V agenciji ob tem voznikom svetujejo, da se na pot odpravijo pravočasno, redno spremljajo prometne informacije, uporabljajo varnostni pas, vzpostavijo reševalni pas, ko je to potrebno in prilagodijo hitrost omejitvam ter varnostno razdaljo razmeram na cesti, so sporočili z agencije.
Spodbujajo tudi k vožnji brez telefona v rokah in počitku na dve uri. “Na pot se odpravite povsem spočiti, vozite strpno, opazujte, predvidevajte in pravočasno reagirajte,” so poudarili.
Pešci, kolesarji, motoristi, otroci in starejši so najbolj izpostavljeni in ranljivi udeleženci v prometu, zato v agenciji voznike avtomobilov opozarjajo na strpnost in pozornost do ranljivih udeležencev, pešce in kolesarje pa k skrbi za vidnost in zaščito v prometu. V agenciji pešcem in kolesarjem priporočajo uporabo odsevne opreme, čelade in svetila.
Kolesarje opozarjajo tudi na uporabo kolesa, ki je tehnično brezhiben. Motoristom pa svetujejo, da hitrost vožnje prilagodijo in opozarjajo, da vožnja motorja zahteva več kondicije in spretnosti kot vožnja osebnega vozila. “Poskrbite za vidnost in kakovostno zaščitno opremo,” so dodali.
Na velikonočno nedeljo bodo zaključili tudi akcijo 40 dni brez alkohola. V agenciji ob tem posebej pozivajo voznike, naj ne vozijo pod vplivom alkohola ali drugih psihoaktivnih snovi. “V promet se vedno podajte trezni. To je odločitev, ki rešuje življenja,” so dodali.
Lani se je največ prometnih nesreč zgodilo ob petkih in ponedeljkih, največ nesreč s hudimi poškodbami pa ob sobotah in nedeljah, kar po mnenju agencije kaže na gost promet, višje hitrosti in tvegano vožnjo ob koncih tedna. Te podatke vidijo kot opozorilo pred prazničnimi potovanji. “Vozite odgovorno, da bodo prazniki varni za vse,” so poudarili.
V agenciji si želijo, da bi bili letošnji prazniki povezani z lepimi trenutki, in ne z žalostnimi posledicami neprevidne vožnje.
Vir: STA