slovenj Gradcu in na Koroškem omogoča učenje in zabavo s plesi iz skupine swing. Društvo in dogodke so ljudje hitro prepoznali kot prostor za mlade, samske, pare, starejše in poročene ter da so medgeneracijsko povezani. V 8 letih dela so pripravili številne delavnice in tečaje plesa lindy hop in drugih swing variant, pa tudi mednarodna sodelovanja.
Ženska vokalna skupina Nova njihove izjemne interpretacije različnih glasbenih zvrsti, njihova zavezanost k vokalni dediščini z bogatim naborom izvajanih skladb in sodelovanje z vrhunskimi glasbeniki dokazujejo neprecenljivi vpliv Ženske vokalen skupine Nova pod umetniškim vodstvom Janje Kresnik na kulturno življenje v lokalni skupnosti, s svojimi gostovanji pa razveseljujejo tudi drugod.
Bernekerjevo nagrado je prejela
Janja Kresnik s svojo bogato glasbeno, zborovsko in pedagoško dejavnostjo že več desetletij pomembno prispeva k ohranjanju in razvoju glasbene dediščine na Koroškem. Diplomirala je iz glasbene pedagogike na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Njeno delo zaznamujejo strokovnost, predanost in ljubezen do glasbe. Na strokovnem področju jo najbolj veseli zborovska glasba, mnoga sodelovanje z vokalnimi in inštrumentalnimi zasedbami so v letih umetniškega ustvarjanja nanizala vrsto odmevnih projektov. Ljubezen do glasbe prenaša tudi na mlajše generacije; v preteklosti kot učiteljica klavirja in nauka o glasbi v glasbeni šoli, zdaj pa že vrsto let kot učiteljica na Prvi osnovni šoli Slovenj Gradec, na POŠ Sele – Vrhe ter hkrati kot vodja otroškega in mladinskega šolskega pevskega zbora.
Fotogalerija