»Božični večer, tisti večer, ko se Ravenčani srečamo na tradicionalnem koncertu, ki z velikim zanosom ter še večjim ponosom in ob prazničnem vzdušju napolni dvorano vse do zadnjega sedeža in še več. Vrsto let 25. december na Ravnah na Koroškem skupaj naredimo čarobnega in ja, ko nas kdo vpraša, kje bomo 25. zvečer, rečemo – ja, na božično novoletnem koncertu naše ‘pleh bande’,« so zapisali na občinski strani občine.
Pihalni orkester železarjev Ravne je orkester, ki se lahko pohvali, da že dolga leta zapovrstjo očara tako množico Ravenčanov, Korošcev kot tudi drugih ljudi, ki prihajajo v športno dvorano pri OŠ Prežihovega Voranca na tradicionalni koncert. Orkester ima zelo bogato preteklost, pohvali pa se lahko tudi s sedanjimi dosežki na področju glasbenih tekmovanj tako na domačih kot na tujih tleh. Pohvali pa se lahko tudi s tradicionalnim večernim koncertom, ki ga na božični dan v športni dvorani pri OŠ Prežihovega Voranca prireja že vrsto let zapored. Z njim v svet glasbe popelje ogromno množico zvestih poslušalcev ter razveseljuje in očara sleherno leto zapored, tako s svojim igranjem kot tudi s posebnimi gosti, ki jih povabi, da popestrijo božični večer. Tudi letos so obiskovalcem polepšali praznike. Pripravili so pester glasbeni program, ki je zadovoljil tako starejše kot mlajše obiskovalce.
V izvedbi Pihalnega orkestra železarjev Ravne so na ta praznični večer slišali pravo glasbeno poslastico, popeljali so jih skozi številne zgodbe.
Kot prvo skladbo tega večera so slišali delo avstrijskega skladatelja Otta M. Schwarza, ki je v zanj značilnem filmskem slogu z glasbo opisal roman »Okoli sveta v osemdesetih dneh« francoskega pisatelja Julesa Verna. Obiskali so Francijo, čez Evropo skočili v Egipt, Indijo, Kitajsko, Japonsko in se preko New Yorka spet vrnili v Evropo. Zdaj so tu. Doma. In veseli, da so na letošnjem koncertu skupaj z orkestrom spet potovali skozi različne glasbene zvrsti in si na koncu skupaj zapeli tisto kot vedno…
Nadaljevali so s koncertom v slogu, ki je poln gibanja, čustvenih izrazov in kontrastov. To je barok. V dinamični skladbi Antonija Vivaldija, ki je v originalu napisano za štiri violine, so se jim predstavile tri flavtistke orkestra: Nadja Rošer, Neža Verbovšek, Zarja Pšeničnik in gostja za to priložnost nastalega flavtističnega kvarteta, Ana Šlogar.
Vsako leto pusti sledi. Tudi leto 2024 jih je. Bil je božič in tudi dan dan samostojnosti in enotnosti. Predvsem ta zadnja beseda naj končno stopi v ospredje in nas poveže. Zbrano številno občinstvo je s tem namenom pozdravil župan dr. Tomaž Rožen.
Nocoj so potovali po svetu iz obdobja baroka so se popeljali še malo nazaj. In sicer v čase stare Grčije. V starodavnih Atenah je živel mladi princ po imenu Tezej, ki je bil znan po svoji moči in pogumu. Njegova zmaga nad Minotavrom pa je postala ena najbolj znanih zgodb grške mitologije, ki jo je z glasbo orisal Pihalni orkester Železarjev Ravne pod vodstvom Gregorja Kovačiča.
Glasbeni fenomen Mnozill Brass že več kot trideset let navdušuje in polni največje dvorane sveta. Glasbeniki združujejo klasično glasbo, jazz, pop in lastne skladbe. Posebej omembe vredno je, da Mnozil Brass rahlja predsodke najrazličnejših zvrsti glasbe, še posebej klasične , ki je pogosto razumljena kot »resna« in jo s svojim šaljivim, skorajda gledališkim nastopom naredi dostopno vsem poslušalcem. S svojim navdušujočim izvajanjem premika meje mogočega. Kot zadnjo skladbo po navadi zaigrajo bluzovsko obarvano Blue, Thomasa Ganscha. Tako so lahko tudi nocoj doživeli en delček Mnoziovega poslanstva z trobilci in solistom na trobenti, Igorjem Konečnikom.
Kot vsako leto je tudi v tem letu v velikem orkestru tudi kaj novih članov nove člane našega orkestra. Letos to mesto pripada Julijanu Cifru na altovskem saksofonu.
Da pa orkester razpolaga z neverjetno širino talentov je dokazala naslednja skladba programa. “Journey Electronic I-K-O,” ki jih je popeljala v svet sodobne glasbene inovativnosti, ki jo je ustvaril mladi ravenski glasbeni talent Jaka Ikovic, bolj znan pod umetniškim imenom I-K-O. Preboj na svetovno prizorišče mu je uspel z EP-jem “Forbidden Industry”, izdanem pri ugledni madžarski založbi DSR Digital. Njegova tehno komada, Forbidden Industry in Nocturne sta osvojila vrh lestvic na Beatportu in še danes navdušujeta techno občinstvo po vsem svetu.
Na božični večer so imeli priložnost slišati nekaj posebnega – suito, ki je združila Jakovo techno produkcijo in znane slovenske ljudske pesmi, N’mau čez izaro, Še kiklco prodala bom in ponarodelo in nesojeno slovensko himno, Oj Triglav moj dom, v izjemni kombinaciji orkestra s tremi fazami IKO-vega techno zvoka. Resnično izjemna unikatna zvočna in svetlobna izkušnja.
Seveda pa so godbeniki tudi letos sledili tradiciji. Godbenikom se je zdelo primerno, da vam pevskega gosta prikrijejo in ga pripeljejo kar na koncert. Le kdo je to bil? Nekaj namigov…Je domačin, seveda poje, nosi škornje in klobuk, ves čas ima s sabo kitaro, pol Slovenije ga ne razume kaj poje, za nas pa je ta njegova »špraha« tako domača, da mu vedno in kadarkoli z velikim veseljem prisluhnemo in z njim zapojemo. Že 50 let… Ob tej častitljivi obletnici njegovega glasbenega delovanja se jim je na odru pridružil Milan Kamnik.
”Lep večer še naprej, naj glasba odmeva. V novem letu pa….zdravi bodite, smejte se, užijte sonce in naj bo dobrih trenutkov še več. V spremstvu dobrih ljudi in seveda dobre glasbe. Srečno Ravne in srečno naš orkester!, ‘ je zaključila moderatorka Špela Šavc.
Božično novoletnega koncerta sta se udeležila podžupana Občine Ravne na Koroškem Peter Stočko in Andrej Erjavec. Koncerta se je udeležil tudi veleposlanik Republike Slovenije v Sarajevu (Bosna in Hercegovina) Damijan Sedar ter poslanec v Državnem zboru Jani Prednik.
Kakorkoli, na koncertu so obiskovalce božali glasba in zgodbe, ki so zavite v njej. Pihalni orkester železarjev Ravne je tudi to leto skozi številne vaje pripravil še enega v vrsti nepozabnih koncertov.
Predvsem pa je božični večer minil v prijetni družbi, izbranih ritmih in obljubi na ponovno snidenje čez leto dni. In se po stari navadi zaključil ob zvokih Gruberjeve Svete noči in s skladbo Johanna Straussa – Radetzky March.
Vir: Ravne. si (Gregor Kovačič, Špela Šavc)
Fotogalerija